Historie této světově známé značky interiérového zařízení (a oděvů) začala už v roce 1953. A jak už to bývá, u zrodu byla potřeba něčeho, co v té době nebylo na trhu k dostání. Laura Ashley (tehdy 28 letá) začala spolu s manželem ve svém malém londýnském bytě ručně tisknout vzory na látky, které potřebovala k výrobě patchworkových dek. Pracovala tehdy ještě jako sekretářka. Chodila po muzeích a inspirovala se vzory ze staré viktoriánské Anglie. Vzory tiskli přímo doma, v miniaturním bytě, na pár metrů lněné látky a pomocí stoje, který manžel sám vyrobil. Následovala výroba prostírání, ubrousků a šátků. Začátky byly skromné a prvotní investice činila asi 10 liber.  Z původní tvorby pro vlastní potřebu se pomalu ale jistě stala prosperující firma, která se pod obchodním vedením manžela Bernarda utěšeně rozrůstala.

Laura_Ashley6

Laura_Ashley4

Začátkem 80. let, když se Laura s rodinou přestěhovala na sever Francie, se začala více věnovat bytovému zařízení. Díky inspiraci z nového prostředí se její styl vytříbil a dnes je značka Laura Ashley ztělesněním anglického elegantního a romantického venkovského vzhledu. Květinové vzory, pruhy a káro, jemný porcelán, tapety, povlečení, svítidla, koberce, bytové doplňky, interiérové vůně… Značka je ve světě bytového designu pojmem a její obchody najdete po celém světě.

Laura Ashley zemřela v roce 1985, její odkaz si však značka nese dodnes.

Laura_Ashley3

 Bohužel v České republice není obchod Laura Ashley. Nejbližší byste našli ve Varšavě nebo v Amsterdamu. A pak samozřejmě v Anglii. Pokud do některé z těchto destinací zavítáte, rozhodně obchod navštivte. (Značka Laura Ashley funguje na bázi franšízy – možná, že Vás značka nadchne tak, že sami založíte její pobočku v ČR, co vy na to? Já bych určitě byla jedním z prvních zákazníků :-))

Laura_Ashley2

Díky internetu můžeme ale alespoň načerpat inspiraci na stránkách Laura Ashley, v jejím katalogu a nebo na blogu, kde najdete mimo jiné různé tipy na vlastnoručně vyrobené dekorace do interiéru. Třeba návod na nástěnku potaženou látkou, samozřejmě z produkce Laura Ashley…

IMG_1334

Jak se vám líbí tato značka? Využili byste ji při svých návrzích interiérů?