Bytový dekoratér, na rozdíl od architekta či designéra,  neprovádí zásadní změny v interiéru, jen ho doladí. Vstupuje již do téměř zařízeného prostoru a to buď samostatně anebo s architektem nebo designérem. Jeho úkolem je interiér proteplit textilem. Udat tón, zvýraznit, podtrhnout styl. Jeho specifikace by se měla týkat okenních dekorací, polštářků, koberců, doplňků z textilu a drobných čalounických prací. Měl by rozumět garnýžím a výrobě, šití bytových dekorací.

james Hare

Zdroj obrázku: James Hare

Bytový dekoratér by měl vášnivě milovat textil!

Měl by o něm mít přehled. Sledovat světové trendy. Pracuji jako dekoratér profesionálně již 15 let. Pravidelně navštěvuji zástupce značek, se kterými pracuji. Sleduji jarní a podzimní kolekce. Jezdím na výstavy. Dokupuji katalogy s novými látkami. Hledám na Pinterestu možnosti zpracování textilních okenních dekorací. Nemohu se nabažit nádherných barev, struktur a vzorů, které obchodní firmy nabízejí. Je ale potřeba vybírat z toho velkého množství krásy. Některé vzorníky ani nepoužiji, ale co kdyby se našel projekt, kam se látka bude hodit?

Designers Guild

Designers Guild

Zdroj obrázků: Designers Guild

rachevo by DG

Zdroj obrázku: Rachevo.cz

Které značky si vybrat pro svoji práci

Ve světě bytového textilu najdeme nepřeberné množství výrobců a dodavatelů látek. Jak si vybrat tu správnou značku, jak se v nich vyznat? Každá značka má svůj rukopis a styl. Například, nepřehlédnutelná a pro mě nejoblíbenější je Designers Guild. Osobně miluji květy a barvy a ona přesně splňuje to, co mě baví. A to, co mě baví a jde mi od srdce se nabízí téměř samo. Dokážu se ztotožnit s materiály, se kterými pracuji. Jsem o nich opravdu přesvědčená, že jsou nejlepší.

Designers Guild

Zdroj obrázku: Designers Guild

Dalším ukazatelem je spolehlivost dodavatele, jak reaguje, když nastanou potíže. Vždy otvírám účty u osvědčených značek, které vám zaručují reklamace. Máte k dispozici naskladnění materiálů. Reagují na dotazy. Je dobré mít značek několik, protože každá vám doplní určitý styl. Ne každý klient miluje květy a barvy. Většina obchodních značek zasílá vzorky látek, které můžete použít do barevného návrhu či mapy.

Designers Guild

Zdroj obrázku: Designers Guild

Jaký materiál zvolit…Přírodní látku nebo polyester

Záleží na prostoru, kam látku umisťujete. Záleží na klientovi, co preferuje. Záleží na architektovi, designérovi jakou má představu.

James Hare

Zdroj obrázku: James Hare – hedvábné látky, směsové látky s polyesterem, vlnou a lnem

Mám ráda len, opravdu čím dál víc se do něho zamilovávám, ale ne každý ho snese. Je pořád zmuchlaný. Má určitý výraz. Navrhla bych ho do úplné moderny, plné lesku.  Hedvábí je velice elegantní a vznešené. Polyesterové a směsové látky vypadají někdy k nerozeznání. Jak najít to pravé? Vždy poslouchám klienta, v přátelské rozhovoru se snažím porozumět jeho stylu. Vzorům a barvám, které má rád. On bude v tomto prostoru žít. Jsem pouze odborníkem, který klienta vede za ruku světem látek.

Dg sofaZdroj obrázku: Dg sofa

Takže, kdo nebo co je dekoratér?

Dekoratér tvoří nebo spolupracuje na zhotovení návrhů pro dotváření interiérů a exteriérových dekorací a na jejich základě vyrábí a instaluje dekorace v interiéru i exteriéru a provádí drobné čalounické práce.

Tato poučka se mi líbí. Odborně vyjadřuje moji práci a práci ostatních dekoratérů.

Pokud vás článek zaujal, budu ráda, je to jen malé nahlédnutí do obrovského světa textilních dekorací.

Designers Guild

Zdroj obrázku: Designers Guild

Vzkaz od Jany: Možná si pamatujete nedávný článek, kde jsme probírali rozdíl mezi interiérovým architektem a designérem. A zmínila jsem i dekoratéra.  Pro profesi „Dekoratér“ existuje v Národní soustavě povolání záznam – celý popis obsahu této profese si můžete přečíst zde.

Podle mě je to ale zavádějící právě v tom smyslu, že podle definice v soustavě povolání má „Dekoratér“ na starosti jen textilní dekorace a tapety. Mnohem více by bylo vhodné toto povolání upřesnit názvem např. Textilní dekoratér a nebo popis povolání trochu rozšířit, protože dekoratér ve smyslu mého předchozího článku může i řešit barevné ladění interiéru jako celku – vč. zdí apod., dekorovat pro příležitostné akce a události apod., dolaďovat doplňky i netextilními, dělat redesign interiérů (proměnu bez změny dispozic apod.)…

Každopádně, práce dekoratéra s látkami a tapetami je úžasná a určitě je to krásné povolání, co říkáte? :-)