Ráda bych vás tentokrát pozvala na výlet do Španělska. Přiznám se, že nemám osobní zkušenost s tím, jaké jsou typické španělské znaky pro dekorování oken. Ptala jsem se i mého dodavatele ze Španělska, výrobce dekoračních látek Alhambra, jestli jsou u nich nějaká specifika při šití a navrhování závěsů. Mimochodem, všechny nás moc pozdravují a přejí nám hodně sil a opatrnosti s koronavirem.

Odepsali, že nic takového nemají, nic specifického, standardní závěsy, jako všude ve světě. Možná, bych měla připravit dotazník :-) Možná, že poslední článek z našeho cestování bude na základě vyplněných dotazníků od různých dodavatelů. Tím bychom nejlépe posoudili rozdíly. Například od zástupců textilních firem vím, že v každé zemi se prodávají jiné odstíny a vzory. To, co je trhák v Anglii, je absolutní propadák třeba v Německu. Jsme prostě jiní. Každý národ má své. Španělsko je velká země složena z autonomních společností. Každá z nich má svůj osobitý styl. Podíváme se dnes na Baleárské ostrovy, není to přímo typické Španělsko, ale patří to tam.

cestujeme za textilem

Baleárské ostrovy jsou jako jedna ze 17 autonomních společenství Španělska, jsou složeny z ostrovů Ibiza, Formentara, Mallorca, Menorca a mají své specifické látky, které vám představím prostřednictvím společnosti Vicens Textiles na Mallorce. Pro zajímavost se závěsy ve španělštině řeknou: Cortina para habitation.

cestujeme za textilem

Tento textil, resp. technika tkaní, se jmenuje Ikat a je to pestrobarevná tkanina s neostrými konturami ve vzorování. Vybrané části osnovních nebo útkových nití se před obarvením ovinou nebo překryjí, aby do skrytých míst nemohla vniknout barva. Je to tkanina, tedy tká se na stavech.

cestujeme za textilem

Vzor Ikat najdete všude. Šijí se z něho tašky, polštářky, sedáky, prostírání, je na botách, na závěsech, na knihách, prostě všude. Ikat má svoji krásnou historii. Nejstarší dochované nalezené tkaniny jsou z 10. století z oblasti Blízkého východu, ale původ techniky Ikatu není jednoznačně známý. V Evropě se tká právě jen na Mallorce. Je velkou inspirací pro různé textilní návrháře. Jeho vzory se tisknou na látky, většinou lněné a bavlněné. Používá se v oděvním i bytovém textilu. Musím zde použít jejich fotografii s rouškami, nejsme v tom sami :-), jen to možná ani nevíme.

cestujeme za textilem

 

cestujeme za textilem

Typický Ikat

Tuhle fotografii z jejich Facebooku si nemohu odpustit. Je úžasná a navíc slepičky mám ráda. Moje kamarádka je zachraňuje a napsala o nich i knihu Jmenuji se orel, abychom je nechovali v klecích!

cestujeme za textilem

I když tohle není Ikat a možná s ním nemá vůbec nic společného, prohlédněte si kolekci Brazilia. Je tam určitý nádech Ikatu v některých vzorech.

cestujeme za textilem

A ještě k tomu mají úžasnou tapetu.

cestujeme za textilem

Když odbočím od Ikatu a vrátím se do Alhambry, ráda bych vás upozornila na návrat sametu do našich interiérů. Mají nádherný vzorník, kde je asi 40 odstínů a nejsou sami, kdo ho nabízí. Samet už není tak náročný na údržbu jak tomu bylo kdysi. Většinou už není 100% bavlněný, ale polyesterový. Dá se prát a není potřeba ho žehlit na speciální podložce s kovovým kartáčem. To, že se v něm drží prach, bych pominula. Možná právě v tom bavlněném, ale ten jsem v nabídce neviděla skoro vůbec. Osobně mám sametové závěsy moc ráda. Přinášejí měkkost a klid. Jsou vynikající jako zvuková kulisa. Hodí se do ložnic, obývacích pokojů a pracoven. Pokud je podšijeme, nepotřebujeme pak ani blackout.

cestujeme za textilem

cestujeme za textilem

Další rozdíl, na který je potřeba upozornit je, že v jižních zemích není potřeba okna zateplovat. Hodně se používají poloprůhledné závěsy. Je to vlastně zásadní rozdíl oproti Anglii, kde se vyvinul dokonalý podšívkový závěs, právě proto, aby se udrželo teplo v interiéru. Myslím, že sem se právě hodí povlávající poloprůhledné voály a tkané záclony v režných odstínech. Většinou ve složení len, bavlna nebo jejich směs.

cestujeme za textilem

cestujeme za textilem

Čím jsou pro mě Španělé odlišní od ostatních výrobců? Jsou to specifické vzory, barvy. Zaměření na bavlnu, lněné, tkané záclony a některé vzory, ale také jejich propagační fotografie, ze kterých se dá vyčíst i jejich životní styl. Nádherný čistý design. Mohla bych si je prohlížet jako knihu.Venkovský styl, jaký známe u nás a nebo z Francie je jiný. Je zemitý. Dřevo, kámen, bavlněné látky a len. Je z toho cítit síla půdy a pracující člověk na ní. Osobně jsem před dvaceti lety procházela severním Španělskem, ale žádný luxus jsem ve vesnicích neviděla, prosté, ale čisté domy a zavřené okenice. Lidé milí, usmívající a vždy ochotni vám podat vodu. Ostatně jsou na chodce zvyklí.

cestujeme za textilem

A na závěr jedno překvapení. Třášně. Jsou i ve Španělsku.

cestujeme za textilem

Kam se podíváme příště? Bude to Polsko. Mám domluvený rozhovor s polským kolegou a pak se podíváme do Německa. Budou to rozdíly. Uvidíte.

Přeji vám krásný čas v této náročné době.

Romana Hozáková, Rachevo