A když ne černá, alespoň hodně tmavá!

Kdy to začalo

Vzpomínám, jak jsem loni na podzim psala recenzi na katalog IKEA a pozastavovala se nad velkým množstvím hodně tmavého nábytku a interiérů. Vzpomínáte? Byl to trošku šok – Skandinávii a IKEU s spojujeme hlavně se světlými a vzdušnými prostory. Ale IKEA moc dobře ví, proč takové interiéry do svého katalogu dala. Černá a tmavé barvy v interiéru obecně jsou totiž nový trend!

zdroj: IKEA

ikeazdroj: IKEA

Něco na tom bude

Musím říct, že mě tmavé zdi v interiéru také magicky přitahují. Něco na tom je. Už nějaký čas sbírám obrázky interiérů, kde jsou tmavé zdi, na svém Pinterestu a stále se mi líbí. A mám vyzkoušeno z vlastní předsíně, kde je tabulová celá jedna stěna, že ani malý prostor černá na zdi rozhodně nezmenší. Spíš naopak. Tmavá způsobí, že zeď jakoby “zmizí” a naopak vytváří dojem nekonečného prostoru.

one_kings_lane(Foto: Dan Duchars/Gap Interiors via One Kings Lane ) zdroj foto

černá v interiéru(Foto via Pinterest) zdroj foto

Není to ale zas tak nové

Tmavé barvy v interiéru, ačkoli nyní jsou tak trendy, nejsou úplnou novinkou. Britská interiérová designérka Abigail Ahern (https://abigailahern.com/) je přímo vyhlášená svou vášní pro tmavé interiéry už dávno. Jak říká, tmavé interiéry jsou podle ní mnohem opojnější, více fascinující a krásnější, než ty světlé s trochou béžové. A jakmile jednou zkusíte tmavou v jedné místnosti, je téměř nemožné, abyste zůstali jen u jedné. Budete ji chtít všude. Tmavé interiéry působí uklidňujícím, relaxačním dojmem a způsobí, že se cítíte “jako v pelíšku”. Určitě se nemusíte bát, že mohou vypadat depresivně. To dokazuje svými interiéry, ve kterých podle mě právě díky tmavým barvám na zdech vynikají mnohem více jednotlivé prvky a detaily. A Abigail také používá spoustu rostlin, kterým to v jejích interiérech vážně sluší.

černá v interiéru(zdroj: abigailahern.com)

černá v interiéru(zdroj: abigailahern.com)

Jak na tento trend

Tento trend je hodně o tom, že tmavé je opravdu téměř vše, od podlahy téměř po strop. Není to tedy o tom, že byste koupili pár doplňků v černé. Sofistikovaného a elegantního vzhledu dosáhnete právě tím, že do tmavé zahalíte celý interiér a necháte vystoupit pár světlých věcí.

Jak píše Gudy Herder (http://www.eclectictrends.com), trendsetterka, která se specializuje na samotné stanovování trendů, černá je velmi flexibilní a lze ji použít jak v historických tak současných interiérech. A doporučuje použít matnou barvu, která působí hřejivěji. Je to právě lesk, který způsobuje, že věci vypadají chladně. Černá vypadá úžasně také s hlubokou modrou, smaragdovou zelenou a samozřejmě s bílou – v tomto případě je jí však v interiéru minimum.  A doplnit můžeme kovy – Gudy doporučuje mosaz. Já bych se nebála ani hřejivé měďi.

Podívejte se na video, kde Gudy představuje tento trend, který firma Boen následně promítla do své kolekce podlahových krytin.


Jak se vám líbí tmavé interiéry? Troufnete si na ně? Napište mi do komentářů!

P.S. Tady jsou  moje 4 tipy na odstíny nátěrů na zdi, které se hodí k tomuto trendu: