Četli jste knihu Válka umění od Stevena Pressfielda? Jestli ne, tak vřele doporučuji. A jestli ano, tak stejně doporučuji číst znovu a znovu alespoň 1x měsíčně, protože Odpor na nás číhá pořád :-)
O co jde?
Ve zkratce o to, že v jakékoli práci, a možná zvlášť v té kreativní, v nějaké umělecké činnosti, kterou je i design, musíte pořád bojovat s tím, že se vám nechce pustit se už konečně do díla. Nemůžete za to vy. Je to přirozené a v knížce je návod, jak se s tím poprat.
Ale upřímně, připadá mi, že problém v našem oboru není ani tak v tom začít navrhovat nějaký interiér. To je ta část, která nám jde snadno. To nás přeci baví, že ano? Těšíme se na nového klienta, novou zakázku, nový prostor, který bude třeba zaměřit a vyřešit. Nemůžeme se dočkat, až budeme hledat inspiraci na Pinterestu, vytvářet moodboardy, vybírat barvy a nábytek… A až se budeme moct pochlubit fotkami hotového díla. Souhlasíte?
Ten problém je v něčem jiném a to začít skutečně podnikat. Začít brát svou vášeň pro interiéry vážně a stát se “firmou”. Pressfield to zmiňuje v kapitole o rozdílech mezi profesionálem a amatérem.
Amatér ve smyslu knihy Válka umění je někdo, kdo navrhuje pro zábavu – protože to uspokojuje jeho kreativní potřebu. Pro amatéra je navrhování koníček.
“Amatér je víkendový válečník. Profesionál bojuje sedm dní v týdnu.”
Amatér nikdy nebude úspěšný, protože ho právě udolá Odpor. Odpor dělat marketing, mluvit o sobě, dělat účetnictví, říct si o odpovídající finanční odměnu. To je těžké!
Profesionálem naproti tomu Pressfield nemyslí odborníka z oboru (tím byste měli být v každém případě). Ale někoho, kdo hraje o všechno. Interiérový design je pro něj zaměstnáním. Je to někdo, kdo se tomu nevěnuje jen okrajově ke své “skutečné” práci, ale na plný úvazek.
A to znamená, že musí vydělávat!
Pokud jste v zaměstnání, dostáváte výplatu, pracujete pro peníze, a proto jste profesionál.
Je třeba pochopit, že abyste byli úspěšní v podnikání, musíte k tomu přistupovat jako k podnikání a dělat věci, do kterých se vám možná nechce, ale jsou nutné.
Nenechte se udolat Odporem. Pokud vám vaše múza říká, že máte tvořit interiéry, tak je tvořte – je to vaší povinností. Ale abyste je mohli tvořit, musíte o sobě dát vědět, dělat marketing a vydělávat.
Amatér nedělá nic navíc, jen sedí a čeká, až se namane příležitost dělat design. Buďte profesionály!
Přečtěte si knihu Válka umění. A dejte mi vědět v komentářích, co je ten váš “Odpor”. Co vám brání začít brát navrhování interiérů jako profesionál?
Nechcete číst, ale máte rádi audio? Pořiďte si Válku umění jako audioknihu.
Jani, díky za článek a těším se na recenze. Potřebuju si nakoupit knížky na dovolenou ?
No tak tedy ta jedna bude do kufru asi trošku velká, ale druhá ideální ?
Jani díky za výborný článek! Hodně materiálu k zamyšlení.
Jinak podle mě tohle – ten ‚odpor‘ – platí nejenom pro designéry interiérů.
Toto musí překonat /zdolat každý, kdo jde na volnou nohu. A za sebe musím říct že ještě pořád nemám vyhráno a jsem tím pádem v lecčems amatér. Jakkoliv mám na svou práci velmi dobré recenze tak tohle se mi ještě kompletně zdolat nepodařilo.
To je pravda, týká se to každého. A nemyslete si, on ten Odpor nezmizí, a to ani u mě, zas je třeba v něčem jiném, ale je tam pořád. Pořád se s ním musí bojovat :-)
jestlize se profesional hodnoti pouze polozky?zda vydelava svou praci penize,je to ponekudpodivna. diagnostika
Existuje spousat lidi,kterí ,chytracenim dokazou vydelat penize a presto vubec nemusi byt profesionaly v nicem,,teda krome toho prechtračovani lidi,nic proti dobremu obchodu.ja povazuju termina profesionám,patri človeku ,který zna vysoce kvalifikovane a odborne delat svoji praci,Problem je .že rodi se lide jako typy umlelecke a kreativni a potom ti ,kterí zas tak napadu nemaju zato maji talent jak napady jiných prodat.Podle meho nazoru ,jedná se spi o typ dispozice.Samozrejme ,že ani umelelec nemuže dnes sedet doma jak Popelka a cekat až si ho nekdo najde,Ale delat kreativni praci a paraelne obchod jsou dve rozdilne veci..
Mne osobne ta druha obchodni,dost vycerpava a neprinási mi krome spotrebovani nic,na rozdil od kreativni prace,kera prinasi energii zpat i energii smyslu.Takže trochu oponuju,citim se profesionalem a nim i jsem z titulu profese,kterou celý život delám a prestože mne obchod a promotion velmi nebavi.nejsem amater:-) Každá osoba ma težiste talentu v necem jinem,Soucasnost která vsechno micha do jednoho hrnce s gulasem.Pro utechu kreativcu,kteri se citi bez penez:-) obchodnici by se bez vašich napadu neobesli!!!! nemeli by co prodavat…alee i umelec se musi stale neco ucit iva Strbova malirka
Já tomu rozumím a naprosto chápu, že ta „business“ část je pro kreativce vyčerpávající. Tohle nadání pro určité věci je krásně vidět taky z knížky Tajemství čísel (https://www.bux.cz/esoterika-duchovni-nauky/tajemstvi-cisel-naseho-data-narozeni-tyrolske-ciselne-kolo-1), kde je krásně řečené, že když jsme dostali do vínku jednu schopnost, třeba tu kreativitu a nápady a schopnost prodat je chybí, tak bychom si měli najít člověka či firmu, který to za nás prodá. Umělec třeba galeristu, spisovatel nakladatele… A jasně, profík je opravdu ten, kdo perfektně zvládá své řemeslo, ten amatér zde je popsán ve smyslu knihy Válka umění, kde je to psáno z trošku jiného pohledu.
Skvely tip!uz koupeno a ted jeste porazit ten odpor-:)
Dekuji-:)
Pěkný den,
ten článek je pro mě teď opravdu aktuální. Přesně, jak říkáte, když vás to baví, k ničemu se není třeba nutit. Ale ten odpor, ta překážka je někde uvnitř. Tedy u mě určitě. Nejsem namyšlená, že si myslím, že to „umím“, bude se to líbit? Uplatním se? Vydělám si? Dokážu to? Mám na to čas? Je to možné…skepse, strach, nedůvěra v sebe samu…tam mám odpor já. Od mala mě učili k „jistotám“. Nedělej co tě baví, ale to o čem se říká, že ti vydělá apod. Buď někde ve středu, tam je dobře, nevyčnívej, víš kolik lidí kolem tebe dělá to samé a líp? Když tohle slyšíte od mala, asi se těžko „předěláte“ na odvážou, nezávislou podnikatelku, ať už je to umění nebo cokoli jiného….
článek je fajn, knihu určitě koupím:)
hezký zbytek léta,
Anna