Přemýšleli jste někdy nad tím, jak odlišné jsou způsoby dekorování textilem u nás a v zahraničí? Zajímá vás, co je typické pro jednotlivé země a chcete načerpat inspiraci i pro vaše projekty? Pojeďte s námi virtuálně na výlet do zajímavých destinací, kde to s textilem v interiéru umí. Seriál o dekorování textilem v zahraničí po nás připravila dekoratérka Romana Hozáková. Dnes začínáme v Anglii.

Na internetu jsem našla mnoho informací jak si vybavit interiér v anglickém stylu. Jaký nábytek, krb, pohovky a křesla. Mnoho doplňků a porcelánu, ale o dekoračním textilu téměř nic. Jsem přesvědčená, že interiér dotváří závěsy, polštářky, roletky i draperie. Dekorační textil dodá prostoru výraz, styl a osobitost. Anglický pokoj bez závěsu, polštářků, ubrusů… je prostě jen pokoj.

cestujeme za textilem

(Fotografie z databanky Wiliam Yeoward)

Co je typickým vzorem pro anglický interiér?

Jednoznačně květy. Barevné květy s ptáčky. Pruhy a kostky. Teplé barvy. Jakoby Angličané chtěli vyhnat deštivou náladu ze svých pokojů právě květy. Samozřejmě vždy záleží, o jaký styl interiéru se jedná. Klasický zámecký venkov má vždy květy, kostky, pruhy… Moderní anglický byt bude mít jednobarevné závěsy.

Cestujeme za textilem

Cestujeme za textilem

(Fotografie z databanky Wiliam Yeoward)

Ochrana před chladem a hlukem

Anglie v minulých stoletích stavěla domy s jednoduchými okny a skrz ně pronikal chlad do místností. (V našich zemích se stavěly domy se špaletovými okny).  Anglickými okny táhlo a byla prostě zima. Výroba závěsů byla proto velice důmyslná. Závěsy se podšívkovaly a prokládaly vlněnými vložkami. Vše se většinou ručně šilo a v některých anglických dekoratérských studiích se šije ručně dodnes.

cestujeme za textilemPodšívkovaný závěs s vložkou

cestujeme za textilemVložka

Závěsy se zdobily třásněmi, portami, vsadkami. Nejen, že bránily chladu, ale také hluku. Pokud potřebuje náš klient pomoci s hlukem, šijeme závěsy s podšívkou a bavlněnou vložkou. V dnešní době, kdy jsou okna kvalitní a není potřeba si pomáhat proti průvanu závěsem, slouží podšívky s vložkou k navýšení objemu závěsů z hedvábí.

Anglické závěsy 21. století

Jediný rozdíl, který dnes vidím mezi českým a anglickým závěsem je vypracování horní části řasení závěsu a podšívka. U nás se používají řasící pásky a to bohužel jen pár typů. Angličané to mají důkladně propracované. Rozdíl je také v zavěšení závěsů na kovové háky a nebo trojité háky, které vytvářejí dokonalé sklady. Tyto háky se používají běžně v celé západní Evropě.

cestujeme za textilemTrojitý hák

cestujeme za textilemTrojitý hák detail

rasici paska klasikŘasící páska klasik


Horní řasení  Pinch pleat – špetička

Angličtí výrobci látek a jejich značky jsou v naší zemi dobře známi. Možná méně známí jsou jejich designéři. V některém z dalších článků vás s nimi ráda seznámím.

Současné trendy

Prohlédněte si teď na následujících fotkách poslední trendy vybraných anglických značek.

Cestujeme za textilem

William  Yeoward

Cestujeme za textilem

Fusion

Cestujeme za textilem

Grand Botanical

Cestujeme za textilem

Grand Botanical

Cestujeme za textilem

Christian Lacroix

Cestujeme za textilem

Majestic

Cestujeme za textilem

Ralph Lauren

Cestujeme za textilem

Tribe

V příštím díle seriálu se podíváme do Francie. Přeji krásný den!

Za Rachevo Romana Hozáková