Proč jsou někteří designéři úspěšní a jiní ne? Jak je možné, že ze dvou designérů, kteří jsou oba stejně talentovaní a navrhují skvělé interiéry, jeden je úspěšný a druhý ne? A nebo ještě hůř. Jak to, že průměrný designér je úspěšnější, než ten výborný?

Přiznám se, že tímhle jsem si lámala dlouhá léta hlavu. Ale vlastně jsem odpověď tak nějak tušila…

Za ty roky prošly mou školou mnozí studenti a vždycky se snažím sledovat pak jejich další dráhu. A láme mi srdce, když vidím, že někdo má opravdu talent, ale nedaří se mu. Jak to, že jsou jiní, kteří mají od začátku dost klientů, zakázek, jejich klienti rozdávají reference a noví klienti si podávají kliku ve dveřích?

Já vám tedy prozradím to “velké tajemství”.

Není to ani tím, že by ti úspěšní víc pracovali. Ani tím, že měli víc štěstí nebo byli ve správný čas na správném místě.

Ono totiž to, že umíte řemeslo a že ho umíte dobře, je jen malá část úspěchu. Dokonce dost malá – Paretovo pravidlo totiž platí i v tomto případě.

Úspěch je z 20% váš talent a z 80%…

… INTERPRERSONÁLNÍ DOVEDNOSTI.

Jak jsem psala výš, tušila jsem to. Ale naplno jsem si to uvědomila až po přečtení úryvku ze slavné knihy Dala Carnegieho z roku 1936  “Jak získávat přátele a působit na lidi”.

Carnegie tvrdil, že 15% finančního úspěchu je díky technickým znalostem, zbylých 85% jsou osobní dovednosti a schopnost vést lidi. Aha!

design, interiérový design, dyzajnér, jana pěkná, online kurz, škola designu,

Bohužel, předměty jako asertivita, komunikace, schopnost zaujmout a nadchnout publikum, schopnost přesvědčovat a podobné dovednosti se ve škole neučí. A někdo má tyto schopnosti přirozeně v sobě a jiný zkrátka ne.

Co za dovednosti tedy potřebujete ovládat, abyste byli úspěšní?

Jsou to ty takzvané “měkké dovednosti” (soft sklils), o kterých jste asi slyšeli. Ty můžou být nejrůznější, ale z mého pohledu jsou pro úspěch v našem oboru nejdůležitější tyto (ty tučně jsou nejdůležitější):

  • komunikační dovednosti
  • asertivita
  • kreativní řešení problémů
  • podnikatelské myšlení
  • budování týmu
  • budování vztahů s ostatními lidmi
  • ovlivňování lidí (prodejní dovednosti)
  • otevřenost
  • flexibilita
  • aktivní přístup

 

Pokud je někdo talentovaný a umí navrhnout skvělý interiér, přesto, když nebude komunikativní, nebude o sobě a své práci mluvit, nebude chodit mezi lidi a budovat přátelské vztahy, nebude úspěšný.

Pokud někdo nebude myslet podnikatelsky (a podnikání je činnost vykonávaná za účelem dosažení zisku…), nebude si tvořit tým spolupracovníků, nebude flexibilní a asertivní, nebude úspěšný.

Někdo to má “v sobě”. Má tyto schopnosti přirozeně od narození. A pak to jde snadno.

Ale i když je nemáte, můžete na tom zapracovat. Jděte na kurz. Čtěte knihy o osobním rozvoji (a ne jen čtěte, musíte podle nich také zavést příslušné kroky do praxe).

Ale hlavně si uvědomte, že introvert, který nerad chodí mezi lidi, nemá kapku zdravé asertivity a nebaví ho budovat vztahy a který sedí doma za počítačem a čeká, kdo najde jeho krásné webové stránky a osloví ho, se úspěšným nestane.

Z mé zkušenosti se úspěšnými absolventy stali právě ti, kteří už před tím, než si udělali třeba rekvalifikaci, byly hodně společenští, měli spousty přátel, byly komunikativní a asertivní. Nebáli se lidí…

Kromě svých technických znalostí a dovedností a vašeho talentu zkrátka musíte pracovat i na vašich “měkkých dovednostech”.

Věřím ale, že to dokážete! Je to jen další krůček v osobním rozvoji na cestě za vaším snem – živit se tím, co vás baví! :-)

A pokud vám třeba některé schopnosti a dovednosti chybí a museli byste to moc “lámat přes koleno”, tak ani pak není všechno ztraceno.

Musíte si ale najít to svoje – ten svůj kousek designérského pracovního a podnikatelského pole – kde to půjde.

Možná nebudete designér na volné noze, ale můžete být skvělým zaměstnancem v nějakém showroomu nebo studiu. Nebo můžete být skvělým 3D grafikem a na zakázku interiérových designérů tvořit 3D vizualizace… A přitom pracovat z domova.

Vždycky se dá najít to, co využije váš talent v interiérovém designu a zároveň to nepůjde proti vašemu vlastnímu naturelu.

Určitě doporučuji, pokud v tom zatím nemáte jasno, udělat si nějaký (kvalitní) osobnostní test, abyste zjistili své silné a slabé stránky a ověřili si svoje schopnosti a dovednosti.

Držím palce!