Znáte SketchUp? Kdo jste absolvovali můj kurz designu, víte, že je to pro mě nejoblíbenější nástroj pro tvorbu interiérů a nedám na něj dopustit. Pojďme se dnes na něj podívat blíže. Základní informace a výhody pro nás sepsal Vítězslav Pivoňka, odborník na SketchUp ze společnosti 3E Praha Engineering.

———————————————————————————————————————

Seznamte se s nejrozšířenější aplikací pro modelování 3D designu. Jedná se o universální skicář, který našel nepostradatelné místo v mnoha oborech (stavebnictví, strojírenství, záchranné a pomocné sbory, logistice, archeologii…). SketchUp používají například architekti a projektanti pro různé fáze tvorby studií, včetně realistických vizualizací, případně pro některé stupně stavební dokumentace (modul LayOut). Svou velkou oblibu získal také mezi interiérovými designéry.

Navrhování v programu SketchUp

Trocha historie.

SketchUp byl vyvinut společností Last Software v Coloradu, roku 1999. V březnu roku 2006 SketchUp odkoupila společnost Google a na svět se dostala první volně stažitelná free verze, která rozpoutala sketchUpovskou horečku. Mnoho lidí si tuto volně přístupnou verzi „ochočilo“ a díky tomu se SketchUp snáze a rychleji dostal do podvědomí uživatelů po celém světě.

Následovaly verze SketchUp 6, 7, a v září 2010 SketchUp 8, zde přibyly dnes již známé prvky jako georeference modelu pomocí Google Maps, import barevných a přesnějších snímků terénu.

  1. června 2012 odkoupila SketchUp společnost Trimble Navigation, která se zabývá navigačními a měřícími přístroji. Pod jejími křídly vyšla verze 2013, kde se volně stažitelná verze SketchUp free transformovala na SketchUp MAKE. Licenční podmínky však neumožňují její užívání pro komerční účely.

S příchodem nejnovější verze SketchUp PRO 2018 je verze MAKE ukončena. Nadále je k dispozici pouze verze SketchUp Free, dostupná z webového prohlížeče.

Navrhování v programu SketchUp

Práce s programem

Mnoho uživatelů mělo možnost seznámit se s tímto programem při školském studiu. Žáci se setkávají se SketchUpem již na základních školách. Nepostradatelným pomocníkem se stal pro studenty architektury a mnoha dalších technických oborů.

Práce ve SketchUpu je velmi intuitivní, základní myšlenka pro tvorbu designu byla, od raných počátků aplikace, přiblížit se co nejvíce papíru a tužce. Vše podtrhuje uživatelsky přátelské, jednoduché prostředí. Někdy je dokonce označován přezdívkou AntiCad a opravdu zde naleznete množství odlišností. Při samotné tvorbě nepřepínáte do jednotlivých 2D pohledů, práce na modelu probíhá bezprostředně ve 3D prostoru. Snad i pro tyto uvedené vlastnosti, mají začínající uživatelé tendenci SketchUp neoprávněně podceňovat. Pokud vytrvají, čeká je překvapení v podobě výjimečných vlastností a nástrojů s vysokou mírou zábavy.

Stahujte a sdílejte!

Volně přístupné „skladiště“ komponent 3D Warehouse je nevyčerpatelná zásobárna inspirace v podobě vytvořených objektů pro SketchUp. Vše zcela zdarma. Pohodlně přímo z uživatelského prostředí aplikace. Vyhledané modely jsou automaticky načítány do vašeho projektu. Ušetřete čas, nemodelujte vše od začátku! Hledejte na 3D Warehouse.

Navrhování v programu SketchUp

Modul LayOut

Modul LayOut dokáže z 3D modelu SketchUp vytvořit plnohodnotnou výkresovou dokumentaci, nebo vícestránkovou prezentaci. Kótujte, šrafujte, popisujte, najděte vlastní styl grafického vyjádření. Aplikace umožňuje import i export mnoha formátů, včetně DWG a DXF pro AutoCad.

Navrhování v programu SketchUp

SketchUp je v současnosti nejpoužívanějším 3D programem na světě a svou uživatelskou přívětivostí si získává stále větší uplatnění a významnější pozici ve světě architektury i designu.

Více najdete na stránce http://sketchup.cz

V našem Online designérském klubu najdete přednášku, kterou jsme ve spolupráci s 3E Praha Engineering připravili, a ve které se seznámíte se Sketchupem a hlavně se dozvíte nejčastější chyby a jak se jich vyvarovat a také se naučíte některé užitečné vychytávky (třeba jak z fotky z internetu udělat 3D model). Připojte se do klubu zde a budete mít k přednášce okamžitě přístup.