Jaké by to asi bylo, pokud by si klient mohl projít navržený design předtím, než se všechno postaví či nainstaluje? Tato otázka asi vytanula na mysli nejednomu designérovi. V současné době na ni nabízí odpověď  technologie virtuální reality (VR). Tedy speciální brýle pro VR s počítačem generovaným modelem designu v reálné velikosti. Dnešní hardware navíc umožňuje relativně dostupný zážitek z VR každému z nás.

VR1

Free Architects Design

Technologie virtuální reality mění zejména v zahraničí způsob, jakým pracují designéři, architekti i někteří umělci. Není se čemu divit. Procházka navrženým designem totiž výrazně zjednoduší komunikaci mezi designérem a klientem i zefektivní marketing již realizovaných projektů. Pojďme se podívat na to, jaké možnosti využití virtuální realita v současné době nabízí i začínajícímu designérovi a jaké praktické otázky je nutné při zavedení VR vyřešit.

Virtuální realita pokrývá prakticky celý proces práce designéra nebo architekta.

  1. VR podporuje prodej služeb

S VR můžete zapůsobit na nového klienta, ještě než s ním začnete spolupracovat. Ve virtuálních brýlích totiž s sebou můžete nosit ty nejlepší návrhy designu na každou prezentaci sebe a své práce. Klienta jednoduše pozvete na virtuální prohlídku navržených interiérů – ať už ve formě 3D modelů nebo nafocených 360° sférických fotografií po dokončení realizace. Ten tak na vlastní oči pozná, co máte za sebou a s jakým osobitým stylem přicházíte.

  1. VR umožňuje testovat modely v průběhu jejich návrhu

Virtuální realita vstupuje také do počátku procesu návrhu interiéru, kdy si designéři nebo architekti mohou vyzkoušet různé kombinace nábytku, barev a dekorací. Prozkoumáte tak rozpracovaný model a odhalíte případné nedostatky včas.

  1. VR zdokonaluje prezentaci výsledného návrhu klientovi

Říká se, že obrázek vydá za tisíc slov. O VR by toto přísloví šlo parafrázovat, že vydá za stovky obrázků. Ve virtuální realitě navrhovaný design klienta přímo obklopuje a to v reálné velikosti. Je tak možné posoudit design jako celek a zaměřit se i na konkrétní detaily. VR tak může výrazně zjednodušit komunikaci mezi designérem a klientem.

VR navíc posouvá prezentaci designu na vyšší úroveň. Prezentace ve VR může být interaktivní. Klient si tak může velmi jednoduše vyzkoušet různé povrchy a barvy stěn i nábytku či přemísťovat nábytek v místnosti. Interaktivita VR se také využívá pro prezentaci různé světlosti interiéru, samozřejmostí je noční a denní režim, je však možné zkoušet i různé kombinace barev a intenzity jednotlivých světel.

  1. VR šetří čas při připomínkování a schvalování designu

VR také urychluje připomínkování. Místo několik kol nad různými mockupy či 3D modely na počítači je možné získat řadu cenných komentářů od klienta naráz právě na VR prezentaci. Tato technologie navíc zapojuje i klienty s nižší obrazností i prostorovou představivostí. Finální schválení designu tak bude skutečně finální.

Jaké má designér možnosti, pokud chce prezentovat design pomocí virtuální reality? Cestu k virtuální realitě ovlivňuje především velikost designérského studia a s tím i související rozpočet na marketing.

people-2557494_960_720

zdroj foto: Pixabay

Specializované brýle pro VR a počítač

Někdy bývá nazývané jako aktivní virtuální realita. Prostředí virtuální reality je zobrazeno pomocí virtuálních brýlí. Uživatel se prochází modelem a může v daném prostředí manipulovat s objekty pomocí virtuálních rukou (hardwarové ovladače) a měnit jejich design. V současné době představuje vývojový vrchol v simulaci skutečné reality. Mezi nejpoužívanější brýle v současnosti patří Oculus Rift, HTC Vive a brýle na platformě Windows Mixed Reality. Špičková designérská studia využívají například i profesionální brýle Pimax v rozlišení 8K. K brýlím potřebujete počítač s výkonnou grafickou kartou.

Standalone brýle pro VR

Levnější alternativou nákupu specializovaných VR brýlí a výkonného počítače je zakoupit tzv. standalone brýle pro VR. Ty totiž nevyžadují počítač. Navíc nepotřebují být při prezentaci nikam připojené kabelem. Daní za přenositelnost a cenu je o něco slabší rozlišení a nemožnost se volně pohybovat v 3D prostředí. V této kategorii se nejvíce prosazují HTC Vive Focus a Oculus Go.

VR s pomocí mobilní aplikace

Někdy také nazývané pasivní virtuální realita. Mobilní telefon se kombinuje s velmi jednoduchými brýlemi pro VR. Prostředí virtuální reality je zobrazeno mobilní aplikací a uživatel má omezené možnosti ovlivnit, co se zobrazí zpravidla natočením hlavy a stisknutím jednoho tlačítka umístěného na brýlích. Prezentace designu je omezená rozlišením mobilního telefonu, uživatel se nemůže designem volně procházet. Tuto formu VR zvládá část v současné době nabízených smartphonů v kombinaci například s kartónovými brýlemi Google Cardboard.

google-2202220_960_720

zdroj foto: Pixabay

Virtuální průchod interiérem

Vedle modelů se ve virtuální realitě používají i průchody nafocenými interiéry. Jedná se o několik samostatně nasnímaných 360° fotografií, které vás obklopí. Tyto fotografie je možné procházet pomocí navigačních prvků. Vytváří se tak iluze průchodu skutečným prostředím. Výstup je možné zobrazit ve virtuálních brýlích i na obrazovce počítače.

Vedle hardwaru je třeba počítat i se sofwarem, který umožní design zobrazit. Některé programy pro designéry již umí převést vytvořený model do brýlí pro virtuální realitu. Mezi ně patří například imos iX pro konfiguraci nábytku. Častější cestou je však nechat si vybrané modely připravit pro virtuální realitu externí firmou a ty pak prezentovat například jako své portfolio. Externí partner vám navíc může poradit, jaké řešení v oblasti virtuální reality je pro vás nejvhodnější a jak zajistit, aby investice do VR byla ekonomicky únosná.

Virtuální realita je v současnosti častější spíše ve větších designérských studiích, kde mohou hardware sdílet. Vyplatí se také při návrhu rozsáhlých projektů. V zahraničí je však již i řada profesionálů na volné noze, kteří svou práci prezentují formou standalone headsetu, který se vejde i do menšího batohu a nevyžaduje hluboké technické dovednosti.

Pokud se chcete v dané problematice více zorientovat a vyzkoušet si VR na vlastní kůži, přijďte na workshop Ochutnej VR.

Autorem článku je Adam Novák

Projektový manažer VirtualJet.