Každý rok renomované společnosti vydávají nové kolekce látek. Jaro a léto, podzim a zima. Jezdíme po prezentacích, prohlížíme nové trendy, navštěvujeme výstavy.

Mezi prvními, začátkem roku, přichází také s barevnými trendy Pantone, která  pro letošní rok vyhlásila barvu Ultra Violet. Souvisí však Pantone s interiérem? Já osobně sleduji Dulux, který představil jiný barevný odstín fialové a to Heart Wood.

Pokud jsem si prošla prezentacemi jarních a letních kolekcí látek, fialová tam byla jen velice lehce. Jaká je tedy barva roku pro interiér v bytovém textilu? Objevuje se modrá, tmavě zelená, ale fialová velice málo. Máme si vybírat textil na závěsy a doplňky dle trendů Pantone anebo čím se řídit? Má osobní rada je: trendy rychle odcházejí, řiďte se tím, co je vašemu srdci milé, kupte si raději fialovou šálu. ☺

Pojďme se podívat na mé oblíbené značky, abychom mohli prozkoumat, která barva vede.

Designers Guild, Anglie

Jako první a pro mě vždy stěžejní, je tato anglická značka. Podívejte se, jak do letní kolekce zapracovala fialovou. Spíš se blíží odstínu Duluxu, k barvě srdce stromu – Heart Wood. Co patří ke stromu? Slunce, obloha a zelená svěží barva. Čím se asi inspiroval designér, barvou srdce stromu, přírodou?

DG

DG

Fialová barva, v této kolekci, je obsažená jen v detailech. Přichází odstín zelené Mint a modrá, ale vše je v nádechu fialové. Odstíny se blíží k barvě Duluxu. Inspirováno šeříkem?

Designers Guild používá hlavně přírodní materiály jako len, hedvábí, vlna a samet. Střídá pruhy a květinové vzory. Inspiruje se přírodou a historií.

DG

Zdánlivě fádní interiér v bílé barvě se dá oživit vlněnou dekou plnou květin a hedvábnými polštáři. Fialová je zastoupena, ale jen v detailech.

DG – kolekce Giardino Segreto – Giradon Coral

Je to 100% bavlněná látka, květinový vzor se tiskne na tkaný damašek. Květiny jsou jemně rozpité, jako akvarelový obraz. Inspiraci nachází v impresionismu. Nádherné vzory přináší určitou náladu do vašeho prostoru.

Návrhy jsou skutečně kresleny ručně a pak převedeny pro tisk na látku. Je v nich život.

DG

Tento vzor, který je inspirován jinou květinou a je v jiné barvě, pochází ze stejné kolekce. Barva možná překvapí. Modrá do interiérů přichází velmi pomalu již několik let. Látka nese název Giardino Segredo Cornflower a je z kolekce Giardino Segreto, která je inspirovaná Itálií.

DG

Clark&Clark, Anglie

Tato kolekce mě naprosto uchvátila a motiv džungle a zvířat v ní žijících, se opakuje u všech značek. Velké zelené listy prorůstají napříč textilním světem, tygři, papoušci, žirafy… To vše najdeme i v této překrásné, kolekci Animal Fabric. Látky jsou vhodné jak na čalounění a doplňky, tak i na závěsy a roletky.

Kolekce vznikla ve spolupráci s výtvarnicí Emmou J. Shipley, která je návrhářkou, grafičkou a vynikající kreslířkou. Svoji inspiraci hledá ve starých mýtech, legendách a hlavně v přírodě. Má svoji vlastní kolekci polštářů a textilních doplňků do interiéru, kterou úspěšně prodává.

Miluji tuto odvážnou barevnou kombinaci.

Clark&Clark

Alhambra, Španělsko

Svěží letní tóny zlaté, žluté a fialové, ale kdo bydlí na zámku?☺ Málokdo, ale můžeme se inspirovat kombinací barev a nebát se jich. Používat šedou a béžovou, bílou a její odstíny je velice jednoduché a pro mě smutné. Tato kombinace je nádherně výstřední.

Textilní materiál je hedvábný damašek kombinovaný s tiskem a výšivkou. Mimochodem, tohle je má oblíbená barevná kombinace. Je k neokoukání, alespoň pro mě. Je tam i Ultra Violet.

Alhambra-Allure-2

Kolekce  Romantic Times od Alhambry

Tato romantická kolekce pro letošní rok je inspirovaná renesancí, vrátí nás do historie, abychom ji mohly uchopit v současnosti a zasadit do čisté moderny. Vzniká tak příjemný živý prostor. Renesance je čas uměleckého oživení, světlo, objem a barva.

Kdo miluje světlé, pastelové odstíny zamiluje se do této kolekce pro jaro léto 2018.

Vypalovaný samet, reliéfní damaškové vzory a brokáty. Fialová v této nové kolekci není!

Alhambra

Prestigiouse Textiles, Anglie

Další moje oblíbená značka, opět z Anglie. Pracuji s ní od samého začátku. Připravili pro jaro – léto tuto nádhernou kolekci – MEEKO – materiál 100% bavlna.

Malované vzory inspirované lidovou geometrií, naivní květy a kosočtverce v několika odstínech.

Můžeme použít na závěsy, roletky, polštářky ale i na stolní prádlo. Nebojme se vzorů a barev, nechme se inspirovat. Opět je tu modrá barva. Fialová chybí.

meeko

meeko

Casamance, Francie

Pojďme se podívat do Francie například na značku Casamance a nebudeme překvapeni, protože i zde nacházím spousty barev a vzorů, kupodivu exotických☺.

timthumb (1)

Kolekce Talamanca

timthumb

Kolekce Beauharnais

Tisíce exotických ptáků a papoušků zde představuje symbol svobody a jednoty. Materiál je kombinací výšivky a tisku. Opět se objevuje modrá barva.

april_rotation_1

Dle mého malého průzkumu bych řekla, že barvou pro interiér je letos modrá, odstíny zelené a fialkové. Je třeba se řídit vlastním citem, tím, co vám právě dělá dobře. Svět textilu je obrovský, je jako džungle, ve které rostou překrásné květiny, plné barevných odstínů a jednobarevné listy. Je z čeho vybírat, ale je potřeba hledat. Tak proč zůstávat stále v odstínech šedi? ☺