Dobře, možná je prohlášení v nadpisu tohoto článku trošku přehnané. Ale díky digitálním technologiím bude umění v budoucnosti (nebo vlastně je už i teď) minimálně dostupnější širšímu okruhu lidí.  A díky tomu se zvyšují i příležitosti pro umělce, jak se uměním lépe uživit.

Takovou vlajkovou lodí digitalizace umění je americká společnost Meural. Na jejich stránkách si můžete zakoupit několik druhů rámů, které si jako obvykle pověsíte na zeď. Ale nejsou to obyčejné rámy na obrazy. Jsou digitální, s obrazovkou podobně jako třeba tablet. A vy si volíte, co právě na obrazovce chcete vidět. V nabídce je obrovská škála nejrůznějších druhů umění, od děl známých a slavných umělců až po díla právě začínající generace. Demokratizace umění a podpora mladých nezávislých umělcům je přímo zabudovaná ve filosofii značky Meural.

Výhodou je i to, že obraz můžete kdykoli změnit. Podle nálady nebo třeba stylu interiéru, nebo ročního období… Přejedete prstem přes displej, nebo použijete aplikaci v mobilu. Celý systém funguje na základě předplatného, díky kterému máte přístup k celé galerii uměleckých děl (několik základních máte už zdarma při koupi rámu).

A nebo chcete “jen” takto vystavovat fotky své vlastní? Není problém. Propojením s vaším počítačem nebo mobilem můžete.

S podobnou myšlenkou přišla i společnost Samsung, která nabízí obrazovku The Frame, která vypadá jako zarámovaný obraz. Tu můžete zavěsit na zeď mezi svou sbírku dalšího umění. Rám si můžete vybrat podle svého – bílý, černý, béžový nebo hnědý. A kdykoli ho změnit, je na magnety.  A když zrovna nekoukáte na pořad v televizi, ukazuje vám přístroj v stand by režimu třeba dílo od Moneta.

Je to samozřejmě chytrá televize, která umí vše co od moderního přístroje čekáme a můžete jí ovládat třeba i hlasem… I u Samsungu si můžete předplatit knihovnu obrazů (Samsung Art Store) nebo ukazovat své vlastní výtvory. Zároveň můžete nastavit, kdy se mají obrazy promítat, takže třeba v noci se obraz vypne a šetříte energií. Nebo využijte vestavěný pohybový senzor. A Samsung myslel dokonce i na to, že kabely jsou strašně nevzhledné. A tak nabízí i “neviditelný” kabel k této televizi. Už nic nebude kazit vámi krásně navržený interiér :-)

umeni

A jak je to všechno výhodné pro umělce? Právě díky tomu, že uživatel v obou případech za možnost výběru z knihovny platí, dostává pak umělec určitou provizi podle počtu jeho “zakoupených” děl. Skvělá příležitost, co říkáte?

Já osobně, pokud bych si třeba plánovala pořídit novou televizi, tak asi zvolím Samsung The Frame. Klasická televize je totiž v interiéru opravdu ošklivá :-). Jak to vidíte s televizí vy? A jak s digitálním uměním? Dejte mi vědět v komentářích!

P.S. Když už investujete do chytré televize, nebo možná přeci jen zůstanete u (hodnotných) uměleckých děl na zdi v klasické podobě, nezapomeňte i na pojištění domácnosti, které v případě nějaké nehody minimalizuje vzniklé škody ;-)

Úvodní obrázek (zdroj)

(Článek obsahuje sponzorované odkazy.)