O mně

Jana Pěkná
Vítám Vás!

Jsem Jana Pěkná. Učím interiérový design a začínajícím designérům pomáhám rozjet jejich podnikání.

Mým posláním je  pomáhat VÁM splnit si SEN o úspěšné kariéře v interiérovém designu.
Co vám můžu slíbit? Udělám maximum proto, abyste si svůj sen splnili. A on se může splnit! Já jsem toho důkazem. A když jsem to dokázala já, tak vy určitě taky. Musíte ale udělat ten první krok! A ten může být tak snadný, jako je vložení vaší emailové adresy do oranžového formuláře dole na této stránce :-).

Jaký je můj příběh? Asi by znělo jako klišé, že jsem “už odmala zařizovala pokojíčky pro panenky”. A taky to není tak docela pravda. Přišlo to ke mně až o trochu později, kolem 14 let. Na půdě jsem měla svojí “dílnu”, kde jsem sušila a aranžovala květiny. V knížce “Dospívajícím dívkám” mně ani tak nezajímaly kapitoly o randění a líčení, ale “Jak si zařídit pokojíček”. Nezapomenu na svou první návštěvu IKEA – chtěla jsem se tam schovat a po zavíračce bydlet v těch krásně zařízených pokojíčcích :-). To bylo asi někdy v roce 1996.

A pak dlouho dlouho nic. Život mě zavál ke studiu střední a vysoké ekonomické školy, ani nevím jak… Dodnes se mi občas zdá hrozný sen, že mi píší ze školy, že tam znovu musím, protože jsem neudělala nějakou zkoušku a musím jí opakovat. :)

No a potom práce v pojišťovně, svatba, první dcera…. A zařizování vlastního bydlení. A tady to teprve doopravdy začalo! Tehdy jsem zjistila, že vůbec existuje nějaký obor s názvem interiérový design a že se dá studovat. A byla jsem lapena.

A mám to tak pořád. Nechápu módní blogy, nevím, jaká barva rtěnky je právě in a jestli se nosí krátké nebo dlouhé sukně. Zato vydržím hodiny a hodiny prohlížet fotky interiérů na Pinterestu, obcházet obchody s dekoracemi a nakukovat do e-shopů, co je nového. Je to magická přitažlivost.

Takže skutečnost je taková, že jsem začala vážně koketovat s oborem interiérového designu až někdy ve 30 letech. Pustila jsem se do studia a hltala vše, co se dalo. Články, blogy, zahraniční knihy (u nás tehdy byla jen jedna kniha – Škola interiérového designu od Tomris Tangazové – jestli se vám někdy dostala do rukou, tak asi víte, že moc užitečná není. Možná to bude špatným překladem, ale dodnes mi některé věty vůbec nedávají smysl :-)). Pak e-learningové kurzy. A nakonec jsem se odvážila i na kurz “v reálném světě”.

Ale co asi bylo nejdůležitější – všechno jsem si ihned zkoušela. Nestačí studovat teorii, musíte taky věci dělat. Zkoušet si návrhy nanečisto, oslovit přátele, známé a něco jim navrhnout…

Není tedy pravda, že pokud jste nestudovali design už od střední školy, nemáte šanci. Začít se dá kdykoli!

Díky nakopnutí od mé lektorky v kurzu jsem se konečně odhodlala začít nabízet své služby jako designérka. Pak mě jednou oslovila jedna paní, zda bych neuspořádala nějaký kurz. A už to bylo… Zjistila jsem, že učení mě baví ještě více než samotné navrhování. A tak po mnoha peripetiích a odbočkách (třeba k vydávání časopisu Bohemia Living o bydlení a životním stylu) je tu dnes Online škola.

No a protože jsem si vyzkoušela, že nestačí jen znát samotný obor, umět navrhovat, ale k prosperujícímu podnikání je toho třeba mnohem a mnohem více, ráda dnes sdílím i to, co jsem se naučila na cestě za úspěšným podnikáním. 

Co mě inspiruje v mojí práci?

  1. Příběhy a úspěchy mých studentek –  nabíjí mě energií a motivují mě pokračovat v tom, co dělám
  2. Internet – nedovedu si život bez něj představit. Moje první setkání s ním proběhlo u tatínka v práci. Pracoval v televizi a tehdy jako jedni z prvních “měli ten internet”jana-nastupiste-9atrictvrte. Vzpomínám, jak jsem tam seděla, odhodlaná prozkoumat, co to je a jak to funguje. Otevřela jsem Internet Explorer a rovnou nápovědu, protože jsem vůbec nevěděla, co dělat :-)
  3. Svoboda, kterou mi dává práce online, můžu pracovat odkudkoli (tedy vlastně v mém případě hlavně z pohodlí domova) a řídit si svůj čas.
  4. Fantasy příběhy – Harry Potter, Pán prstenů, Piráti z Karibiku, Letopisy Narnie… Nacházím v nich únik z reality, ale taky z nich čerpách motivaci – nikdy se nevzdávat, jít za svým cílem a věřit si! Všimli jste si že tohle mají všechny tyto příběhy společné?

Pokud toužíte po tom stát se interiérovým designérem nebo už jím jste a chcete být úspěšní a živit se tím co vás baví, přesně vím, jak se cítíte. Prošla jsem si tou cestou před vámi. A jakkoli ta cesta může být těžká, věřte mi, že to stojí za to. Sny jsou od toho, aby se plnily. Takže se nebojte, a jděte do toho! Budu vás ráda na té cestě provázet.

Začněte tím, že vložíte svůj email do oranžového formuláře dole na této stránce, abychom byli spolu v kontaktu. Jednou měsíčně vám pošlu nový newsletter s informacemi ze světa interiérů.

 

podpisjana-kopie-

 

 

 

Ing. Jana Pěkná

Vystudovala Vysokou školu ekonomickou v Praze. Během mateřské dovolené se rozhodla pro změnu kariéry a začala studovat interiérový design, obor, který byl jejím koníčkem. Absolvovala několik zahraničních online kurzů, chybějící informace nastudovala ze zahraničních učebnic objednaných na internetu a studium završila kurzem pro začínajcící designéry na škole Homestagingu v Praze.

Podnikání v oboru zahájila v roce 2010 jako designérka na volné noze a o dva roky později uspořádala svůj první kurz. Následně začala pro zájemce o tento obor pořádat online kurz, který za roky svého trvání absolvovali desítky studentů, z nichž ti nejúspěšnější sami začali svou kariéru jako bytoví designéři.

V letech 2012 – 2014 byla vydavatelkou a šéfredaktorkou časopisu Bohemia Living.

V roce 2019 vyšla její knížka Jak si zařídit domov v nakladatelství Grada.

Její články se objevily v časopisech Dřevo&stavby, Marianne, v odborném časopise INTERIÉRY.

Propaguje etický a udržitelný přístup k zařizování interiérů.