Velký přehled trendů v interiérovém designu 2019/2020

V tomto článku najdete přehled těch nejdůležitějších trendů, které budou vládnout světu interiérů v roce 2019 i dále.

Řazení trendů v přehledu je náhodné :-)

Trend č. 1: Art Deco
Tento styl, který si nejlépe představíte v souvislosti s románem Velký Gatsby (podívejte se třeba na film s Leonardem di Capriem!), je zpět. V trošku modernější podobě, ale inspirace 20. léty je jasná. Tento styl lze specifikovat jako sofistikovaný a oplulentní. Je tím, co si představíme pod slovem „glamour“. Výrazné barevné palety, geometrické linie a výrazné detaily. S tímto stylem souvisí i v současné době trendy použití oblouků v interiéru ve všech možných podobách – viz také článek na našem blogu.

Trend č. 2: Samet
Není to žádná novinka, samet je trendy už nějakou dobu, ale zdá se, že nás neopustí ani nadále. Krásné samety najdete třeba u značky Designers Guild.

Trend č. 3: Krémové pastelové barvy
Tyto barvy, říkejme jim „zmrzlinové“ dodávají interiérům vzdušnost a v kombinaci s terakotou nebo smaragdově zelenou (trendy minulých let) vypadají svěže. Skvěle doplní i dřevo nebo beton, které krásně zjemní. Nejsou to však ostíny „sladké“, ale jemně zastřené šedou a tedy mnohem více elegantní. Na veletrzích jste mohli vidět pastely už v menším zastoupení, ale růžová nebo broskvová vládne stále.

Trend č. 4: Eko a udržitelné bydlení
Osobně mám velkou radost, že stále více a více výrobců myslí na životní prostředí – stejně tak jako spotřebitelů. Je to velmi silné hnutí a díky za to. Naše planeta to potřebuje. Designéři zkoumají různé možnosti recyklování i použivání udržitelných materiálů. Uvažuje se ale také nad spotřebou a její minimalizací (méně je více)

Trend č. 5: Zeleň v interiérech/spojení s přírodou.
Tento trend nastartovali blogeři už pár let zpátky a opět je to něco, co jen tak z našich interiérů nevymizí. Pokojové rostliny se stávají součástí samotného designového řešení, exteriéry se propojují s interiéry… Časopis Elle Decor dokonce zmiňuje výraz „biofilie“ – neboli geneticky zakódovanou lidskou potřebu spojení s přírodou.

Na veletrzích v Kolíně nad Rýnem nebo Frankfurtu (přednášku najdete v našem klubu) jste mohli vidět nekonečné množství ptáčků, exotické zeleně i zvířat – opět výrazně se objevující motivy a nepochybně trendová záležitost.

Trend č. 6: Nové směry ve skandinávském designu
Mohli jste číst na našem blogu článek o nových barvách, které pronikají do skandinávských interiérů – ty už rozhodně nejsou jen černo-bílé. Skandinávský design ovlivňují ale i další vlivy – například velmi patrný je vliv Japonska a jeho minimalismu, textur a zemitých barev. Tento styl se nazývá Japandi (tj. spojení slov Japan a Skandi). Více o tomto stylu si přečtěte v tomto článku.  Podobný základ má i trend Seek Sanctuary představený na výše zmiňovaných německých veletrzích, který je o hledání klidu, meditaci, odpojení se od okolního rušného světa.

Trend č. 7: Umění nejen jako obraz
Ať už na koberci nebo jiném textilu, umělci tvoří jedinečné designové návrhy, aby klientům umožnili vytvořit unikátní focal point (ústřední bod) a pozornost přitahující prvek v interiéru. A koberec se věší také často na zeď, právě místo obligátního obrazu. Více inspirace k tomuto trendu najdete v tomto článku.

Trend č. 8: Žlutá barva
V Kolíně nad Rýnem byl k vidění žlutý Das Haus. Ač není žlutá žádnou z „barev roku“ známých výrobců (i když odstín Spiced Honey od Duluxu by sem mohl spadat), prorazila žlutá do interiérů zřejmě pro svou pozitivní energii, kterou lidé potřebují načerpat.

Trend č. 9: Červená, oranžová v různých podobách, hnědá a částečně modrá
Tyto barvy jste mohli vidět zejména na nábytku na veletrhu IMM v Kolíně. A také letos na jaře v Miláně. Celkově by se tento trend dal popsat jako trend zemitých tónů, patřící v rámci megatrendů do kategorie útulnosti, hledání klidu a spojení s přírodou. (Poznámka na okraj: Na obrázku si všimněte plakátu s tématikou Bauhausu – ten letos slaví 100 let od svého založení a mnoho výrobců se díky tomu tímto přístupem inspirovala a vytvořila nové produkty nebo reedice návrhů designérů té doby).

Trend č. 10: Umění v mnoha podobách
Motivy starých mistrů se v nejrůznějších podobách objevují buď jako dekor na např. tapetách nebo i formou digitálního tisku například na stolcích, jak bylo vidět opět na veletrhu IMM. (Digitální tisk je mimochodem další trend či spíše technologie, která je na vzestupu. V srpnu se těště v našem klubu na přednášku o tom, jak digitální tisk využít při tvorbě originálních interiérových prvků!)

Trend č. 11: Zlaté akcenty
Zlatá barva – respektive materiál – se opět vrací ať už na kovu jako takovém nebo i formou různých potisků na textilu apod. Na letošním milánském iSaloni to byla barva kovu č. 1!

Trend č. 12: Průhledné šatní skříně
Ačkoli tento prvek je vidět na veletrzích často, praktičnost tohoto řešení je velmi sporná a jen dokazuje, že nemusíme zase všechny trendy brát tak vážně. :-)

Trend č. 13: Kuchyně v šedé, atracitové
A do kuchyní se vrací úchytky, respektive se kombinují skříňky s a bez úchytek. Lesklé povrchy už vycházejí z módy, in jsou zlaté akcenty (např. vodovodní baterie). Kuchyně ve vysokém bílém lesku? Zapomeňte!

Trend č. 14: Tmavý mramor
Ať už v pravé podobě nebo jako imitace, tmavý mramor byl vidět už na veletrhu koupelen Cersaie vloni. Určitě se s ním budeme potkávat i nadále.

Zdroje fotografií v článku:
1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 10, 11
8 a 9: Archiv Ivy Bastlové