Problém nebo spíš výzva v oblasti udržitelných interiérů je, že dneska už nemáme moc jinou možnost, než zařizovat udržitelně. I když váš zákazník vyloženě nepožaduje udržitelný interiér, vy byste se takový stejně měli snažit navrhnout. Asi to už taky tušíte… Ale možná pořád máte nějaké obavy nebo předsudky, které vám brání se do udržitelného navrhování interiérů pustit. Nejsou to některé s těchto?

1. JE TO ČASOVĚ NÁROČNÉ

OK, tohle vám vyvracet nebudu. Pravdou je, že proto, abyste mohli zařizovat udržitelně, potřebujete spoustu informací. Nestačí jen vybrat barvu a dekor na nábytek. Musíte si zkontrolovat původ materiálu, podívat se, zda má certifikaci, vyžádat si informace od výrobce… Musíte víc přemýšlet nad tím, jak interiér funguje jako celek, jak můžete výběrem zařízení přispět k udržitelnosti. Musíte se tady vzdělávat, číst články, doporučení, sledovat odborné přednášky… Ale tohle všechno stojí za to! Musíte trošku změnit způsob myšlení a priority.

2. LIDÉ TO NECHTĚJÍ

Tak to určitě není pravda. I u nás “obyčejní” lidé udržitelnost a ekologii hodně řeší. Obyvatelé ČR patří mezi největší třídiče odpadů z domácností – 73% obyvatel třídí odpad (jiná otázka je pak využití toho odpadu dál, to už je horší…)

Dobrá zpráva tedy je, že spousta lidí už to opravdu řeší a řešit chce. Jen možná neví jak.

A druhá dobrá zpráva je, že zejména firmy, které chtějí třeba zařizovat kanceláře nebo hotely už udržitelnost vyloženě požadují. A to i proto, že chtějí přilákat a udržet zaměstnance/klienty/hosty. (Udržitelné a ekologické věci jsou také jedním z požadavků mladých lidí při zařizování interiérů << klikněte na článek)

Každopádně by bylo skvělé, kdybyste si dali závazek, že o udržitelnosti budete s lidmi mluvit. Informujte je o tom, jak to funguje v interiérech, jaké jsou možnosti, proč je to důležité.

Mimochodem Ministerstvo práce a sociálních věcí vydalo příručku o odpovědném veřejném zadávání s podtitulem Jak pořizovat nábytek se sociálními, ekonomickými, cirkulárními a dalšími environmentálními aspekty. Tak si ji můžete pročíst.

3. UDRŽITELNÝ INTERIÉR NEMÁ OPROTI „OBYČEJNÉMU“ ŽÁDNOU PŘIDANOU HODNOTU.

Může se to na první pohled zdát. Interiér bude mít v obou případech stejné funkce – vaření, spaní, odpočinek, práce… Ale jak už jsem psala v bodě č. 2, je stále víc a víc lidí, kteří udržitelnost oceňují. A konkurence je všude. I v nabídce prostor na pronájem. I v nabídce pracovních míst…

Proto může udržitelný interiér fungovat jako konkurenční výhoda, jako něco, díky čemu dá potenciální zájemce přednost právě majiteli takového prostoru.

Když už mluvíme o pracovnících – firmy si uvědomují, že v odpovědně zařízeném prostředí se lidé budou cítit dobře, protože prostor neškodí planetě a díky kvalitním mnohdy i přírodním materiálům budou mít i vyšší výkon a líp pracovat. Která firma by to nechtěla?

A v neposlední řadě – i když to pro někoho může být tím hlavním argumentem – udržitelně zařízený interiér ušetří ve výsledku na spotřebě energií a vody (viz další bod), čímž ušetří v dlouhodobém výhledu nemalé náklady.

4. UŽ POUŽÍVÁM RECYKLACI A UPCYKLACI, TAKŽE TO UDRŽITELNĚ DĚLÁM

To je určitě super! Spousta designérů nechává přečalounit stará křesla nebo zrenovovat kvalitní nábytek. Ale ono to, bohužel, nestačí. Udržitelnost totiž není jen o nábytku. Je to i o tom, zařídit interiér jako celek tak, aby šetřil energiemi (voda, elektřina). Na to se často zapomíná!

Taky asi jenom z takto recyklovaného nábytku celý interiér nezařídíte. Takže je třeba myslet na to, aby další používané materiály byly nejen recyklova(tel)né, ale aby byly zdraví neškodné, z udržitelných zdrojů, necestovaly přes půl světa a aby pracovníci, kteří je vyrábějí, měli férové pracovní prostředí i odměnu. A myslet i na to, na jak dlouho vybavení pořizujete. Co se stane, až doslouží? Dá se to rozlišit na části a ty snadno recyklovat? Nemůže  to být nadčasové, aby to nikdy nedosloužilo?

5. UDRŽITELNÉ ŘEŠENÍ JE DRAHÉ

Každá mince má dvě strany. Ano, některé materiály nebo interiérové zařízení můžou být dražší. Někde zas můžete ušetřit. Znovu je to o tom průzkumu, zjišťování informací, porovnávání. Je potřeba se na to taky dívat i z toho dlouhodobého pohledu. Když třeba koupím dražší baterii, která ale ušetří velké množství vody, vyplatí se to. Když interiér zařídím tak, že se nebude přehřívat, nebudu muset platit elektřinu za provoz klimatizace (možná ani kupovat tu klimatizaci). Když koupím dražší ale kvalitní a nadčasový kousek nábytku, nebudu ho muset za pár let vyhazovat a nebudu tvořit zbytečný odpad. Větší investice nyní se v průběhu let vrátí.

 

A tak mě ještě napadá na závěr, pokud by ještě někoho měl dotaz: “A můžu se udržitelným navrhováním interiérů uživit?” Určitě ano! Designér, který má všechny vědomosti a odbornost v udržitelném zařizování by podle mě měl být dokonce ještě lépe finančně ohodnocen než ten, který “jede ve starých kolejích”. :-)

 

Tak co? Byl některý z těchto mýtů tím, co vám brání se “do toho obout”? Dejte mi vědět do komentářů!

 

Já doufám, že jsem vám snad některé předsudky vyvrátila a pustíte se do toho naplno.

Samozřejmě, chce to se vzdělávat, hledat informace, šířit informace… Ale stojí to za to! Každý interiérový designér navrhne za svojí kariéru bezpočet interiérů a má velkou moc ovlivnit jejich dopad na naší planetu!