Jaké by to asi bylo studovat nebo pracovat vedle takových velikánů světového designu, jako byli Eero Saarinen, Charles Eames, Alvar Aalto, Mies van den Rohe nebo Walter Gropius? Florence Knoll měla to štěstí. A rozhodně se nedá říci, že by se svými mužskými kolegy nechala zastínit.

Jen jsou tito pánové dnes mnohem známějšími jmény. A je to škoda. Florence byla bezpochyby velmi zajímavá osobnost s obrovským nadáním, která přispěla k modernímu designu, jak ho dneska známe, nemalou měrou. Určitě znáte firmu Knoll, u jejíhož založení stála.

Florence Knoll

Narodila se v roce 1917 v USA ve státě Massachusetts do rodiny pekaře. Bohužel ve 12 letech osiřela. Už od jako malá ale projevovala velký zájem o architekturu a design. Začala tedy studovat na Cranbrook Academy of Art a jejím učitelem nebyl nikdo jiný než Eilel Saarinen – otec později slavného designéra Eera Saarinena.

V roce 1941 se Florence v New Yorku seznámila se svým budoucím mužem – Hansem Knollem, který zakládal nábytkovou firmu. On byl skvělý obchodník, ona využívala své znalosti a nadání pro architekturu a design. Propojila firmu Knoll se jmény svých přátel, jako byli Saarinen, Harry Bertoia a Mies van der Rohe, kteří pro firmu Knoll navrhovali nábytek.

Florence vytvořila revoluční “Knoll Planning Unit”, což byla “návrhářská jednotka” designérů, kteří se věnovali návrhům kancelářských interiérů amerických firem – například IBM. Úzce spolupracovali s architekty, kteří si jejich služeb velmi považovali. Pracovali na tu dobu revolučním způsobem – velmi důkladně zkoumali a analyzovali každého klienta – zjišťovali jeho potřeby, firemní procesy a hierarchii. Pak teprve přišli s návrhem prostorového řešení.

navrh a realizace Florence Knoll

Během toho Florence také přispívala svými návrhy nábytku do katalogu výrobků Knoll. Ačkoli je sama považovala spíš za “výplň” mezi vyčnívajícími díly svých mužských kolegů, vznikly kousky, které jsou díky své moderní estetice nadčasové, i po 80 letech. Tady jsou některé z nich:

1Florence Knoll Relaxed settee

2florence-knoll-credenza

3Florence-Knoll-Designs

V roce 1955 bohužel došlo k neštěstí, při kterém Hans Knoll zahynul. Hrozilo, že tragédie bude i koncem firmy Knoll. Florence se však zhostila vedení firmy a úspěšně jí řídila až do roku 1959, kdy ji prodala. I po jejím odchodu se společnost Knoll nadále řídila jejím syntetickým pohledem na design a přísnými standardy, kterými byla známá.

Florence Knoll Basset se po smrti svého manžela ještě jednou provdala. Proto druhé jméno Basset. Zemřela v roce 2019 ve věku 101 let.

Více o životě a práci Florence Knoll si přečtěte tady (anglicky), uvidíte tam i moc pěkné krátké video.

Více o Knoll Planning Unit a jejím fungování si přečtete tady (anglicky)

Zdroje: knoll.com