Dovolte mi dnes malé zamyšlení. Na českém trhu se podle mých informací ceny za návrh interiéru pohybují mezi 5 a 20 tisíci korun. To je dost velký rozptyl. Předpokládejme, že nejde v tuto chvíli o cenový rozptyl u jednoho designéra, který konečnou cenu stanoví podle náročnosti projektu. Ale že za tuto cenu je nabízená stejná služba dvěma různými designéry. Dejme tomu, že cena zahrnuje úvodní konzultaci, tvorbu konceptu, půdorysy, 3D vizualizaci bez renderu, vzorkovnici, seznam výrobků s rozpočtem.
Pokud je obsah služby stejný, proč si jeden designér za tu samou práci účtuje 5000 Kč a jiný 20 000 Kč? Upřímně, 5000 Kč za tolik práce je dle mého názoru velmi velmi málo. A kdyby to bylo v mé moci, nařídit nějaké povinné ceníky, které designéři musí dodržovat (podobně jako to mají architekti), tak bych se přikláněla spíše k té horní hranici.
Teď se na mě možná snese vlna nevole. Že je to hodně? Že si to klienti nemůžou „dovolit“? Že byste přišli o klienty? A není to takhle náhodou spíše Vaše vlastní vnitřní přesvědčení, že to nejde?
Podívejme se na to z jiné stránky. A to ze stránky hodnoty, jakou služba návrhu interiéru klientovi přináší. A pojďme si to porovnat s hodnotou nějaké jiné věci.
Tak například. Vemme si klienta, který chce zařídit interiér – obývací pokoj a kuchyň. Jeho rozpočet je 250 000 Kč.
Příklad č. 1
Cena za váš návrh bude 5000 Kč. To je 2% z rozpočtu klienta (jenom !!!). Srovnejme s to s nějakou jinou hodnotou, kterou by za 5000 Kč mohl pořídit. Například:
– nejlevnější elektrický sporák
– kožené kozačky nebo kabelku
– potraviny pro rodinu na měsíc (možná…)
Příklad č. 2
Cena za váš návrh bude 20 000 Kč. To je 8% z rozpočtu klienta. Mimochodem, tohle číslo už se více blíží ceně, kterou si účtuje za návrh domu architekt (6-13% podle složitosti). Za to pořídíme například:
– nový mobil Sony Xperia nebo iPhone
– 1/2 rodinné dovolené u moře někde u Středozemního moře
– levnou sedací soupravu
Vážně myslíte, že hodnota kvalitního bydlení na míru je pro lidi nižší, než cena jednoho nového mobilního telefonu??? A že mobily se prodávají jak na běžícím pásu… Zajímavé srovnání, nemyslíte? Souvisí to i s prioritami vašich klientů. Je pro ně důležitější nový mobil, nebo kvalitní bydlení? S kým budete raději spolupracovat?
Jasně, můžete říct, že ale máte klienta, který má rozpočet 30 000 Kč. Otázka zní, jestli je ale tohle váš ideální klient? Opravdu chcete navrhovat interiéry s tak malým rozpočtem? Pokud ano – protože je to výzva a protože cítíte, že lidem, kteří o to stojí, chcete i s malým rozpočtem pomoci, pak ale i tak musíte stanovit cenu odpovídající úsilí, které do návrhu vložíte. Nemůžete to dělat za 600 Kč (tj. 2% z rozpočtu), ani za 2 400 Kč (8%). Protože byste se neuživili. Ta hodnota toho návrhu zůstává stejná, ať je rozpočet jakýkoli.
Takže otázka zní: Jaká je vaše hodnota, kterou dáváte klientům vašimi návrhy?
Můžete se pohybovat v rozmezí od-do a cenu stanovit podle složitosti zakázky a možností klienta. Ale pod určitou hranici byste jít neměli.
Ahoj Jano,
toto je velmi velmi velmi dobré téma. Zrovna řeším něco podobného. Samotné mi trvalo docela dost dlouho než jsem si stanovila nějaký ceník, spousta lidí mi říkala: tak si počítej hodiny… Jenže to taky není úplně určující, u kreslení to jde, ale člověk o projektech hodně přemýšlí, třeba i v tramvaji, vyhledává nápady, informace, obíhá obchody, výstavy,… a pokaždý mačkat stopky je šílenost. Někde jsem na téma ohodnocení své vlastní práce četla velmi dobrý článek, primárně to bylo pro ty co něco vytvářejí a pak to prodávají a že nejde spočítat náklady, pak k tomu něco málo přihodit a hotovo. Musí se do toho započítat zdravotní, sociální, energie, poměrná část za nástroje, stroje a podobné věci k tomu potřebné, ale i rezerva na dobu, kdy žádná práce nebude nebo člověk nebude schopný ji vykonávat tj. nemoc, dovolená, okurková sezóna. Bylo tam toho určitě víc a docela mi to otevřelo oči.
Jo a 5 tis za návrh? Viděla jsem i mnohem menší částky, bohužel a to je fakt šílené!
Kolik chtít za 1-2 pokoje, případně byt mám celkem vyřešené, ale co za celý barák, kde je potřeba udělat rekonstrukci, místností je 10, patra 2 a ještě je to v zahraničí, takže 1 schůzka rovná se 10 hodin pryč. Vynásobit to x10 je masakr, práce je na tom jak na kostele, už na tom dělám druhý měsíc v kuse a ještě chvíli budu, takže fakt nevím. Máš nějaký nápad? A pochopitelně, když už tu částku vymyslím a samozřejmě ji mám i podloženou, tak říct si o ni, je pro mě ten nejhorší bod celého projektu, toužím po manažerovi, který by tyto věci řešil za mne :-) Máš nějaký nápad?
Ahoj Moniko!
Ano, ani hodinově to úplně nejde, i když se od toho můžeme odrazit. Ale lidé právě zapomínají započítat ty náklady – i na „běžný život“, platby za elektřinu atd. atd. I když pracujete z domova, stejně jako firma musíte platit spoustu věcí.
S tím celým domem – s tím mám osobní zkušenost. Moje téměř první zakázka byla právě návrh celého domu, bylo to sice méně místností, ale zas i společné prostory, předsíň… Začínali jsme ještě ve fázi téměř dokončené stavby a táhlo se to rok. Účtovala jsem si za to vše tenkrát 25 000 Kč a samozřejmě z dnešního pohledu to bylo málo – navíc placeno postupně po 5×5000.
No ale k tvé otázce: já myslím předně, že když je to takto v zahraničí (nebo obecně ve větší vzdálenosti), účtovala bych si ty cesty zvlášť dle najetých kilometrů, to je podle mě fér. Samozřejmě ne jen cena benzínu ale taky nějak ohodnotit ten čas na cestě atd.
U takto složitého projektu bych asi stanovila celkovou cenu ale s jasně stanovenými limity – např. dát jasný počet variant, změn a pod. a co by bylo nad tento limit musí klient doplatit. Když píšeš, že už na tom děláš v kuse dva měsíce, tak by to mělo odpovídat tvému dvou měsíčnímu „platu“. Zní to jako velké číslo, ale není. Návrh 10 místností by klidně mohl stát 50 – 100 000 Kč.
Mimochodem – když je to v zahraničí, kolik by si asi účtoval zahraniční designér za stejnou práci??? (trochu jsem googlovala a podle týhle tabulky http://www.payscale.com/research/DE/Industry=Interior_Design_Services/Salary je průměrný plat interiérového designéra v Německu nějakých 67 500 Kč měsíčně (tj. 2 500 EUR měsíčně – 30 000 EUR ročně). I když to asi nebude přesný, tak obrázek si z toho lze udělat.
A rozumím moc dobře tomu pocitu jaký máš při tom, když si máš říct o peníze. Znám, znám… Ale to fakt nejde, aby to někdo udělal za tebe :-). Na tohle mám jedinou radu – pracovat na sobě, svém sebevědomí, sebehodnotě – tohle je opravdu práce s psychikou – zkus najít nějaké knížky. Česky třeba vyšlo od Kate Northrup „Peníze – Milostný příběh“ – ta je fakt dobrá, takže doporučuju přečíst!
Ahoj Jano,
moc Ti děkuju za Tvojí odpověď. Takovéto potvrzení jsem přesně potřebovala. Teď už to jen vyslovit a obhájit si to.
Naštěstí na schůzky jezdíme ve 3, tak nemusím řídit a „jen“ se vezu, ale časově náročné to je dost, 3 hodiny tam, 3 hodiny zpátky a to zatím bylo sucho.
O platu jako mají v Německu se mi teda zatím může jen zdát, ale určitě je to dobrý odrazový můstek.
Díky za tu knížku, určitě si jí koupím, v této oblasti opravdu potřebuju posílit sebevědomí.
Ještě jednou moc děkuju!
Zkrátka jaké si to uděláme, takové to máme… Jenže ono se dobře teoreticky uvažuje o cenách, dokud nejsme postaveni tváří v tvář skutečnosti, že každá zakázka je potenciálně zajímavá . Já se snažím nabídnout každé poptávce odpovídající službu, takže začínám i na ceně kolem 5.000 kč. Za tuto částku jsem schopná vytvořit alespoň rámcový návrh a jednoduchou vizualizaci. Další postup je na klientovi. Buď chce pokračovat a jednáme o dalším zpracování, nebo si v průběhu uvědomí, že není připraven na uvažované změny. V tom případě není do ničeho tlačen, nemusíme odstupovat od žádných závazků a do budoucna je cesta ke spolupráci otevřená. Netvrdím, že je to ideální systém. Osobně vidím cestu jak z toho ven v rozdělení zdrojů příjmů – nyní mám stabilní pravidelný příjmový základ (i za o něco méně kreativní a zajímavou práci) a návrhy interierů budu nadále zpracovávat pouze ve vyšší projektové cenové hladině pro klienty, kteří už vědí a jsou rozhodnutí. Uvidíme, jak se nový systém osvědčí.Každopádně je to neustálý boj mezi nabídkou a poptávkou, jako všude ( u architektů to není jinak :). Magda
Ahoj Magdo, díky i za Tvůj pohled, myslím, že to není špatný nápad s tou nižší cenou a tomu odpovídajícím rozsahem prací.
Nejhorší podle mě pro naši práci a ohodnocení je (tedy mimo toho, že si neumíme stanovit odpovídající cenu a za tou si stát), že návrhy dělá spousta lidí jakoby bokem – při mateřské, večer po práci a pod a tím mají pocit, že je to vlastně jen zábava, přivýdělek, něco navíc a říkají si za to neúměrně nízké ceny. Proto je pak ten rozsah ceny za stejnou práci tak velký. Jenže tím podhodnocují práci těch, kteří by se tím rádi živili a myslí to vážně.
Já taky myslím, že nižší cena za méně služeb je v pořádku, je ok když má někdo ceny od… a konkrétně je stanoví dle projektu a požadavků klienta (co vše vlastně potřebuje, někdo třeba vůbec nemusí potřebovat 3D vizualizaci, stačí mu půdorys – tj. může to mít levněji). A nějaký stálý příjem je super, i když to třeba nejsou přímo návrhy, pokud to tedy neodvádí pozornost od té vysněné práce :-). Znám mnoho designérů, kteří k samotným návrhům mají i nějakou jinou činnost. Pokud to tak funguje, proč ne.
A co se týče těch „levných“ cen u lidí, kteří to nemají jako hlavní činnost – ano, to je problém. Proto myslím, že se o tom ale hlavně musí mluvit a ideálně by taky měla být nějaká instituce (něco jako je Komora architektů), která by nad tímto oborem dohlížela, doporučovala atd. A vím, že něco se i rýsuje, takže naděje tu je :-). Určitě o tom budu informovat.
Poslední 2 věty jsou skvělé, snad to klapne! Díky!