Právě minulý týden začal nový běh kurzu interiérového designu, ale já pro vás mám dnes opět několik ukázek velmi povedených prací studentů, kteří kurz dokončili už před prázdninami.
Prvním projektem je rekonstrukce kuchyně a obývacího pokoje od Kateřiny Routové. Největším problémem tady byla, kromě nevhodně oddělené kuchyně a obývací části, podlaha ze dvou různých materiálů, navíc neesteticky položená do tvaru “L” – prosím tohle nikdy nikdy nedělejte :-))
Katka navrhla novou kuchyňskou linku s ergonomičtějším rozložením skříněk a většími úložnými prostory, sjednotila podlahovou krytinu a odstranila příčku, takže vznikl mnohem přívětivější a otevřený prostor. Zachovala cihlové obložení krbu a (nyní) ostrůvku, ale odstranila niky v obývací části, které působily příliš rustikálně.
Dalším projektem je obývací pokoj od Kateřiny Klímové. Tady došlo k ne neobvyklé situaci – klienti si už před prvotní konzultací s designérkou nakoupili nějaké vybavení, které nebylo úplně ideální do daného prostoru – konkrétně kulatý stůl a pracovní rohové místo. A to se nestává jen u cvičných klientů… Katka si s tím ale podle mě poradila dobře, i když si myslím, že v budoucnu, až budou mít majitelé větší děti, uznají, že kolem tohoto stolu se příliš pohodlně nenají a zváží jinou variantu. Někdy je to prostě o kompromisech a také o omezeném rozpočtu, což byl i tento případ. Proto se mi líbí, že Katka v projektu klientům označila věci, které by rozhodně měli zakoupit ihned a dražší “designovky” sice do návrhu zahrnula, ale nechala klientům prostor na to, aby si je dokoupili, až se zlepší jejich finanční situace.
Krásnou ložnici pro dámu navrhla Jana Pechancová. Zadáním měl být vzdušný, minimalistický a elegantní interiér. Inspirací byla oblíbená květina paní majitelky – šeřík. Zvlášť se mi líbí nápad s obložením stěny Lacobelem s integrovaným stolkem.
A posledním projektem je krásný návrh dětského pokoje od Michaely Kraus. Návrh obsahuje dvě varianty – jednu pro předškolní věk a druhou až slečna nastoupí do první třídy a změní se potřeby. Návrh je promyšlený opravdu do detailu, celý prostor spojuje téma domečků – včetně detailů na vestavěné skříni. Po všech stránkách, tento návrh se opravdu povedl.
Sledujte taky můj Facebook pro více fotek a ukázek!
Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, to jsou výstupy z jednoho programu (skethc up?) nebo několika nebo v jakém programu návrhy tvoříte – seznam nábytku s obrázky + půdorysy + vizualizace?
děkuji za odpověď. D.
Dobrý den, práce jsou moc povedené. Ráda bych se zeptala, v jakém programu je vytvořen dětský pokojik, kde se da zakoupit a jestli je na tento program kurz? Děkuji.
Páčia sa mi posledné dva návrhy, na nich vidno čo môže dokázať aj začínajúci dizajnér, ak má voľnú ruku a dôveru svojich zákazníkov.
Zdravím Danielo! Určitě i začínající designér dokáže „velké“ věci, ale myslím že ani není úplně nutná volná ruka – to se vám totiž v praxi stane málokdy.
Vždycky jde o bydlení klienta – on tam bude bydlet, on má nějaké požadavky, přání, rozpočet.
Žádný z návrhů studentů nikdy není jen podle fantazie – vždy mají cvičného klienta, kterého se musí zeptat na jeho požadavky a taky je dodržet – jako v praxi :-). I kdyby ten cvičný klient byla jejich vlastní rodina nebo přátelé…
Dobrý deň Janka, áno viem, že vždy treba rešpektovať požiadavky klienta, myslela som tým len, že ak si dizajnér získa dôveru toho zákazníka a nechá si poradiť, môže byť výsledok lepší a zaujímavejší.
Ano, to je pravda – a tak by to mělo být :-)
Pro Dianu a Silvii – Všechny vizualizace jsou z programu Sketchup (verze pro soukromé účely je zdarma ke stažení). To je právě jeho výhoda, že dokáže udělat různé výstupy – od jakoby kreslené rukou až po renderovanou vizualizaci (tedy téměř jako fotku) – ale na to už je potřeba dodatečný plugin nebo program, často placený. Kurzy na Sketchup se běžně dělají různě po městech v ČR, nebo se to naučíte u mně v kurzu.
Konkrétně dětský pokoj je Sketchup + render programem Vray
A co se týče programu, ve kterém dělat finální prezentaci – tedy poskládání vzorkovnic, půdorysů a vizualizací – stačí „obyčejný“ Powerpoint a nebo online grafický program zdarma Canva (viz také můj článek https://janapekna.cz/2016/05/video-jak-vytvorit-snadno-prezentaci-nebo-portfolio.html)
Hezký den!
Dobrý den,
přesně jak píšete Jani, z programů na vytvoření prezentace se mi velmi dobře pracovalo s programy Canva a Oliboard, který jsem poznala až u Vás v kurzu a jsem za ně vděčná! Jinak co se týká programu Sketchup, který jsem také poprvé viděla až v kurzu, jsem si zakoupila učebnici od Joanny Linhartové, ale ne vše jsem podle této knížky byla schopna zvládnout, bohužel. Což není chyba té učebnice, ale moje! Kurzů na program Sketchup je v různých městech mnoho, ale jelikož jsem hodně na cestách, žádný kurz bych časově nezvládala absolvovat. Proto se mi i hodně líbil kurz interiérového designu Jany Pěkné, který je možné absolvovat, ať jste kdekoliv :) stačí mít připojení k internetu! Na výuku programu Sketchup jsem si našla studenta architektury 2.ročníku,který mne program učil dle mých časových možností. On Sketchup znal z návrhů staveb a já ho zase zasvěcovala do pravidel interiérového designu :) Takže jsme vlastně byli nápomocni si navzájem co se výuky týká. Vizualizace – rendery mého návrhu mi pak pomohl udělat v plug-in Vray, k programu Sketchup, který je ale placený a začátečníkovi se nevyplatí podle mě. Student architektury k němu měl přístup v rámci své praxe, takže jsem si mohla zkusit, jak to funguje a jaké výstupy z něho jsou. Jelikož se ale nad rendery stráví hodně času, který mnohdy klient ani nazaplatí nebo je ani třeba nevyžaduje, je podle mě z časových i finančních důvodů ( náklady na pořízení plug-in ke Sketchup) daleko výhodnější, mít možnost si tyto skoro profi rendery z vlastních návrhu nechat někým vytvořit, pokud to projekt vyžaduje. Práce mých kolegyň, studentek z letního semestru kurzu se mi moc líbí, zvláště pak ložnice Jany Pechancové. Přeji mnoho úspěchů studentkám a studentům aktuálního kurzu, ať jdou za svým snem! :)
Hezký den!
Zdravím Michaelo! Já rozhodně pozitivně hodnotím to, že jste studenta ke spolupráci povolala. To je krásným důkazem toho, že i když nám něco nejde (např. tvorba 3D), můžeme si vzít někoho na pomoc, není na tom nic špatného a rozhodně to nebrání tomu, aby z člověka byl kvalitní návrhář (musí být ale samozřejmě kvalitní návrhář – musí ovládat to samotné řemeslo, mít cit pro estetiku, znát pravidla, ergonomii a všechno to ostatní…). Děláte to, co Vám jde, co jsou Vaše silné stránky – to je ten samotný design – a na některé kroky můžete mít spolupracovníky. Důležité je dodat klientovi ve výsledku kvalitní návrh. A máte naprostou pravdu – ty rendery jsou náročné časově i finančně, takže se opravdu vyplatí jen tam, kde o to klient opravdu stojí a zaplatí to (viz také můj článek https://janapekna.cz/2015/05/je-krasna-3d-vizualizace-zarukou-kvality-designera.html)
Děkuji za Vaše odpovědi ! D.
Dobrý den , jsou to všechno krásné práce , pokojíček je úchvatný.R.