Četli jste knihu Válka umění od Stevena Pressfielda? Jestli ne, tak vřele doporučuji. A jestli ano, tak stejně doporučuji číst znovu a znovu alespoň 1x měsíčně, protože Odpor na nás číhá pořád :-)

O co jde?

Ve zkratce o to, že v jakékoli práci, a možná zvlášť v té kreativní, v nějaké umělecké činnosti, kterou je i design, musíte pořád bojovat s tím, že se vám nechce pustit se už konečně do díla. Nemůžete za to vy. Je to přirozené a v knížce je návod, jak se s tím poprat.

válka designu

Ale upřímně, připadá mi, že problém v našem oboru není ani tak v tom začít navrhovat nějaký interiér. To je ta část, která nám jde snadno. To nás přeci baví, že ano? Těšíme se na nového klienta, novou zakázku, nový prostor, který bude třeba zaměřit a vyřešit. Nemůžeme se dočkat, až budeme hledat inspiraci na Pinterestu, vytvářet moodboardy, vybírat barvy a nábytek… A až se budeme moct pochlubit fotkami hotového díla. Souhlasíte?

Ten problém je v něčem jiném a to začít skutečně podnikat. Začít brát svou vášeň pro interiéry vážně a stát se “firmou”. Pressfield to zmiňuje v kapitole o rozdílech mezi profesionálem a amatérem.

Amatér ve smyslu knihy Válka umění je někdo, kdo navrhuje pro zábavu – protože to uspokojuje jeho kreativní potřebu. Pro amatéra je navrhování koníček.

“Amatér je víkendový válečník. Profesionál bojuje sedm dní v týdnu.”

Amatér nikdy nebude úspěšný, protože ho právě udolá Odpor. Odpor dělat marketing, mluvit o sobě, dělat účetnictví, říct si o odpovídající finanční odměnu. To je těžké!

Profesionálem naproti tomu Pressfield nemyslí odborníka z oboru (tím byste měli být v každém případě). Ale někoho, kdo hraje o všechno. Interiérový design je pro něj zaměstnáním. Je to někdo, kdo se tomu nevěnuje jen okrajově ke své “skutečné” práci, ale na plný úvazek.

A to znamená, že musí vydělávat!

Pokud jste v zaměstnání, dostáváte výplatu, pracujete pro peníze, a proto jste profesionál.

Je třeba pochopit, že abyste byli úspěšní v podnikání, musíte k tomu přistupovat jako k podnikání a dělat věci, do kterých se vám možná nechce, ale jsou nutné.

Nenechte se udolat Odporem. Pokud vám vaše múza říká, že máte tvořit interiéry, tak je tvořte – je to vaší povinností. Ale abyste je mohli tvořit, musíte o sobě dát vědět, dělat marketing a vydělávat.

Amatér nedělá nic navíc, jen sedí a čeká, až se namane příležitost dělat design. Buďte profesionály!

Přečtěte si knihu Válka umění. A dejte mi vědět v komentářích, co je ten váš “Odpor”. Co vám brání začít brát navrhování interiérů jako profesionál?

Nechcete číst, ale máte rádi audio? Pořiďte si Válku umění jako audioknihu.