Pokud se zajímáte o design, už jste pravděpodobně na výrobky z mycelia narazili. A pokud se vzděláváte v oblasti udržitelnosti a ekologie, tak o tomto materiálu asi také něco víte. A jestli ne, pak je tento článek pro vás to pravé místo, kde se o “zázraku” jménem mycelium dozvíte vše důležité. 

Co je mycelium?

Mycelium jsou “kořeny” hub sestávající ze spousty jemných vláken trošku podobným vatě. Mycelium slouží jako primární živná struktura houby a hraje zásadní roli v ekosystému tím, že rozkládá organickou hmotu a recykluje živiny zpět do půdy.

Foto:  Lex vB

Mycelium se dnes stále víc a víc používá v produktovém designu jako udržitelná a ekologická alternativa k tradičním materiálům – třeba místo plastů nebo kůže. Materiály na bázi mycelia se vytvářejí pěstováním mycelia na substrátu v kontrolovaném prostředí. Mycelium dokáže růst v rámci prostoru, který mu dáme a tudíž rovnou vytvářet “objekt”. 

Jakmile mycelium doroste do požadované velikosti a hustoty, sklidí se a zpracovává se na různé produkty.

Co všechno se dá vyrobit?

Například biologicky odbouratelné obalové materiály, které jsou robustní, lehké a lze je tvarovat do různých tvarů.

Zajímavější pro nás je, že mycelium lze zpracovat na materiál podobný kůži, který se pak používá k výrobě obuvi, tašek a oděvů. Textilie na bázi mycelia jsou prodyšné, odolné a opět biologicky rozložitelné. Průkopníky v této oblasti jsou například firmy Mylo a Mycoworks.

 

Lze ho využít také k vytvoření lehkého a pevného materiálu, který se dá tvarovat a vytvářet kusy nábytku nebo třeba svítidel.

Mycelium můžeme  také zkombinovat s jinými přírodními materiály, jako je konopí a sláma, a vytvořit tak lehké a ekologické stavební materiály, které jsou zároveň pevné a odolné.


Originálním způsobem napadlo využít mycelium české designérské studio LLEV. Nechávají ho vyrůst do tvaru forem, do kterých poté lijí sklo. Vznikla tak kolekce Symboll a na letošním veletrhu Euroluce v Miláně se představí lampy Symbioosa. Jsou to výrobky opravdu vzniklé spoluprací přírody a člověka. Každá forma je unikátní svou strukturou, stejně jako každý hotový výrobek.

Foto: Lasvit

Zkrátka a dobře, mycelium je všestranný materiál, který se dá použít na výrobu nejrůznějších věcí a dává nám úžasnou udržitelnou alternativu k tradičním materiálům.

Hlavní výhody mycelia

Udržitelnost: Produkty na bázi mycelia jsou udržitelné a šetrné k životnímu prostředí, protože jsou vyrobeny z přírodních a obnovitelných zdrojů. Můžou se přirozeně rozkládat, aniž by poškozovaly životní prostředí.

Všestrannost: Mycelium lze pěstovat do různých tvarů a hustot, což z něj činí všestranný materiál, který lze použít v mnoha produktech

Trvanlivost: Materiály na bázi mycelia jsou pevné a odolné, díky čemuž jsou vhodné pro řadu aplikací.

Lehkost: Materiály na bázi mycelia jsou lehké, což může být výhodou u produktů, kde je potřeba lehkost ale zároveň odolnost. 

Přizpůsobitelnost: Mycelium lze pěstovat a formovat do specifických tvarů, což umožňuje vytvářet přizpůsobené produkty, které splňují specifické požadavky na design.

Zdravotní přínosy: Bylo zjištěno, že mycelium má antimikrobiální vlastnosti, což může být prospěšné ve výrobcích, jako je lékařské vybavení nebo balení potravin, kde je hygiena kritická.

Nevýhody

Jako každý materiál má použití mycelia ve výrobcích některé potenciální nevýhody. I když výhod je tady rozhodně převaha. Tím, že musíme čekat, až mycelium vyroste – a těžko to lze urychlit – tak zkrátka získávání tohoto materiálu trvá déle, než třeba v případě kůže. Delší doba růstu také může zvyšovat výrobní náklady a tudíž cenu hotových výrobků. Mycelium potřebuje vlhkost a určitou teplotu, takže ne všude se mu dobře daří a také může být růst poměrně proměnlivý. Někdy zkrátka roste lépe, jindy hůře. 

Do budoucna se ale určitě spolu s vývojem a výzkumem dočkáme čím dál lepšího využití tohoto „materiálu budoucnosti” a to i v interiérech. I když třeba na využití kůže z mycelia na sedacím nábytku si budeme muset ještě chvíli počkat, protože v současnosti by taková sedačka vyšla velmi draho.