Připadá vám překližka jako obyčejný a nudný materiál? Možná tak na nějaké technické nebo levné věci? Tak to bych vás dnes ráda vyvedla z omylu.

překližka

(takhle si možná představíte “obyčejnou” překližku), zdroj foto

Nedávno uspořádalo Victoria&Albert muzeum v Londýně celou výstavu zabývající se překližkou a výrobky z ní. Je to mimochodem vlastně už velmi starý materiál. Věděli jste, že první výrobky ze slepených plátů dřeva se našly už ve vykopávkách ve starém Egyptě?

Překližky jsou kompozitní desky vyrobené ze tří nebo více vrstev loupaných nebo krájených dýh. Jednotlivé dýhy jsou na sebe lepeny křížem. Počet dýh je většinou lichý. Oproti rostlému dřevu mají lepší rozměrovou a tvarovou stálost. Lze je zpracovávat běžnými dřevoobráběcími nástroji a stroji jako masivní dřevo. (Wikipedie)

Zlatá doba překližky ale přišla až koncem 19. století. Určitě to není nějaký podřadný konstrukční materiál ani není dobrá jen na výrobu skateboardů. Podívejte se na několik ukázek krásného použití na nábytku a v interiérech.

22_chair-leaf-311437-001

zdroj foto

plywood-kitchen-iwan-baan-House-OM-Fujimoto

zdroj foto

plywood-office-photo-by-Petra-Bindel

zdroj foto

chvala preklizky 1

zdroj foto

chvala preklizky 2

zdroj foto

chvala preklizky 3

zdroj foto

plywood-dining-space-Pattersons-Architects-Dwell-magazine

zdroj foto

Překližka má mnoho tváří, záleží na tom, z jakého dřeva a jak ji použijeme.

No řekněte, není to opravdu krásný a designový materiál?

P.S. Kdybyste nevěděli, co je to dýha… Někdy s těmi termíny mívají studenti v mém kurzu problémy… :-). Takže dýha je tenký list nebo pás dřeva o tloušťkách 0,3 − 6 mm. Používá se k výrobě povrchů nábytku a právě k výrobě překližky. Tak teď už víte…