Mám moc ráda nejrůznější police a poličky na zdech v interiéru. A to hlavně jako prostor pro umístění dekorací. Samozřejmě, můžou mít i tu praktickou funkci – ukládání knížek, možná různých dóz se surovinami a kořením v kuchyni nebo kosmetických potřeb v koupelně. Ale i v tom případě by měly být poličky řádně nastylovány – protože všechno, co na nich je je prostě vidět! 

Nástěnné police dotvářejí vzhled vašeho interiéru – a můžou ho buď podtrhnout, nebo úplně zkazit…

Jaké nejčastější chyby při dekorování poliček lidé dělají? 

Nedostatek kontrastu

Podle mě chyba číslo jedna je nedostatek kontrastu. Dáte si na poličku několik dóz, nějakou sošku, vázu a vše je třeba hladké a bílé… Mysleli jste si, že když to bude vše ze stejného materiálu, tak to bude ladit. Ale dosáhli jste toho, že je to zas až moc nudné… 

Na této fotce máme jen dva materiály/barvy – bílou a dřevo. Dřevo je super materiál, který má jedinečnou strukturu a přidává na poličku vítaný kontrast, ale tady to je bohužel málo, protože vše ostatní je hladké a bílé. Chtělo by to vyměnit například dózy za nějaké  zajímavější – třeba v trošku jiném odstínu tmavší bílé nebo krémové, ale s povrchovou strukturou. Na dotyk hrubé apod. 

Chybí něco organického

Na stejném obrázku se dá ukázat i chyba č. 2 – na poličce není nic tvarově organického. Úplně by stačila nějaká rostlina v květináči. A nebo přidat nějaký dekorační předmět organického tvaru – kámen, zajímavě tvarovanou sošku apod. Za mě osobně – na každou poličku a do každého aranžmá patří nějaká rostlina, i kdyby měla být umělá :-)

Všechny předměty na polici jsou stejně vysoké

Další častou chybou je, že všechny předměty na polici jsou stejně vysoké. To na tom obrázku výše bylo v pořádku – jeden předmět je vždy nižší, další vyšší. Do aranžmá na poličce musíte vnést “pohyb”. V mém kurzu interiérového designu také říkám studentům, že si můžou pomoct písmenky abecedy – vidíte v tom aranžmá písmeno A (nahoře) a písmeno V (dole)?

Neopakování motivu/barvy/materiálu

Je také chybou, když máte několik polic na zdi nad sebou nebo třeba knihovnu, kde chcete dekorace aranžovat, a neopakujete motiv nebo barvu napříč všemi policemi. Jako na tomto  obrázku:

Na první pohled to vypadá velmi uspořádaně. 

Ale všimněte si, že na dolní polici je ratanový košík, ale ratan se už nikde dál na poličkách neobjevuje. Také tmavě hnědá barva z lahve na druhé polici odspoda už nikde v aranžmá není. To samé platí o zlatém květináči úplně dole – už na žádné další polici nic zlatého není. 

Celé to pak vypadá nevyváženě. Když použijete třeba barvu na jedné polici, zopakujte ji aspoň ještě jednou na polici jiné (platí to i třeba pokud máte na zdi dlouhou poličku – barva by na ní měla být několikrát zopakovaná).

Vše je jen v jedné vrstvě

Předměty vyskládané “v jedné řadě” na polici moc parády neudělají. To, co dělá aranžmá zajímavým je vrstvení! Můžete s ním pracovat jak horizontálně, tak vertikálně. Zkuste třeba za  několik menších předmětů postavit obrázek v rámečku – vytvoříte tím dojem hloubky. A stejně tak – když máte třeba sbírku kamínků, podložte ji několika knihami nebo zajímavou krabičkou – dostanou se tak víc do výšky a nezaniknou mezi ostatními předměty. Dejte některé předměty na polici víc dopředu, jiné víc dozadu. 

Dekorace na poličkách neladí s celkem

A abych nezapomněla, úplně na závěr – zásadní chybou je, když na poličku prostě dáte nějaké věci a neberete ohled na celkový styl, barevnost a koncept interiéru. Doplňky na policích by měly ladit se zbytkem! A také samotná police by měla mít nějaký spojovací prvek, téma. Nesourodá změť předmětů – i když k nim možná máte citový vztah – nebude bohužel vypadat nikdy dobře. 

Foto: Hautestock

Článek obsahuje sponzorované odkazy.