vzorky-latek-tapet-podlahAť už pro tvorbu vzorkovnice, tedy pro klienta, aby si mohl osahat materiály, které bude mít ve svém interiéru, a nebo pro svou vlastní potřebu, často potřebujeme vzorky materiálů – podlah, tapet, textilu, dřeva či laminátů atd. Častý dotaz je, kde je sehnat?

Dobrá zpráva je, že ačkoli to u nás se získáváním vzorků není tak snadné a automatické, jako v zahraničí, mnoho prodejců již tuto službu nabízí. Připravila jsem pro Vás přehled obchodů, o kterých vím, že vzorky poskytují (tedy takové, které si můžete ponechat) + informace, jak to udělat, když vzorky k dispozicici nejsou.

Textilie

Dekoria Style – široká nabídka látek, ze kterých vám rovnou ušijí cokoli, od polštářků přes závěsy po potahy na sedačky IKEA

Beautiful Homes – anglické potahové a dekorační látky

Látka.cz – široká nabídka (nejen) dekoračních látek

Dům látek – nelze objednat přímo vzorky, ale lze koupit jen 10 cm látky

Tapety

Lavmi – český výrobce krásných designových tapet

Lav Them – výběrový e-shop designových tapet

Kup si tapety – tapety německých výrobců Rash, AS Création, českého Vavexu a dalších firem

A „tajný trik“: pokud chcete získat vzorek některého světově známého výrobce, jehož tapety u nás sice koupíte, ale vzorek vám nedají, běžte na anglický wallpaperdirect.com, kde můžete objednat vzorky tapet všech těch úžasných značek – zaslání do ČR je za mírný poplatek. Tapety lze samozřejmě i zakoupit a nechat si k nám poslat – tam je ale třeba spočítat, zda se to vzhledem k poštovnému finančně vyplatí.

A další vzorky lze získat v hobby marketech – např. OBI (nastříhané vzorky tapet najdete přímo u regálů s tapetami) nebo Hornbach (na pořádání vám ustřihnou pruh z tapet, které mají vystavené a skladem)

Podlahové krytiny

A1 Podlahy – vzorky vinylových podlah – metráž i dílce

Forbo – Marmoleum – tj. přírodní linoleum

La Samba – plovoucí podlahy – vzorky lze zapůjčit za vratnou zálohu 50 Kč

Podobně lze např. v Hornbachu zapůjčit proti záloze vzorek podlah, které tam mají v nabídce.

Vzorky koberců se dají získat i formou odřezků, pokud jsou k dispozici, v prodejnách s metrovými koberci.

Nábytek

Hodí se i vzorky různých povrchových úprav nábytku – například vzorník fólií (kartičky navlečené na řetízku) si můžete objednat do firmy Trachea (musíte ovšem uvést vaše IČO)

Barvy na stěny

Dulux prodává od roku 2019 vzorky 90 svých odstínů v praktickém mini balení s válečkem – za 29 Kč – více info v článku Vzorky od Duluxu + 4 způsoby, jak je kreativně použít

Na internetu jistě najdete spoustu dalších možností získání vzorků. Nebo se poptejte v obchodech.

Co dělat, když vzorky nejsou k dispozici

Když nemůžeme získat vzorky, které bychom si mohli nechat a použít ve vzorkovnici, musíme si poradit jinak. Rozhodně nedoporučuji jen tak něco objednat na internetu nebo nechat klienta koupit jen na základě obrázku na monitoru nebo v katalogu.

První možnost je, jít s klientem osobně do obchodů a nechat ho si materiály skutečně prohlédnout a osahat.

Druhá možnost (pro klienta pohodlnější) je zapůjčit si v obchodech a showroomech vzorníky a donést je klientovi ukázat. Obvykle obchod požaduje vratnou zálohu (rámcově okolo 1000 Kč, ale záleží na firmě a vybraném vzorníku). Je to jednoduché – stačí se domluvit v obchodě, nebojte se zeptat :-)

Máte nějaké vlastní vyzkoušené tipy na obchody, kde pořizujete vzorky materiálů?  Podělte se s námi v komentářích!

Foto: Pixabay.com