pantone-greenery-2017

Minulý týden vyhlásila společnost Pantone barvu roku 2017. Podle předchozích předpovědí jsem očekávala zelenou. Ale spíše tmavší. Takže mě nakonec svěží světle zelená trochu překvapila. Nese název Greenery, tedy Zeleň. Jak tento výběr Pantone zdůvodňuje?

Je to osvěžující a revitalizující odstín a tak symbolizuje nové začátky. Což je zajímavé propojení, protože jsem četla, že podle numerologie je právě končící rok 2016 rokem dokončování – součtem číslic je devítka, a právě rok 2017 se součtem 1 je rokem nových začátků. Že by náhoda?

Tenhle odstín nás vrací zpět k přírodě – protože v moderním světě čím dál více potřebujeme právě kontakt s přírodou. A říká se, že zelená je „přírodní neutrální barva“ – protože v přírodě je vše zelené, a každý další odstín – od barvy kůry stromů po barvu rozkvetlých květin – se k zelené báječně hodí. Nebo jste snad řekli někdy „tahle barva květu se vůbec nehodí k barvě stonku“?

Takže se můžeme těšit na svěží barevné kombinace a to samozřejmě nejen v interiérech, ale i v módě, produktovém a grafickém designu (protože Pantone není čistě o barvách v interiéru, jako např. Dulux), ale o barvách v našem světě obecně.

Na webových stránkách Pantone se můžete podívat na různé doporučené barevné kombinace s odstínem Greenery (a taky pěkné video). Hodí se samozřejmě k loňské dvojkombinaci  Serenity-Rose Quartz. Krásně doplňuje zemité tóny, ladí s modrou a tyrkysovou a osvěží i pastelové odstíny. A ano, hodí se i k duluxovém trendu Denim Drift.

Odstín je to tedy skutečně hodně „neutrální“ a můžeme ho použít jak ve větším množství, tak na osvěžení a oživení stávajícího zařízení a právě přiblížení se k přírodě. Záleží, zda chceme vytvořit harmonii – pak bychom se měli držet kombinace s podobnými a zemitými tóny – nebo naopak veselý kontrast s červenými a fialovými odstíny.

A myslím, že nedílnou součástí tohoto trendu je nezbytně více krásně zelených rostlin v interiéru!

Já jsem nezahálela a na mém Pinterestu můžete najít nástěnku s ukázkami použití tohoto odstínu.

Co na nový odstín říkáte? Podělte se v komentářích!

Foto: Pantone