Z komunikace se svými studenty a absolventy vím, že kuchyně bývají tak trochu výzva. A někdo se navrhování kuchyní dokonce bojí a raději se specializuje na jiné místnosti v bytě. Což je škoda – klienti většinou chtějí řešit interiér jako celek, nikoli jen část.

Druhá skupina lidí naopak říká, že kuchyň je snadná, protože jí sami každodenně využívají a tak dobře vědí, kde jsou různá úskalí, co by bylo praktičtější, co je pro využívání kuchyně pohodlné a tak dále.

Jak to tedy je?

Jsou kuchyně snadné nebo ne? Co všechno musíte znát, abyste navrhli kuchyň nejen krásnou, ale i praktickou?

Popovídala jsem si o tom s Ivou Bastlovou, která má sama ze své praxe bohaté zkušenosti s navrhováním a realizací kuchyní:

Ivo, v čem vidíš největší výzvu při navrhování kuchyní?
Kuchyni beru jako prostor pro práci, a tak je nejdůležitější sladit funkční a estetická hlediska a nezapomenout na ergonomii, která je dle mého názoru klíčová. Interiér by měl sloužit lidem, nikoli opačně.

A jaké jsou podle tebe nejčastější chyby? Jaké znalosti designérům často chybí?
Začnu u ergonomie, kde mezi nejčastější chyby patří porušení těch základních pravidel, např. dosahy, pracovní trojúhelník, umístění myčky. Nedostatky vidím také v nedostatečné znalosti materiálů a kování a jejich možnostech.

S tím souhlasím, mně v začátcích chyběly hodně právě ty informace o materiálech a různých výsuvech, vnitřním uspořádání atd. Ivo, vím, že pro Tebe jsou kuchyně srdcovou záležitostí. A o kuchyních ráda i přednášíš, je to tak?
Ano, tady je třeba pár fotografií z mojí přednášky pro odborou veřejnost v showroomu firmy Bloom:

Navrhování kuchyní

Navrhování kuchyní

Navrhování kuchyní

Navrhování kuchyní

Navrhnout kuchyň tak, aby vypadala hezky, není až takový problém. Ale aby byla opravdu kvalitní a dobře sloužila svým uživatelům, na to už je potřeba řada odborných znalostí.

Věříme, že chcete nabízet kvalitní práci svým klientům. Nebo možná řešíte kuchyň sami pro sebe…

Proto tu pro Vás máme náš online kurz Navrhování kuchyní, kterým Vás provede právě Iva Bastlová. Kurz můžete absolvovat kdykoli a kdekoli – vše je online dostupné ve studentské sekci. Kurz vám poskytne vyčerpávající informace k tomu, abyste navrhli i zrealizovali dokonalou kuchyň.