Osvětlení v interiéru má samozřejmě hlavně praktickou funkci – slouží nám k tomu, abychom dobře viděli na práci a orientovali se v prostoru. Ale stejně důležitá je také funkce estetická. Správným a promyšleným rozmístěním světel totiž můžeme vytvořit příjemný prostor, kde se budeme velmi dobře cítit.  No a v neposlední řadě je samozřejmě důležitý i samotný design konkrétního svítidla. Taková originální lampa totiž může být opravdu třešničkou na dortu a dotvářet nebo podtrhnout celkové ladění a styl interiéru.

kovova lampa

Zlatá kovová lampa, umístěná na nočním stolku, dodává ložnici moderní vzhled. zdroj foto

Čím více světelných zdrojů v místnosti je, tím víc druhů nálady můžeme vytvořit. Vhodným světelným zdrojem k tomuto účelu jsou stolní lampy, které pomáhají vytvářet v prostoru jednotlivé zóny. A přitom se na ně často zapomíná… Nemusí totiž primárně sloužit k tomu praktickému účelu, ale právě k tomu dotváření atmosféry.

symetrie

Účinek stolních lamp můžete umocnit jejich symetrickým umístěním. zdroj foto

Stolní lampy můžeme podle intenzity světla rozdělit na ty vhodné k odpočinku a ty, které slouží pro práci. Víte, že svítit bychom měli i při sledování televize? Šetříme tak náš zrak.

pudrova

Dokonalá kombinace pudrově růžové a zlaté barvy vytváří příjemnou atmosféru. zdroj foto

Skvělý způsob jak vytvořit chytrý designový vzhled interiéru je prosvětlit místa, která nic neznamenají. Jako je mezera mezi sedačkou a stěnou, prázdný výklenek, tmavý kout či okenní parapet. Tato místa jsou tzv. negativní místa, která když prosvětlíme, místnost oživíme. Pro tato místa je nejlepší jemné osvětlení, takže zvolte poloprůhledné stínidlo, které vytvoří jemné, teplé světlo.

v barve pohovky

Barevně rozmanitý interiér doplňuje stolní lampa v barvě pohovky. zdroj foto

Svítidla se už dávno přestala vybírat pouze pro jejich funkční vlastnosti. Důležitým kritériem při jejich výběru je také originalita a designové provedení.

design lampa

Designová stolní lampa na pracovním stole. zdroj foto

Na trhu najdete spoustu svítidel nejrůznějších designů a značek. I u nás už ale můžete narazit na originální výrobce, kteří vytvářejí lampy ručně a na zakázku. Takže je z čeho vybírat a můžete interiér doladit k naprosté dokonalosti :-)

bajgarova

Originální ručně vyrobená lampa od Ivany Bajgarové

 

Dejte mi vědět v komentářích: máte svou oblíbenou značku svítidel? Berete lampy jako šperk a designový doplněk nebo čistě prakticky?