Začátkem listopadu se konal už 10. ročník konference Interiéry. Letos poprvé v krásném prostředí sálu Rotunda na brněnském výstavišti. jsem si účast nadmíru užila, protože kromě spousty zajímavých témat přednášek jsem měla možnost potkat se s našimi absolventkami, členkami klubu a dalšími designéry a designérkami a lidmi z oboru. A seznámila jsem se i s lidmi novými.  Taková konference opravdu není jen o poslouchání přednášek, ale taky o networkingu, potkávání se, diskuzi…

Interiéry 2021, Jana Pěkná, online, škola designu, blog,

 

Nicméně jste asi zvědaví, jaká témata na konferenci zazněla. Motto byla #VIZE #INOVACE #REALIZACE.

 

Už první příspěvek byl maximálně zajímavý a důležitý. Došlo k založení Institutu interiérových designérů, která má za úkol podporovat sdružování a propojování napříč oborem, vzdělávání, osvětu, networking a certifikaci.

Na jejich stánkách si můžete přečíst Profesní a etický kodex interiérových designérů. A taky se můžete k tomuto kodexu hrdě přihlásit!

 

Interiéry 2021, Jana Pěkná, online, škola designu, blog,

 

Nějaká oborová organizace a nějaká globálně daná a jasná pravidla byla už v našem oboru strašně moc potřeba, takže je super, že už je konečně máme.

 

Hodně podnětná byla i přednáška pana Ing. Arch. Tomáše Podrázského na téma “Jak a proč odmítat zakázky”. Většina posluchačů se ztotožnila z tím, že jako designéři máme velmi málo času, nevíme, co je to dovolená a často vyděláme míň než náš řemeslník.

“Když pošlete 10 cenových nabídek a všech 10 klientů vám je odsouhlasí, jste moc levní.”

Správný poměr by měl být 6 – 7 z 10. Takže, není na čase zdražit?

Když totiž budete zavalení zakázkami (za málo peněz), nezbyde vám žádný volný čas, ani čas na vzdělávání, marketing, inspirativní cesty do showroomů nebo na zahraniční veletrhy. Dobrý point!


V duchu tématu #inovace
jsme se dozvěděli spoustu novinek a vychytávek do interiérů – od inovativního použití kování přes elektrifikaci nábytku, který nám pak umožňuje třeba bezdrátové nabíjení našich mobilů, až po nehořlavé desky z vermikulitu.

Co se mi hodně líbilo, bylo téma psychologie a řekněme wellbeing v bydlení, které se prolínalo několika příspěvky. To, že interiéry musí být na míru klienta, jeho potřeba a představ, to ví snad každý. Ale jak moc ovlivňuje psychiku to, v jakém prostředí žijeme, to zkoumají vědci už téměř 100 let.

Moc zajímavá byla studie, kdy na 3 ženách z jedné rodiny bylo ukázáno, jak vzájemné vztahy a styl bydlení matky ovlivnil bydlení dvou dcer. Jedna z nich převzala od maminky hodně z barevnosti i zařízení bydlení. Druhá “rebelka” však šla úplně jinou cestou a svůj interiér zařídila v naprosto jiném duchu. Obě to ovšem udělaly zcela podvědomě – právě na základě toho, jak se v původním bytě s rodiči cítili, jak s nimi vycházeli atd.

 

Co je skvělé, že na konferenci Interiéry je vždycky něco “šokujícího”, něco, co nás zvedne ze židlí. Takovou “bombou” byl tentokrát interiér studia Design Brut. Prezentace nesla název “Šik nebo kýč?” a interiér s velkým množstvím růžové barvy a odvážných detailů vzbudil velké emoce.

 

Interiéry 2021, Jana Pěkná, online, škola designu, blog,

 

Mě osobně nadchnul, ačkoli to není přímo můj styl. Dokážu ale ocenit kvalitní design a originální nápad. A evidentně klientce, která tento interiér nechala zařídit, se v takovéto barevnosti daří dobře. Dokonce jejím požadavkem bylo, vytvořit “nápadný luxusní interiér, který na Pinterestu nejde najít.”. A o tom to je. Škála klientů a jejich představ, přání a stylů je velká a každý si může najít své ideální klienty, se kterými si stylově sedne.

 

Po skončení akce cestou domů jsme diskutovaly i o domech v podzemí, které nám představil. Ing. Martin Pribila. Bydlení takových domech je hodně netypické, ale může vypadat velmi dobře a může nabízet veškerý komfort, který od domu čekáme. Je to asi o zvyku. Ale myslím si, že do budoucna takových domů uvidíme víc a víc. Zahrnují totiž aspekt spojení s přírodou a zároveň ekologie a udržitelnosti. V domech pod zemí třeba vůbec nepotřebujete klimatizaci, která je velkým problémem v “běžných” domech, zvlášť v době globálního oteplování. Určitě to není “krok zpět” k bydlení v jeskyních, ale naopak, inovativní krok kupředu k udržitelnému bydlení.

 

Interiéry 2021, Jana Pěkná, online, škola designu, blog,

 

A velmi jsme se všichni těšili na závěrečnou přednášku Mirky Došlé, kterou jistě znáte z televize z pořadu Bydlet jako… Mirka nám povyprávěla o tom, jak jí barvy dostaly do televize i o tom, jak homestaging, kterému se věnuje, může velmi zvýšit hodnotu nemovitosti a investice do této služby se prodávajícímu mnohonásobně vrátí.

 

Pokud chcete, tak soubor přednášek z konference v textové podobě najdete v odborném časopise Interiéry.

Ale nejlepší je zažít konferenci na vlastní kůži. Takže se těším, že se potkáme ještě ve větším počtu zase za rok v Brně!