Stojíte před oknem a přemýšlíte o nové dekoraci, závěsu či roletě a potřebujete závěsný systém?

Závěsy, záclony jsou součástí interiéru. Záleží, jaký na ně máme pohled. Mají být pouze funkční nebo mají vnést do našeho domova nějakou atmosféru a styl?

Než začnete řešit dyzajn

Dříve než začneme promýšlet a navrhovat textilní dekorace, měli bychom si probrat možnosti, které nám naše okno dovolí. Jaký má tvar, kolik je kolem něho místa atp. Je spousta drobných detailů, které ovlivňují výběr okenní dekorace nebo interiérové stínící techniky.

Garnýž může být velice nenápadná, aby nerušila ostatní prostor, ale musí být funkční. Podívejte se na toto profesionální vypracování. Závěs není dominantní a garnýž není skoro vidět. Jsou součástí prostoru a přesto… Dobře zvolená barva, odstín a vzor. Vše se vzájemně doplňuje.

Garnýže a jak na ně
Zdroj  Designers Guild

Nejméně nápadnými garnýžemi mohou být lanka. Musíme se zamyslet, kam je můžeme umístit. Strop, stěna, výklenek?  Můžeme být omezeni velikostí okna. Nebo špatným podložím (stěnou), kam budeme systém montovat. Lanka mají omezenou délku. Většinou do 350 cm. Jinak nelze zaručit, že budou dobře vypnutá. Lanka mají sice i své středové držáky, ale bohužel pak přes ně neprojede závěs. Lanka neunesou těžké závěsy.

Garnýže a jak na něZdroj  Ikea  – lankový systém

Využijte strop

Pokud máme velká francouzská okna a není dostatek místa v nadpraží, použijeme jednoduchou kolejnici, kterou můžeme montovat do stropu.

Garnýže a jak na něZdroj Rachevo.cz

Konkrétně v tomto projektu jsem použila černou kolejnici, která umožňuje projíždět záclonám po celé délce stěny.

Garnýže a jak na něZdroj Rachevo.cz

Řekněte to garnýží

Garnýž může být velice nápadná a být dekorativním prvkem v interiéru. Většinou pak použijeme klasiku a to jsou dřevěné tyče o průměru 28,35,45 a 55mm. Hodí se k ní přírodní materiál jako len a hedvábí.

Garnýže a jak na něZdroj Byron&Byron

Závěsové tyče mohou být i velice výstřední. Jejich koncovky jsou vyřezávané do pryskyřice ručně, a pokud potřebujeme do prostoru dostat barvu a punc originality, nechala bych se inspirovat touto kolekcí. Může být i růžová anebo žlutá. Co říkáte?

Garnýže a jak na něZdroj Byron&Byron Floral Neon – Rachevo

Trendy sklo

Garnýže mohou být také velice minimalistické. Úplně poslední trend, který již ale není novinkou, jsou průhledné tyče. Vyrobeny jsou ze speciálního materiálu – akrylu, koncovky mohou být i ze skla. V interiéru překvapí. Jsou masivní, průhledné a nepřehlédnutelné.

Garnýže a jak na něZdroj Byron&Byron

Napište nám do komentářů: Pokud by vám prostor dovolil, zvolili byste výstřední tyrkysovou tyč s ozdobnou koncovkou? Nebo průhledné sklo? Jak řešíte okenní dekorace ve vaší praxi?