Měla jsem možnost spolupracovat designérkami, které stály na startu svého podnikání. Všechny byly skvělé, talentované, odhodlané a motivované splnit si svůj sen a pustit se do podnikání v oboru interiérového designu.

Jak jsem s nimi ale procházela všechny jednotlivé oblasti, které je potřeba pro úspěšné podnikání zvládnout, všimla jsem si jedné věci.

Všechny se s nadšením pustily do tvorby svých webových stránek, založily si facebook, blog a ujasnily si, kdo je jejich ideální zákazník a jak chtějí, aby navenek působila jejich značka.

Ale to všechno bylo jen v teoretické rovině a nebo v „bezpečí“ online světa. V okamžiku, kdy bylo potřeba vstoupit do reálného světa a začít se skutečnou propagací, začít o sobě mluvit mezi známými a přáteli, udělat něco, co je zviditelní v jejich okolí, nastal problém. Nastoupila prokrastinace, odkládání, „nestíhání“ apod.

A já to naprosto chápu. Velmi dobře rozumím tomu, jak se cítí někdo, kdo má udělat takový krok. Musela jsem to kdysi udělat taky. A věřte mi, že nejhorší bylo, naučit se bez zakoktání a s jistotou říkat „Jsem interiérová designérka“. Ten začátek není lehký. Ale jak někdo řekl:

odvaha3

Takhle totiž fugnuje vaše ego. Ten vnitřní hlas, který říká „Nedělej to, co kdyby…“. Nebo vymýšlí, co všechno by se (mu) mohlo stát – co ublíží vašemu egu – ztrapníte se, nikdo vás nebude mít rád. Nebo výborná výmluva „Co tomu řeknou lidi?“. A nebo je to ten vnitřní hlas co říká: „Ještě nejsem dost dobrá!“ (tenhle je vůbec nejhorší!)

To ale musíte překonat. Nesmíte se tomu poddat!  Už jste ušli takovou dlouhou cestu – šli jste za svým snem. Studovali jste, zkoušeli jste si vše nanečisto, začali jste budovat své podnikání, máte svůj individuální styl a osobitost a hlavně: máte co nabídnout!

Pokud je vaším posláním pomáhat lidem krásně bydlet, tak toto poslání musíte naplnit! Je to vaše povinnost. Svět na vás čeká. Čeká na vaše služby, na to, že budete lidem pomáhat tím, co vás baví a naplňuje. Protože to je to, proč jste tady a proč jsou interiéry tím, s čím chodíte spát i se probouzíte.

Udělat první krok je těžké, ale další už budou snadnější, slibuji. Přestaňte se schovávat v „bezpečí“ svého domova nebo virtuálního světa a udělejte něco, díky čemu se o vás začne mluvit a díky čemu konečně budete moci dělat to, po čem toužíte – navrhovat skvělé interiéry pro úžasné klienty.

Strach tu bude pořád. Vím to já. Vědí to i ti neúspěšnější a neslavnější podnikatelé. Ale co nejhoršího se může stát? Když nejde o život… :-)

Ano, chce to vystoupit z tzv. komfortní zóny. Protože to, co od života chcete, najdete právě za její hranicí. Není to snadné. Ale stojí to za to!

Eleanor Rooseveltová řekla: „Udělejte každý den jednu věc, ze které máte strach.“ Něco na tom bude. Může to být ze začátku nějaká maličkost, ale jak budete každý den trénovat, bude to čím dál tím snažší a nakonec dokážete velké věci!

A začněte hned teď! Žádné odkládání! Odhodlejte se a napište mi do komentářů: Jakou 1 věc, i drobnou maličkost, ze které máte strach, uděláte tento týden?

P.S. Tuhle sobotu poběží v televizi Harry Potter a vězeň z Azkabanu. Možná víte, že miluju tento a jemu podobné příběhy. Ale proč o tom píšu právě tady a teď je, že pokud bojujete se strachem, tak se na tenhle díl podívejte. I pokud vás tenhle žánr jinak vůbec nezajímá. Právě tenhle díl je totiž výbornou lekcí. Vždycky, když sama bojuji se strachem, vzpomenu si na scény s Mozkomory z tohoto filmu. Ponaučení? Všichni musíme bojovat se strachem. I ti největší hrdinové. Ale ti úspěšní jsou úspěšní proto, že svůj strach překonali.