Plánujete si sami navrhnout kuchyň? Nebo vás čeká rekonstrukce nebo koupě nového bytu a zařizování kuchyně se tak trošku bojíte?
Z komunikace se svými studenty a absolventy vím, že kuchyně bývají tak trochu výzva. Někdo se navrhování kuchyní dokonce tak bojí, že se v praxi raději specializuje na jiné místnosti v bytě. Což je škoda – interiér je potřeba řešit jako celek, nikoli jen část.
Druhá skupina lidí naopak říká, že kuchyň je snadná, protože jí přeci sami každodenně využívají a tak dobře vědí, kde jsou různá úskalí, co by bylo praktičtější, co je pro využívání kuchyně pohodlné a tak dále.
Jak to tedy je?
Jsou kuchyně snadné nebo ne? Co všechno musíte znát, abyste navrhli kuchyň nejen krásnou, ale i praktickou?
Popovídala jsem si o tom s designérkou Ivou Bastlovou, která má sama ze své více jak dvacetileté praxe bohaté zkušenosti s navrhováním a realizací kuchyní:
Ivo, v čem vidíš největší výzvu při navrhování kuchyní?
Kuchyni beru jako prostor pro práci, a tak je nejdůležitější sladit funkční a estetická hlediska a nezapomenout na ergonomii, která je dle mého názoru klíčová. Interiér by měl sloužit lidem, nikoli opačně. Každý je navíc jiný, má jiné zvyky a požadavky. Nedá se tedy říct, že navrhnout si kuchyň je snadné, protože přeci sami vaříte…
A jaké jsou podle tebe nejčastější chyby? Jaké znalosti lidem často chybí?
Začnu u ergonomie, kde mezi nejčastější chyby patří porušení těch základních pravidel, např. dosahy, pracovní trojúhelník, umístění myčky. Kuchyň je pak nepraktická, člověk se hodně naběhá, nemůže se dostat do skříněk apod.
Nedostatky vidím také v nedostatečné znalosti materiálů a kování a jejich možnostech. Dnes je výběr obrovský a je důležité vybrat správně, jak z hlediska vzhledu a funkčnosti tak ceny.
S tím souhlasím, mně v začátcích chyběly hodně právě ty informace o materiálech a různých výsuvech, vnitřním uspořádání skříněk atd.
Ivo, vím, že pro Tebe jsou kuchyně srdcovou záležitostí. A o kuchyních ráda i přednášíš, je to tak?
Ano, tady je třeba pár fotografií z mojí přednášky pro odborou veřejnost v showroomu firmy Bloom:
Navrhnout kuchyň tak, aby vypadala hezky, není až takový problém.
Ale aby byla opravdu kvalitní a dobře sloužila svým uživatelům, na to už je potřeba řada znalostí. Kuchyň zařizujete na spoustu let a nechcete udělat drahé chyby, kterých byste litovali.
Určitě se to ale dá zvládnout a s dostatkem kvalitních informací dokážete navrhnout kuchyň, která vám bude dělat ve všech ohledech radost. V dalším článku najdete rady, jak na to:
Dobrý den Jano,
před pár lety jsem absolvovala u Vás kurz a často čerpám z těchto základů. Před 2 týdny jsem vyměnila starou kuchyň za novou a nemůžu se na ni vynadívat. Zatím stále plním poličky a skříňky a pořád něco hledám, ale je to takové milé zařizování do nových prostor.
Samozřejmě byl problém s novou elektrikou a připojením vody a plynu ze šachty, ale chce to dost trpělivosti a časového prostoru, protože pořád platí náš řemeslník – náš Pán!
Největší dilema jsem měla s výběrem podlahy, nakonec jsem zvolila linoleum Tarkett odstín Periwinkle (něco jako marmoleum) a jsem nadšená, protože je to pocitově příjemné a teplé i díky odstínu a jsem z něj nadšená. Dvířka skříněk mám od Trachey odstín portuna bílá s jemnou perletí co pěkně rozzáří celou místnost. Pracovní desku vybrat není žádný problém, já mám odstín titanium. Jako doplňující mám barvu mám tyrkysovou na oživení.
Jsem ráda, že to dobře dopadlo a dobře se mi v nové kuchyni „pracuje“ ale hlavně, že jsem přípravě návrhu věnovala dostatek času, takže zatím jsem nenašla větší nedostatek. Mám tam hodně pracovního prostoru a vše po ruce, zkušený nábytkář udělal perfektní práci. Trochu jsem si musela prosadit svoje návrhy a taky je odůvodnit, aby mi to u něho prošlo, ale nakonec to chce jako vždy kompromis.
Také Vám děkuji Jano, za spoustu nápadů a rad a přeji ať se Vám daří a pořád nás inspirujete!
Monika Ríznerová