komfort-v-mikroprostrediJe to spíše vzácnost narazit na novou a kvalitní odbornou literaturu v oboru designu a interiérů. Určitě u nás nevychází tolik knih z této oblasti, jako by mohlo. Proto jsem moc ráda, že jsem narazila na slovenskou publikaci Veroniky Kotradyové Komfort v mikroprostredí. I když kniha není úplně nová (vyšla v roce 2015), určitě by neměla chybět v knihovně žádného profesionála z oblasti navrhování a zařizování interiérů.

Možná jste někdy v ruce drželi nějakou knihu o Feng Shui. Těch je v knikupectvích nepočítaně. Tato kniha se vlastně zabývá podobným tématem, tedy tím, aby se člověk cítil v interiéru dobře. Ale tato kniha vychází z vědeckých pozorování a zkoumání a z evropského prostředí. Jde také mnohem dále a více do hloubky.

Komfort, tedy pocit pohody by podle autorky neměl být jen něčím luxusním, co je za příplatek. Měl by takový být každý interiér, každý kus nábytku, každý výrobek.

A pocit pohody je velmi komplexní záležitost. Zahrnuje vizuální komfort a světelnou pohodu, tepelně-vlhkostní komfort, dotykový komfort a mnohé další aspekty. Nezáleží jen na tom, aby byl výrobek (či interiér) krásný na pohled. Musí splňovat i mnohé další požadavky.

Prostor, v jakém žijeme tak může přispívat k redukci stresu a civilizačních chorob, být terapií. Skutečně místem, kde čerpáme energii, regenerujeme se, cítíme se v pohodě a bezpečí.

Kniha je opravdu komplexní. Nejde tu jen o ergonomická pravidla, jako pravidlo kuchyňského trojúhelníku nebo různé ideální rozměry a rozestupy. Zamýšlí se i nad vztahem člověka a prostředí nejen z fyzického, ale také z psychologického a společensko-kulturního pohledu.

Jednotlivé kapitoly se zabývají například

  • potřebami jako je výhled, velikost prostoru, kontrola nad teritoriem, soukromí, bezpečí
  • vizuálním komfortem – tedy barvou, strukturou, texturami, tvarem materiálů
  • dotykovým komfortem – vnímání tepla a chladu v kontaktu s materiály, tvrdost, drsnost, zdravotní aspekty..
  • funkčností a praktičností, pořádkem a možnostmi údržby
  • a spoustou dalších témat.

 

Dizajnéri vlastně vytvárajú „scény“ pre l’udské životy a mali by tak vytvárať „miesta pre žitie“. V angličtině sa na to používa výraz „placemaking“, ktorý najlepšie vystihuje to, o čo by pri tvorbe verejných priestorov malo ísť namiesto tvorby vlastných pomníkov, akou je často súčasný dizajn.Veronika Kotradyová, Komfort v mikroprostredí

Knihu Komfort v mikroprostredí (kniha je ve slovenštině) si můžete objednat na Martinus.cz

Autorka vydala také knihu Dizajn s ohľadom na človeka, kde je daná problematika zpracována méne vědeckou formou přístupější běžnému publiku a doplněná pohledy dalších autorů.