Stěhujete se a budete poprvé bydlet se svým přítelem v jednom bytě? To je skvělé a určitě vzrušující. Ale může to být taky trochu frustrující, když zjistíte, že se vaše představy o zařízení bytu poněkud liší. Takže to bude také tak trochu test, jak zvládáte kompromisy. Cílem je oboustranná spokojenost a určitě je možné jí dosáhnout. Zde je pár tipů, jak na to:

1. Sepište si, co oba máte. Před tím, než začnete přemýšlet, co nového pořídit, vemte tužku a papír a sepište si, co vlastníte vy a co váš partner. Zamyslete se, co by se dalo použít (nebo čeho se rozhodně nechcete vzdát) a čeho se naopak chcete zbavit.

2. Hledejte inspiraci. Nejdřív sami, potom společně. Vytvořte si třeba nástěnku na Pinterestu. Dejte na ní vše, co se vám líbí – nábytek i barevné kombinace. Potom ukažte svou sbírku inspirace partnerovi. (Nepřežeňte to s počtem obrázků, méně je více, řekněme 10 – 20 úplně stačí). Nechte partnera, ať vám řekne, které prvky bude tolerovat (např. konkrétní vzory, tvary apod.) a se kterými by vůbec nemohl žít (např. krajky :-). Zkuste najít nějaké pojítko a společnou „řeč“ – co se líbí oběma?

3. Nakupujte společně. Určitě se vypravte do obchodů spolu – křeslo i postel si musíte oba vyzkoušet, jestli se vám v něm bude pohodlně sedět/ležet. Materiál si musíte oba osahat a barvy prohlédnout.

4. Berte v úvahu potřeby vašeho partnera. Chce si partner večer dávat nohy nahoru? Pořiďte podnožku, sedačku, kde se může natáhnout nebo pořádný konferenční stolek (pokud mu dovolíte dávat si na něj nohy :-) ). Má nějakého koníčka, který potřebuje prostor? Dopřejte mu ho. Buďte praktičtí a připravení ke kompromisům.

5. Udělejte bydlení osobní. Bydlet v bytě okopírovaném z nějakého katalogu se může zdát jako jednoduché řešení. Ale domov dělají jiné věci. Věci, které jsou speciální pro vás oba (třeba suvenýry ze společné dovolené), speciální pro vašeho miláčka (možná nějaká sbírka?) a speciální pro vás. A není od věci vytvořit spolu s novým bydlením i něco nového a jedinečného. Třeba nakreslíte společně obraz do obývacího pokoje? Nebo koupíte nějaký jedinečný nábytek – designový solitér? Každopádně zvolte něco, co bude jedinečné a k čemu se budou moci časem pojit vaše vzpomínky na toto krásné období.

6. Zařiďte si soukromí. Pokud se opravdu neshodnete a každý milujete naprosto odlišný styl (žena třeba romantický francouzský a muž moderní minimalismus) a pokud to umožňuje velikost bytu, vytvořte si každý svůj soukromý koutek – pokojíček, pracovnu… Zařiďte je jen a jen podle sebe, abyste se tam cítili dobře. Taková zašívárna :-). Prostory, kde budete trávit čas společně, zařiďte neutrálně, abyste se tam cítili dobře oba dva.

Mně se příležitost zařizovat společné první bydlení s přítelem už hodně dlouho nenaskytla (my už spíš dolaďujeme dlouholetý zajetý model :-)) , ale pokud máte čerstvé zkušenosti, budu moc ráda, když se podělíte v komentářích!

Zdroj fotek v článku: 1, 2