prace-designer
Nechat se po škole nebo rekvalifikačním kurzu zaměstnat v oboru je skvělý způsob, jak si zajistit tolik potřebnou praxi a nabrat nezbytné zkušenosti. A také získat relativní jistotu stáleho platu a dalších výhod (tedy opravdu relativní, když se to vezme kolem a kolem, jistotu zaměstnání nemáte prakticky nikdy). Nicmémě, pokud plánujete začít jako zaměstnanec, je potřeba si uvědomit, že  žádný zaměstnavatel už dnes nekouká na to, jestli máte nějaký diplom. Respektive ano, koukne se, ale chce hlavně vidět, co umíte. Takže diplom vám práci nezajistí. Důležité je to, co jste se naučili na cestě k tomu diplomu a jak to dokážete prakticky využít.

Pokud chcete získat zaměstnání v oboru interiérů – ať už jako asistent v obchodě, návrhář ve specializovaném studiu (kuchyně, koupelny) atd., musíte si zajistit dvě věci.

  • kvalitně zpracované portolio vašich prací (ano, je to množné číslo, jeden návrh interiéru nestačí…)
  • zjistit, co potencionální zaměstnavatel požaduje a zda tyto jeho požadavky naplňujtete. Tedy nejen ty odborné, ale většinou zaměstnavatelé požadují i schopnosti jako je komunikativnost, orientace na zákazníka, schopnost prodávat (!!!)

A nejprve se podívejte třeba na jobs.cz, zda vlastně vůbec v tomto oboru je po zaměstnancích poptávka, a jak velká. Pokud tam nabídek moc není, ještě není vše ztraceno. Můžete

  • oslovit potencionální zaměstnavatele přímo – poslat životopis a ukázky své práce, i když jste nenašli přímo jejich inzerát, že hledají zaměstnance. Nikdy nevíte, zda třeba nebude někdo odcházet na mateřskou nebo zda je prostě nezaujmete natolik, že vás přijmou, i když s náborem ani nepočítali :-). Pokud o práci opravdu stojíte, nesmíte se toho bát. Musíte být aktivní a jít si za svým cílem. A když do firmy odešlete svůj životopis a portfolio a třeba se nikdo neozve, nebojte se tam ještě zavolat a připomenout se. Odvážnému štěstí přeje!
  • vytvořit si své vlastní pracovní místo – tedy začít podnikat.

Začít podnikat chce více odvahy, než se nechat zaměstnat, ale má to své výhody. Jste svým pánem. Vy si určujete, kdo budou vaši zákazníci, na jaký styl interiérů se budete specializovat, jaká bude vaše pracovní doba, jak vůbec bude vypadat vaše osobní značka… Je to prostě o svobodě.

Je za tím ale také spousta tvrdé práce, protože nestačí být jen ten designér, ale musíte také  být vlastně celá „firma“. Pokud jste zaměstnaní, stačí navrhovat interiéry pro zákazníky, kteří do firmy přijdou. Ale musel být někdo další – další zaměstnanci té firmy, kdo ty zákazníky přivedl – tedy někdo na marketing a reklamu. Někdo se musí postarat o finance, účetnictví a daně (a co teprve EET…). Někdo vyřizuje administrativu, někdo se stará o webové stránky, někdo dělá grafiku a tištěné materiály atd. atd. Jako designér na volné noze to ale musíte dělat všechno vy!

A to zdůrazňuji, že je potřeba si uvědomit.  Protože spousta lidí, kterým „nejde podnikání“ jsou právě ti specialisté, tedy lidé s odbornými znalostmi, kteří skvěle zvládají svou práci, tedy v našem případě navrhování, ale neberou svou činnost jako podnikatelé, tedy skutečně z toho ekonomického hlediska – že musí taky generovat zisk a vykonávat všechny ty ostatní činnosti okolo. A tak se trápí.

Tím určitě nechci od podnikání nikoho odradit. Naopak. Když si tohle uvědomíte, podnikání vám půjde skvěle.

Samozřejmě lidé vědí, že si musí dělat nějakou reklamu, ale tím to obvykle končí. I já jsem to tak zpočátku dělala. Dala jsem si pár inzerátů, ozvalo se pár klientů, ale pak jsem se plně věnovala těmto klientům a navrhování, byla jsem šťastná, že dělám co mě baví a mám co dělat, ale už jsem zapomněla zase na tu reklamu. Takže když byly zakázky hotové, zase jsem neměla žádné klienty. Až teprve v okamžiku, kdy jsem to otočila a dala si marketing na první místo – jako nejdůležitější aktivitu, začlo se mi lépe dařit. Je to cesta, ale za sebe můžu říct, že mě to baví! :-) A vás to musí bavit také, jinak o podnikání neuvažujte…

Do rozhodování zda pracovat jako zaměstnanec nebo podnikat vstupuje celá řada faktorů a smyslem tohoto článku není najít všechna pro a proti nebo někoho přesvědčovat, že jedno je lepší než druhé. Navíc každý je jiný a má jiné priority, cíle, osobní předpoklady atd.

Každopádně, ať toužíte po jednom či druhém, může se to splnit. Musíte si ale věřit a nevzdávat se! :-)

Jak to máte vy? Toužíte spíše po zaměstnání nebo se vrhnete do podnikání? Jaký je váš největší argument pro a proti?