V nedávném článku tady na blogu jsme se podívali na to, jakou barvu roku 2020 zvolila společnost Dulux. Ale ani další výrobci interiérových nátěrových hmot nezůstávají samozřejmě pozadu. Prakticky každý výrobce se snaží vybrat tu „svou“ barvu respektive odstín, který bude vypovídat o tom, jaké jsou aktuálně potřeby lidí a jaká je situace ve společnosti. A snaží se vybraným odstínem přání a pocity lidí naplnit nebo poukázat na nějaké aktuální téma.

Nadnárodní společnost PPG zvolila pro nadcházející rok energický modrý odstín s názvem „Chinese Porcelain“ (čínský porcelán). Možná si pamatujete jejich loňskou volbu – krásně temně zelenou Night Watch, která nás měla navrátit k přírodě. Nový odstín Chinese Porcelain je trošku veselejší, byť stále trošku zastřený. Podle PPG tento odstín přináší klid, snižuje úzkost a podporuje spánek. Lidi motivuje k většímu zpomalení, uvědomění si sebe sama a k životu v přítomném okamžiku – a zároveň nabízí pocit naděje – což je vzácná komodita v dnešním neklidném světě.

odstin chinese porcelain

Foto: PPG

A podle PPG je tento odstín poměrně univerzální a nemusí se ho bát ani lidé, kteří se obecně barvám raději vyhýbají. Krásně se hodí k neutrálním barvám, takže může být prvním krokem k větší barevnosti u těch, kdo zatím barev v interiéru moc nemají.

odstin cinsky porcelan

Foto: PPG

Mimochodem, v mojí knížce Jak si zařídit domov se jedna kapitola věnuje právě výběru a kombinování barev a můžete tam najít zrovna příklad kombinace modré (byť o dost světlejší) s přírodními odstíny dřeva a hnědou barvou. Tak nahlédněte :-)

chinese porcelain ppg

Foto: PPG

Společnost Benjamin Moore u nás zastoupená není, ale i tak je zajímavé podívat se jaký inspirativní odstín pro rok 2020 vybrala. Je totiž pozoruhodné, že její volba – odstín First Light –  je svou podstatou velmi podobná barvě roku Dulux s názvem Tranquil Dawn. (Ačkoli je jasné, že to není zase taková náhoda – právě proto, že důvodem volby dané barvy roku je vždy obecně dění ve společnosti a nálada lidí).  Nicméně odstín je každý úplně jiný (Dulux je zelenkavý), ale oba souvisí s prvním ranním světlem a svítáním. Oproti Duluxu nám však narůžovělý odstín Benjamin Moore spíše připomíná červánky.

benjamin moore 2020

Foto: Benjamin Moore

Experti tento odstín vybrali prý proto, že reprezentuje nový úsvit idealismu, designu a bydlení. Odráží novou definici pro domov – odklon od materiálního směrem k uspokojování zásadnějších potřeb v životě: potřeby komunity, pohodlí, bezpečí, sebevyjádření, autentičnosti a v neposlední řadě, optimismu. 

A jak je to s kombinováním barev roku různých firem navzájem mezi sebou? Je to zajímavé, ale krásně se k sobě hodí! Příkladem budiž třeba kobinace zelenkavé s narůžovělou:

zeleno ruzova loznice
Foto: Benjamin Moore

Nebo zelenkavé s modrou.

modro zelena loznice palanda

Foto: Benjamin Moore

Více se dozvíte na stránkách PPG a Benjamin Moore

Teď tedy nezbývá než si počkat, s jakým odstínem přijde společnost Pantone :-)

Jak se vám odstíny Chinese Porcelain a First Light líbí? Napište mi do komentářů!