barevne-trendy

Se začátkem nového roku se přímo nabízí, abychom se podívali na to, jaké novinky a trendy si na nás přichystaly přední světové firmy zabývající se barvami. Mezi špičku v oboru patří firmy PANTONE a AKZO NOBEL (výrobce barev Dulux). Obě tyto firmy věnují značnou pozornost předpovědi trendů, podle nichž se poté výrobci rozhodují, v jakých barvách budou ladit své výrobky – a to samozřejmě nejen v oblasti interiérového vybavení, ale třeba i grafickém designu a v módě (a často platí, že to, co vidíme na přehlídkových molech se časem objeví v určité formě například na textilích používaných v bytovém designu).

Pojďme se tedy podívat, jak vidí rok 2016 „trendsetteři“ v oblasti barev.

1. PANTONE

ruzova-modra-pantone-barva-2016

Firma Pantone každoročně zveřejňuje svou Barvu roku. Rok 2016 je ovšem výjimečný, protože barvy jsou to hned dvě – respektive trendem je právě jejich kombinace. Jde o jemné pastelové odstíny růžové a modré s názvy Rose Quartz a Serenity. Tato kombinace má být protikladem dnešní uspěchané době, plné stresu a nepokojů. Vyjadřuje klid a relaxaci.

Podle Pantone lze tuto barevnou kombinaci použít na všech druzích povrchů – matných i lesklých a zkombinovat ji můžeme s různými středním tóny včetně zelených a fialových, bohatých hnědých a všemi odstíny žluté a růžové. A slušet jí to bude i v kombinaci se stříbrnou.

Osobně myslím, že v soukromých interiérech příliš výrazné uplatnění této „dvojbarvy“ neuvidíme, přeci jen je to kombinace dost specifická, možná do dívčích pokojů nebo do relaxačních dámských budoirů. I když barvy můžeme samozřejmě použít i samostatně. Pro inspiraci se podívejte na mou nástěnku na Pinterestu: Pantone barva roku 2016 (a pro srovnání zde je nástěnka s barvou Marsala, která byla barvou roku 2015)

Více o barvě roku najdete na stránkách Pantone.

2. AKZO NOBEL

barva-roku-okrova-zlata

Pro mně mnohem lépe uplatnitelná je barva Ochre Gold neboli okrová zlatá. Tedy nejen zlato v kovové podobě, ale v tomto trendu můžeme použít různé odstíny hořčicové, okrové, pískové a podobně. Tato barevnost krásně navazuje na loňskou trendovou barvu – Copper Orange (měděnou oranžovou).

Zlatá barva je na jednu stranu stálice, která se v interiérech objevovala vždy. Jak uvádí Akzo Nobel, nacházíme se nyní na křižovatce, kdy oceňujeme hodnoty jak tradičních věcí, tak moderních inovací. Zastřešující trend nese název „Looking both ways“ neboli Pohled na obě strany, a je oslavou krásy kontrastů – ať už je rozdíl ve starém a novém, světlém a tmavém nebo v chaosu a pořádku.

Okrově zlatá se dá krásně kombinovat s mnoha dalšími barvami a lze ji použít v různých stylech interiérů. A mimochodem krásně vypadá i v kombinaci s trendy barvou firmy Pantone z minulého roku, tj. s Marsalou a dokonce i s letošní růžovou Rose Quartz a nebo modrou Serenity.

Více o barevných trendech Akzo Nobel najdete na stránce www.colourfutures.com a inspiraci na mé nástěnce Ochre Gold – Color of 2016

Líbí se vám letošní trendy? Která barva nebo kombinace vás nejvíc oslovila?