Jedna z nejčastějších otázek mých studentů, když dojdeme ke 3D vizualizacím a Sketchupu je, kde mají získat model nábytku, který chtějí dát do svého projektu. Aby to byl ideálně přesně ten výrobek, který pak v interiéru opravdu bude. A občas se i někdo zeptá, jestli si může stáhnout obrázek – rozuměj fotku – např. sedačky – z webových stránek výrobce a vložit do Sketchupu. Tak abychom si to ujasnili: Obrázek vložit samozřejmě můžete, ale bude to stále obrázek – ve 2D – bude to ploché. Sketchup je ale program na 3D modelování a my potřebujeme i náš nábytek ve 3D formátu. Tedy trojrozměrný objekt.

Kde se k němu tedy dostaneme?

Nejjednodušší a nejrychlejší zdroj máte k dispozici hned po ruce – přímo uvnitř Sketchupu. Je to knihovna 3D warehouse. Dostanete se na ní kliknutním na ikonku nebo přes menu (Window > 3D Warehouse)

Ale možná nevíte, že na stránky 3D warehouse se můžete dostat i jinak – a to přímo ze svého prohlížeče na stránkce https://3dwarehouse.sketchup.com/. Takže pokud si chcete třeba jen tak procházet databázi a nechcete přímo stahovat rovnou do sketchupu, můžete na to jít přes webovou stránku.

3D warehouse je obrovskou studnicí modelů přímo určených pro Sketchup, můžete tu vyhledávat podle názvu předmětu,  např. židle (tedy v angličtině – takže „chair“). Ale i podle značek, což se může hodit právě když hledáte konkrétní výrobek do vašeho projektu. Najdete tu výrobky IKEA i designové kousky slavných návrhářů.

Může se ale stát, že potřebný model nenajdete.

Další možností, kterou doporučuji v takovém případě udělat jako druhou, je jít rovnou na stránky výrobce daného zařizovacího interiérového prvku – nábytku, svítidel atd. Ať už českého nebo zahraničního. Je totiž dost možné, že tam najdete nějakou sekci “ke stažení” nebo bývá nazvána “pro architekty” a pod. A tam můžete najít modely přímo vytvořené výrobcem pro jeho vlastní výrobky. Příkladem může být firma Ravak se svou sekcí “pro partnery”, Vitra.com (v menu zvolte „Professionals“ a pak „Downloads“) nebo Jitona (tam najdete modely ke stažení jednotlivě u každé modelové řady).

U firem se můžete setkat s různými formáty souborů ke stažení, takže si vždy zkontrolujte, že jsou modely ve formátu, který vaše verze Sketchupu dokáže importovat.

Pokud ani tam neuspějete a potřebujete výrobek z českého trhu, podívejte se na stránky sumodels.cz , kde jsou k dispozici modely firem jako Ton, Jelínek, Dřevojas a dalších.

Další modely pak najdete na stránkách http://www.aec-data.com/cz kde najdete širokou nabídku ke stažení v různých formátech.

 

Podívejte se do zahraničí.

Pokud jste neměli úspěch v našich vodách, podívejte se na tyto dva zahraniční weby:

1. CG Trader. Ne všechny modely na této stránce jsou zdarma. Některé jsou placené a ceny se pohybují od pár jednotek do pár desítek dolarů. Což není tak hrozné a pokud tvoříte vizualizaci pro platícího klienta, můžete si to dovolit investovat. Je tu ale i poměrně široká nabídka modelů zdarma. Nejlépe je najdete tak, že do vyhledávání zadáte požadovaný výraz a po zobrazení výsledků zatrhnete okénko „free“.

Na některých stránkách se musíte pro možnost stahování zdarma registrovat. To je případ i CG Trader.

2. BIM OBJECT – stránka s velkou databází nejrůznějších modelů – od drobné elektroinstalace, přes kuchyňské spotřebiče, nábytek, svítidla až po dveře, ploty, okna… Klikněte na „Browse BIM objects“ a potom filtrujte podle firmy, nebo kategorie. Nebo rovnou zadejte co hledáte do vyhledávacího okna.

 

A jak pak dostanete stažený model do svého projektu ve Sketchupu? Jednoduše! V menu zvolíte File > Import a vyberete stažený soubor z vašeho počítače.

Tak vám přeju úspěšné hledání 3D modelů, dejte mi vědět v komentářích, pokud máte tipy na další vaše oblíbené zdroje!

odkaz na designérský klub