Minulý týden se ve Volyni konal seminář Interiéry 2018 a ani já jsem tam nechyběla :-). Během celého dne proběhlo hodně zajímavých přednášek, panovala tu příjemná atmosféra, měla jsem možnost potkat spoustu studentek, klientek i kolegů z oboru. A jaká témata a přednášky mě nejvíc zaujaly?

K zamyšlení bezesporu vedla přednáška pana docenta Baďury, který nás mimo jiné přiměl uvažovat nad tím, že žádný materiál není „špatný“. Vždy záleží na designérovi, jak ho použije. I rádoby ekologické materiály jako je papír můžou „tropit neplechu“, protože při jejich zpracování i recyklaci se spotřebuje velké množství vody a energií. A i pro nás rádoby „zvláštní“ věci můžou být v Číně naprosto normální. Záleží na úhlu pohledu.

Výborná byla přednáška pana docenta Hály, který nám ukázal, že i před rokem 89 existovali designéři. Jen se jim tak neříkalo. Byli to „vývojoví pracovníci“. A pod jejich rukama vznikaly velmi zajímavé kousky. Ale bohužel vlivem doby a způsobu fungování tehdejší ekonomiky mnohé z nich nebyly nikdy vyrobeny. A mě napadlo v té souvislosti, zda to tak vlastně není i nyní. Tenkrát byl nedostatek a hlad po nových výrobcích (nábytku atd.). Ale nevyrábělo se ho dost, i když návrhů byl přebytek. Dnes sice můžeme navrhnout a vyrobit cokoli, ale trh už je možná naopak zase zcela přesycený a mnohé návrhy a výrobky se ve větší míře ani vyrábět nezačnou. Designéři ale stále tvoří nové a nové návrhy a prototypy… Úděl designéra?

Andrea Vokřálová zmínila ve své přednášce, že učí své studenty interiérového designu, aby taky uměli vzít do ruky vrtačku… Prostě se nebáli při realizacích přiložit ruku k dílu, protože bez toho by to kolikrát opravdu nešlo.

A nadchla mě mladá dáma a absolventka volyňské školy Barbora Lhotová svou přednáškou Člověk versus myš. Mám radost, když takto mladá generace, která žije vlastně hlavně ve světě elektroniky a médií, stále ráda kreslí a obhajuje ruční návrhy a kresby interiérů. Barbora navíc zpracovala zajímavé dotazníkové šetření, ve kterém například zjistila, že většině lidí (tedy klientů) se líbí více ruční kresba v porovnání s počítačovou. A i s ruční kresbou se, jak bylo vidět, dá vyhrát jak klientova zakázka, tak zajímavé zaměstnání.

Bohužel nedošlo na přednášku o virtuální realitě v praxi designéra, ale nemusíte smutnit, máme pro vás specielně připravený článek na toto téma – bude tady na blogu za dva týdny.

Co vy? Jestli jste byli ve Volyni, napište nám do komentářů, co nejvíc zaujalo vás!

A jestli ne, sborník přednášek najdete v časopise Interiéry.