Korek je materiál, který má úžasné vlastnosti a mnohostranné využití. V moderních interiérech ale často volíme materiály umělé jako je vinyl nebo lamináty a nebo dřevo, beton, stěrky… A korek zůstává pozapomenutý. A to je velká škoda! Jeho moderní zpracování se hodí do interiérů nejrůznějších stylů.
Do našeho Online designérského klubu jsem pozvala jsem Marcelu Weigertovou ze společnosti Likor, která výrobky z korku dováží a prodává, aby nám o něm něco řekla a ukázala nám jeho možnosti a výhody.
Webinář je dostupný pro členy klubu. Pro ty, co v klubu ještě nejsou, jsem shrnula to nejdůležitější v tomto článku.
Základní informace o korku
Korek je přírodní materiál, který pochází z kůry dubu korkového (Quercus suber). Při sklízení zůstává strom nepoškozený a nová kůra mu doroste. Je to proto naprosto dokonale udržitelný materiál.
Největší produkci korku má Portugalsko, ale dub korkový roste například i ve Španělsku nebo v Maroku. Samotný korek se získává olupováním kůry v intervalech 8 až 12 let. První sklizeň se může provést po cca 25 letech od výsadby, když kmen dosáhne minimálně 70 cm v obvodu. Samotný strom se dožívá dlouhého věku, můžeme najít stromy staré i 500 let.
Jaké je využití korku? Asi vás jako první napadnou zátky do lahví… Je toho ale mnohem víc.
Korek jako podlahová krytina
Možná jste se už s korkem na podlaze setkali – a nebyli jste moc nadšení ze samotného vzhledu. Dřív se korek na podlahu aplikoval hlavně ve formě čtverců, které se lepily k podlaze a následně lakovaly. Existoval jen jeden dekor – přírodní. Což vůbec nevylučuje jeho použití i v současných interiérech…
Přeci jen bychom si ale dnes přáli větší škálu barev a vzorů, abychom mohli využít skvělé vlastnosti korkové podlahy:
Korek je přírodní tlumič hluku. Snižuje hluk v místnosti, stejně tak i vibrace mezi místnostmi.
Jedinečné tepelně izolační vlastnosti korku zajišťují celoročně optimální teplotu podlahy. Zaručí tak teplejší a pohodlnější prostředí i úsporu nákladů na energie.
Přirozená pružnost korku zaručuje pohodlnou chůzi. I v případě chůze naboso pocítíte kromě příjemnějšího pocitu příjemný došlap.
Pružnost a stlačitelnost korku umožňuje přizpůsobit se tlaku. Korek funguje jako tlumič otřesů a omezuje tak riziko rozbití věcí při jejich pádu na zem.
Naštěstí, korek se může různě barvit a upravovat, takže škála vzorů je dneska bohatší.
Anebo se korek používá “pouze” jako jedna z vrstev plovoucích zámkových podlah, kdy vrchní pochozí vrstva je například vinylová. Dekor pak může být jakýkoli vás napadne – včetně imitace dřeva – a zkombinují se tak výhody obou materiálů v jedné podlaze.
POZOR! Pod korkovou podlahu nedávejte elektrické topení! To proto, že korek má skvělé izolační vlastnosti a teplo by jím správně neprocházelo.
Korek jako nábytek?
Expandovaný korek je zajímavým “korkovým” produktem”. Původně sloužil k izolačním účelům, například při zateplování domů. Z výroby odchází ve formě bloku, který se dá řezat a různě opracovávat. Designéry tento materiál zaujal a tak se začaly objevovat zajímavé nábytkové solitéry nebo obložení stěn v interiéru. Zajímavostí je, že – protože při expandování korek prochází tepelnou úpravou – má výsledný materiál lehkou “kouřovou” vůni, podobnou jako hořící dřevo v krbu.
Korkové obklady na stěny
Korek se používá také pro výrobu dekorativních korkových obkladů, které nejen zdobí, ale i tlumí hluk a izolují. Obklad je složený z aglomerovaného korkového materiálu, korkové dýhy, případně je s povrchovou úpravou – je možné ho ošetřit voskováním nebo lakováním. Jak vidíte na obrázcích, nemusí to být jen ta původní oranžovo-hnědá barva…
Jestli vás korek zaujal a chcete se o něm dozvědět víc, přihlaste se do klubu a podívejte se hned teď na celý webinář. Najdete ho v knihovně klubu v sekci DESIGN spolu s mnoha dalšími přednáškami a materiály ke studiu.
Pamatuji si, že jsme jako malí měli korkový strop a protože jsem spala na dvoupatrové palandě, tak jsem ho loupala. :) No, teď jsem sama přemýšlela, co do nového bytu, tak jsem si na to vzpomněla. Ale projela jsem databáze knih jako https://www.cbdb.cz/knihy a našla si tam pár knih o architektonice a zjistila, že to lidi příliš nedoporučují. Tak nevím. :/
Tak já myslím, že je důležitá pořádná instalace/nalepení odborníkem a pak se není čeho bát. Design opravdu může být různý, různé barvy, struktura… Hodí se i do moderního interiérů. Je potřeba ale taky sladit se zbytkem zařízení. Nevím tedy, jestli zrovna na strop… :-). Ale stěny a podlaha určitě!
To my si chceme dát korek ven. Myslíte, že je to dobrý nápad? Chtěli bychom ho mít kolem přelivového bazénu, který jsme si pořídili v loni na jaře. Já věřím, že by to vypadalo dobře, ale nevím si rady s funkčností. Přeci jen znám korek jen ze zátky ve víně… :D