Korek je materiál, který má úžasné vlastnosti a mnohostranné využití. V moderních interiérech ale často volíme materiály umělé jako je vinyl nebo lamináty a nebo dřevo, beton, stěrky… A korek zůstává pozapomenutý. A to je velká škoda! Jeho moderní zpracování se hodí do interiérů nejrůznějších stylů.
Do našeho Online designérského klubu jsem pozvala jsem Marcelu Weigertovou ze společnosti Likor, která výrobky z korku dováží a prodává, aby nám o něm něco řekla a ukázala nám jeho možnosti a výhody.
Webinář je dostupný pro členy klubu. Pro ty, co v klubu ještě nejsou, jsem shrnula to nejdůležitější v tomto článku.
Základní informace o korku
Korek je přírodní materiál, který pochází z kůry dubu korkového (Quercus suber). Při sklízení zůstává strom nepoškozený a nová kůra mu doroste. Je to proto naprosto dokonale udržitelný materiál.
Největší produkci korku má Portugalsko, ale dub korkový roste například i ve Španělsku nebo v Maroku. Samotný korek se získává olupováním kůry v intervalech 8 až 12 let. První sklizeň se může provést po cca 25 letech od výsadby, když kmen dosáhne minimálně 70 cm v obvodu. Samotný strom se dožívá dlouhého věku, můžeme najít stromy staré i 500 let.
Jaké je využití korku? Asi vás jako první napadnou zátky do lahví… Je toho ale mnohem víc.
Korek jako podlahová krytina
Možná jste se už s korkem na podlaze setkali – a nebyli jste moc nadšení ze samotného vzhledu. Dřív se korek na podlahu aplikoval hlavně ve formě čtverců, které se lepily k podlaze a následně lakovaly. Existoval jen jeden dekor – přírodní. Což vůbec nevylučuje jeho použití i v současných interiérech…
Přeci jen bychom si ale dnes přáli větší škálu barev a vzorů, abychom mohli využít skvělé vlastnosti korkové podlahy:
Korek je přírodní tlumič hluku. Snižuje hluk v místnosti, stejně tak i vibrace mezi místnostmi.
Jedinečné tepelně izolační vlastnosti korku zajišťují celoročně optimální teplotu podlahy. Zaručí tak teplejší a pohodlnější prostředí i úsporu nákladů na energie.
Přirozená pružnost korku zaručuje pohodlnou chůzi. I v případě chůze naboso pocítíte kromě příjemnějšího pocitu příjemný došlap.
Pružnost a stlačitelnost korku umožňuje přizpůsobit se tlaku. Korek funguje jako tlumič otřesů a omezuje tak riziko rozbití věcí při jejich pádu na zem.
Naštěstí, korek se může různě barvit a upravovat, takže škála vzorů je dneska bohatší.
Anebo se korek používá “pouze” jako jedna z vrstev plovoucích zámkových podlah, kdy vrchní pochozí vrstva je například vinylová. Dekor pak může být jakýkoli vás napadne – včetně imitace dřeva – a zkombinují se tak výhody obou materiálů v jedné podlaze.
POZOR! Pod korkovou podlahu nedávejte elektrické topení! To proto, že korek má skvělé izolační vlastnosti a teplo by jím správně neprocházelo.
Korek jako nábytek?
Expandovaný korek je zajímavým “korkovým” produktem”. Původně sloužil k izolačním účelům, například při zateplování domů. Z výroby odchází ve formě bloku, který se dá řezat a různě opracovávat. Designéry tento materiál zaujal a tak se začaly objevovat zajímavé nábytkové solitéry nebo obložení stěn v interiéru. Zajímavostí je, že – protože při expandování korek prochází tepelnou úpravou – má výsledný materiál lehkou “kouřovou” vůni, podobnou jako hořící dřevo v krbu.
Korkové obklady na stěny
Korek se používá také pro výrobu dekorativních korkových obkladů, které nejen zdobí, ale i tlumí hluk a izolují. Obklad je složený z aglomerovaného korkového materiálu, korkové dýhy, případně je s povrchovou úpravou – je možné ho ošetřit voskováním nebo lakováním. Jak vidíte na obrázcích, nemusí to být jen ta původní oranžovo-hnědá barva…
Jestli vás korek zaujal a chcete se o něm dozvědět víc, přihlaste se do klubu a podívejte se hned teď na celý webinář. Najdete ho v knihovně klubu v sekci DESIGN spolu s mnoha dalšími přednáškami a materiály ke studiu.
Pamatuji si, že jsme jako malí měli korkový strop a protože jsem spala na dvoupatrové palandě, tak jsem ho loupala. :) No, teď jsem sama přemýšlela, co do nového bytu, tak jsem si na to vzpomněla. Ale projela jsem databáze knih jako https://www.cbdb.cz/knihy a našla si tam pár knih o architektonice a zjistila, že to lidi příliš nedoporučují. Tak nevím. :/
Tak já myslím, že je důležitá pořádná instalace/nalepení odborníkem a pak se není čeho bát. Design opravdu může být různý, různé barvy, struktura… Hodí se i do moderního interiérů. Je potřeba ale taky sladit se zbytkem zařízení. Nevím tedy, jestli zrovna na strop… :-). Ale stěny a podlaha určitě!
To my si chceme dát korek ven. Myslíte, že je to dobrý nápad? Chtěli bychom ho mít kolem přelivového bazénu, který jsme si pořídili v loni na jaře. Já věřím, že by to vypadalo dobře, ale nevím si rady s funkčností. Přeci jen znám korek jen ze zátky ve víně… :D
Já jsem o tom korku četl hodně, protože plánujeme rekonstrukci a tak si člověk shání různé podněty a inspiraci. Ale přijde mi, že většina toho jsou PR články a nějaká lobby korkového průmyslu, nebo jak to mám říct. Kdysi jsme měli doma korkové stropy a kromě zvukové izolace to fakt nemá moc dobré vlastnosti. Navíc je to naprosto nevhodný materiál pokud máte děti nebo zvířata. Vůbec nic to nevydrží. Asi bych to nedoporučil.
To použití korkové podlahy mě docela zaujalo. Vůbec jsem nevěděl, že se korek používá i jako materiál na podlahu. Já jsem v tomhle ale poměrně konzerva a tak jsme na https://www.floorforever.cz/ koupili klasické vinylové podlahy, které máme odzkoušené. Zase si říkám, že nepotřebuji žádnou moderní neozkoušenou blbinu, která je teď trendy. :-)