Nadpis dnešního článku neodkazuje k udržitelnosti a ekologii v interiérech, i když i to je záležitost, které se hodně věnuji. Dnes je to ale o tvarech nábytku a bytových doplňků. Světoví výrobci a designéři totiž nabízejí – a zákazníci žádají – aktuálně (luxusní) nábytek a doplňky, které vycházejí z tvarů, které můžeme najít v přírodě – jsou tedy organických tvarů.

Zdroj

Ve spojení s tvary se to ale samozřejmě týká i materiálů – nároční klienti vyžadují luxusní vybavení, které je vyrobené z přírodních materiálů. Pravé dřevo. Mramor. Travertin… Není tu prostor pro náhražky. Chceme autentičnost. Chceme opravdu vnést kus přírody do svých domovů – ve formě tvarů i materiálů. A nejen do domovů. Stejně tak se tento trend uplatňuje v luxusních hotelech po celém světě.

Tento styl představuje diskrétní a jemný luxus, bez okázalosti, založený na sofistikovaných materiálech, povrchových úpravách a textilu jako je len, samet a vlněné buklé.Elizabeth Leriche, konzultantka pro styl a trendy

A samozřejmě chceme do interiérů vnést  přírodu i pomocí barev. V lekci o barvách v našem kurzu interiérového designu říkám studentům, že sice máme “barvy roku” a krátkodobější trendy, které se často mění. Ale také existují trendy, které jsou dlouhodobé a drží se třeba i 10 let.

Koncem 90. let až do zhruba roku 2010 jsme zařizovali interiéry hodně v odstínech s názvy “kapučíno”, “káva”, “vanilka”… Vzpomínáte?

Pak se ale trend proměnil a posledních 10 let jsme mohli vidět hlavně interiéry v odstínech šedi v kombinaci s bílou barvou. A tu a tam kapkou nějaké syté barvy pro osvěžení. Tento trend byl poměrně chladný – na konferenci Interiéry minulý rok jsme dokonce mohli slyšet přednášku Ing. Martina Čermáka, kde se snažil mor šedých interiérů zastavit. (A pravda, letošní barvy roku od Pantone v této souvislosti vypadají trošku jako “krok zpět”).

Ale odklon od šedých interiérů už nebude tak těžký. Podle světových odborníků z oboru interiérů právě nastává ta kýžená změna – od šedé se vracíme k barvám země, písku a k odstínům taupe.

Oproti interiérům z konce 20. století to ale jsou odstíny více sofistikované a prim tady hrají právě luxusní přírodní materiály a tvary.

 

Podívejte se na několik ukázek výrobků, které zapadají do organického luxusního stylu: 
 

Zrcadlo Arizona a zaoblená sedačka z buklé tkaniny, Insideherland

Váza Coupe GRAVITY CUBE, Vanessa Mitrani

 

Svítidlo Medusa Bloom Oval, Ochre

Stolek Bordeira z amerického dubu s detailem z leštěného onyxu, Greenapple

 

Úchytky / věšáčky z porcelánu, Maomi

 

Mě se organické tvary do interiérů líbí. Může to být i jen jeden solitér mezi jinak obvykle pravoúhlými zařizovacími prvky, který udělá ten “wow” efekt. A nemusí to být zrovna z nejluxusnějších materiálů :-)

Co vy říkáte na organické tvary v interiérech? Líbí se vám? Dejte mi vědět do komentářů!