Ano, v nadpisu článku není překlep. I když jsme zvyklí, že Pantone obvykle vyhlašuje jen jednu barvu roku, letos to jsou barvy hned dvě. Není to poprvé, kdy došlo k dvojité volbě. V roce 2016 byly dvojicí barev roku odstíny růžové Rose Quartz a blankytně modré Serenity.

Pro rok 2021 byla vybrána kombinace šedé s názvem Ultimate Grey (17-5104) a a žluté s názvem Illuminating (13-0647).

Zdroj

 

Jaký byl důvod, proč odborníci vybrali právě tuto kombinaci barev?

Ultimate Grey je symbolem pevných a spolehlivých základů, jistoty. Zajišťuje nám pocit vyrovnanosti, vytrvalosti a odolnosti.

Žlutý odstín Illuminating pak představuje optimismus, energii, naději v překonání přetrvávající nejistoty, vitalitu. Je to odstín naplněný sluneční energií.

Takže je jasné, že právě spojení těchto odstínů představuje to, co právě opravdu nejvíc ze všeho potřebujeme, na tom se asi všichni shodneme.

I když zdůvodnění, proč právě tyto barvy, mi připadá naprosto logické a velmi dobře reflektuje současnou situaci ve společnosti, nejsou to nějaké převratné novinky – šedá se v našich interiérech hojně vyskytuje už nějakou dobu. Ale protože je samotná šedá smutná, potřebujeme ji něčím oživit – a  žlutá je častou a oblíbenou volbou. Právě kombinace těchto dvou odstínů je to, co dělá to “kouzlo” a dobře funguje.

 

Pojďme se tedy podívat na pár obrázcích, jak žlutou a šedou v interiérech použít.

Nejlepším řešením je vzít šedou jako neutrální základ a žlutou přidat jen na několika doplňcích jako jsou polštářky, tapety, dekorační předměty. A nemusíme se držet jen přímo odstínu Illuminating, který je poněkud křiklavý.

Můžeme použít nějaký tlumenější a více hřejivý odstín žluté nebo rovnou hořčicovou.

Zdroj

Tady je vidět, že stačí opravdu málo, šedá sedačka, žlutá květina a pár polštářků. Interiér proteplí i dřevěná podlaha, světlý textil a zlaté doplňky:

Zdroj

Obecně je dobré doplnit šedo-žlutou kombinaci ještě dalšími odstíny – určitě nic nezkazíte bílou nebo béžovou, kapkou černé a zelenou, třeba v podobě pokojových rostlin.

Zdroj

Krásně ale vypadá i kombinace s tmavě modrou.

Zdroj

Šedá je natolik neutrální, že si s ní – i v kombinaci s různými odstíny žluté – můžeme hrát do sytosti. Co říkáte třeba na dramatickou kombinaci s fialovou?

Zdroj

Pokud jste odvážnější nebo se do kombinace šedé a žluté opravdu zamilujete a víte, že s ní vydržíte bydlet dlouhodobě, můžete si dovolit použít žlutou i na nábytku, který pořizujete na delší dobu – třeba na kuchyňských skříňkách:

Zdroj

Pro další inspiraci se podívejte na mojí nástěnku Pantone barvy roku 2021 na Pinterestu

Více info najdete také na stránkách pantone.com


Jak se vám odstíny Pantone pro letošní rok líbí? Použili byste je ve svých interiérech? Dejte mi vědět do komentářů!