Používání udržitelných materiálů v interiérovém designu je dneska už naprostou nezbytností a každý designér by měl znát nové možnosti a nové materiály, které může ve své práci využívat a které budou splňovat požadavky ekologie, cirkulární ekonomiky, recyklace nebo upcyklace.

Podívejte se na video nebo čtěte textovou verzi níže.

Tady jsou tři tipy na firmy a materiály, které požadavek udržitelnosti splňují.

Kvadrat a desky Really

Dánská firma Kvadrat vyrábí designové textilie do interiéru. To by nebylo nic nevšedního. Její filosofií jsou ale inovace – posunuje estetické, technologické a tvůrčí hranice a snaží se, aby jejich materiály byly snadno recyklovatelné a měly co nejnižší dopad na životní prostředí. Kromě krásných látek vyrábí i desky s názvem Really. Jsou to desky s vysokou hustotou vyrobené ze zbytků textilu vzniklých při výrobě nebo textilu, který už dosloužil – konkrétně jsou z bavlny a vlny. Jsou podobné MDF deskám a stejné může být i jejich použití k výrobě nábytku. Existuje buď pevná varianta a nebo plstěná, která se používá na akustické panely. Některé se skládají z různých barevných vrstev a tak můžou vytvářet zajímavé efekty. 

Více na https://reallycph.dk a https://kvadrat.dk

Desky PackWall 

Materiál vyrobený z nápojových kartónů je naprosto unikátní. Je jen pár firem na světě, které Tetrapak takto dokážou zpracovat a máme štěstí, že jedna je tady u nás v Čechách. Obaly od mléka a džusů se rozdrtí na malé kousky a díky tomu, že součástí těchto obalů je plast, teplem a tlakem se dají slisovat na pevné desky. Můžou se použít opět podobně jako MDF desky – buď samostatně – jejich vzhled je zajímavý – a dají se i laminovat nebo potáhnout folií nebo dýhou a vytvoří tak ekologickou “výplň” nábytku. Slouží také ve stavebnictví podobně jako třeba sádrokarton. 

nabytek z desek packwall

desky packwall

Více zde

BrokisGlass

Firmu Brokis samozřejmě všichni dobře známe a milujeme její nádherná svítidla. I při výrobě ale vzniká odpad – skleněné střepy. Protože jsou různobarevné, nedají se znovu roztavit a spojit. Ve sklárně Janštejn proto vymysleli novou technologii, díky které vznikl zcela originální a krásný materiál. Dá se použít různě – Lucie Koldová ho například použila na stolky Fragment. Protože je tento materiál částečně průsvitný, můžete ho použít také jako zajímavý prvek v interiéru, když ho necháte podsvítit nebo použijete jako součást příčky. Vyrábí se ve velikosti 59 x 59 cm nebo 35 x 60 cm a tloušťka je 6 – 8 mm.

Brokis glass detail

stolek z Brokis glass

Více na https://brokisglass.cz

Napište mi do komentářů: Snažíte se používat ve svých projektech udržitelné, ekologické, recyklované materiály a pod.? A daří se vám takové snadno najít? 

 

odkaz na designérský klub