Tedy, možná ne tak úplně snadno a rychle. Neutrální respektive přírodní barvy jsou v interiérech velmi oblíbené. Ne vždy je ale úplně jednoduché vybrat ty pravé. Obecně panuje přesvědčení, že tyto barvy lze kombinovat bez jakýchkoli problémů. Není to ale tak docela pravda. Může se stát, že s neutrálními barvami získáte nudný až depresivní interiér, a nebo že použijete příliš mnoho odstínů s různými podtóny a výsledek také nebude nic moc. Kromě samotné barvy, která vás možná zaujme na vzorečku, hraje také důležitou roli světlo – ať už přirozené (viz také článek Jak světové strany ovlivňuji barvy v místnosti) nebo umělé.
Proto se mi líbí palety přírodních barev, jak je stvořila firma Farrow & Ball. (britská společnost vyrábějící nátěrové hmoty pro interiér a také tapety. Vychází z historických barev používaných v Anglii a je ve světě barev známým pojmem). Podívejme se na něteré z nich. Myslím, že vám o neutrálních barvách dost prozradí.
„Tradiční neutrální“ odstíny jsou právě ty, které pocházejí z minulosti – z interiérů, které bychom mohli datovat až do 18. století. Určitě se ale hodí i do těch dnešních. Vytvářejí rafinovaný a uvolněný efekt. Mají v sobě kapku šedé a zelené barvy. V místnostech s nedostatkem světla (severní orientace) může tento zelenavý tón více vystoupit. Nejlépe dle Farrow & Ball vypadají tyto odstíny spolu pohromadě – některý odstín může být na stropě, jiný na zdech, některý např. na dveřích či dřevěném obložení.
„Architektonické“ odstíny se perfektně hodí do industriálních interiérů. Jsou chladné s modrým nádechem. Jsou skvělou alternativou k čistě bílé, která může působit příliš stroze. Tyto odstíny navozují pocit prostornosti, aniž by působily sterilně. Odstín „Blackened“ se doporučuje na zdi, kdežto nejtmavší „Manor House Gray“ spíše na podlahy.
„Moderní“ neutrální odstíny mají čistší a více městský vzhled oproti výše zmíněným tradičním odstínům. Mají v sobě fialový podtón a působí velmi útulně v každém rodinném domě. Určitě nehrozí sterilní a neosobní vzhled. Pozor v místnostech orientovaných na západ – při západu slunce může více vystoupit fialový podtón.
Neutrální odstíny se žlutým podtónem jsou možná ty, které si představíte pod názvem vanilková. Působí samozřejmě hřejivým dojmem a v místnostech , do kterých dopadá sluneční světlo budou ještě zářivější. V severně orientovaných místnostech mohou ale zase jít trochu dozelena – tam se doporučují teplejší odstíny s ještě větším podílem samotné žluté.
Více barevných palet a inspirace najdete na stránkách Farrow&Ball.
U nás lze koupit barvy Farrow&Ball v showroomu Stockist, nebo u dovozce v Karlštejně. Ale lze objednat i přímo z Anglie v jejich e-shopu. Počítejte ale s vyšší cenou – barvy jsou opravdu kvalitní a cena tomu odpovídá.
I když si ale pořídíte nějaké barvy jiné značky, myslím, že na těchto obrázcích je krásně vidět, že není neutrální odstín jako neutrální. Některé k sobě ladí lépe než jiné. A každý má svou vlastní „povahu“. Důležité je se zamyslet, v jakém stylu je interiér, který zařizujete a jakého chcete dosáhnout efektu. A samozřejmě vyzkoušet barevný vzorek v dané místnosti – nechat na něj působit světlo během celého dne – a ideálně natřít v místnosti zkušebně kus stěny a pozorovat vliv světla na samotný odstín.
Zdroj foto: Farrow&Ball
Děkuji za jednoduché vysvětlení. Ale přemýšlím, jak by se tyto „neutrálky“ hodily do interiéru, kde je již např. vestavný nábytek dřevěný v tónu kanadského javoru (teplé a světle pískové barvy až do medové) a podlahy s obložkami zase do červena – třešeň. Jde o kontrast v dřevěných reliéfech. Jak by šlo využít těchto neutrálních barev třeba na stěnách nebo na tkaninách, aby se pocit tepla nerušil, ale podpořil například v ložnici?
Dobrý den Romano. Pravidlem by mělo být, že v jedné místnosti bychom neměli mít ty neutrální barvy s více jak 1-2 podtóny. Vy už dva máte – červený a pískový (medový). Více už tam míchat nesmíte – tedy přidejte některou z přírodních barev se žluto-oranžovým (pískovým) nebo červeným podtónem. Nejlépe najít na barevných kartičkách/vzorcích ty barvy nábytku a podlahy a k tomu doladit barvy ze stejné kartičky (světlejší a tmavší) a nebo ze stejné „rodiny“ – barev co jsou ve vzorníku poblíž.
Ještě jednou Vás zdravím paní Pěkná a děkuji za rady. Prošla jsem si vzorník Dulux (nějaký starší) a narazila jsem v neutrálních barvách na řadu „Neutral 28“. Zde se mi líbí podtóny, které ladí s nábytkem do pískové a v těch tmavších dokonce i s podlahou do červena. Chápu, že každý vnímáme barvy jinak, takže to co tam vidím já, byste viděla asi jinak. Ale ještě mám tuto otázku: Je tedy vhodné například pro výmalbu stěn volit barvu na stěny více do kontrastu se světlým nábytkem nebo naopak volit barvy, které budou více k podlaze? Asi jsou různá ještě kritéria – pokoj je malý, čelo postele větší a světlé, lépe vynikne na tmavší stěně apod.
A pak bych ráda ještě jeden dotaz: barva „Marsala 2015“. Moc se mi líbí, i když už frčí jiná tóny. Tato barva mi přijde, že by se k té třešňové podlaze hodila také a ten pískový nábytek nebo bílý nábytek též, se světle šedým (až do bíla) kobercem, bílá křesílka atd. Hodně jsem viděla kombinaci marsaly se šedou (betonovou). Hodila by se marsala na stěny, když podlahy a obložky se dveřmi jsou třešňové – do červena?
Tak asi bych se zaměřila na kontrast nábytku a stěny, přeci jen je to na první pohled víc vidět, než podlaha/stěna. Ale takhle podle textu s barvami je opravdu těžké radit. Chtělo by to obrázky… Marsala je krásná, je ale dost výrazná, takže bych ji zvolila asi jen na 1 stěnu – třeba za postelí, a na ostatní dala tu šedou nebo jinou neutrální. Kdybyste potřebovala více probrat Váš konkrétní případ, doporučuji obrátit se na mně emailem a doporučím Vám některou designérku pro osobní nebo online konzultaci.
Dobrý den paní Pěkná, děkuji moc za Vaše rady, pomohly mi. Vybírala jsem nakonec z neutrálních barev s fialovým podtónem a působí to na mne dobře. I s tím šedým kobercem. Pokusila bych se to vyfotit a poslat Vám pro zajímavost, ale nejsem si jistá, jestli to na těch fotkách nebude zkreslené. Přece jen neumím moc fotit interiéry :-(. Teď už zbývá ložnice, tam jsem volila barvy více do hněda, ale ještě mne výmalba čeká. Ještě jednou moc děkuji za rady a přeji příjemné léto!
Tak to jsem ráda, že Vám informace pomohly a zařízení se Vám podařilo! S tím focením je to opravdu těžké, právě ty různé podtóny jsou často zkreslené. Ale určitě můžete foto poslat, ráda se podívám!
Dobrý den paní Pěkná, mám v ložnici plovoucí podlahu v přírodní barvě dřeva, spíše teplý odstín(není to dub), můžu nalepit tapetu v šedé barvě na některou stěnu plus doplňky růžovo fialové(kouřový odstín) Mám bílou postel, bílou předložku
Děkuji za radu
S pozdravem Marie
Dobrý den. Šedá tapeta bude ke dřevu hezky ladit, ale dejte pozor, aby to byla opravdu „pravá“ šedá, tedy bez nějakých podtónů nebo maximálně s fialovým podtónem – pak k tomu půjdou i fialové a růžové doplňky. Samozřejmě bych potřebovala tu podlahu vidět, ale pokud už není v místnosti žádné jiné dřevo ani barva, mělo by to být ok.
Dobrý den, jestli to tedy dobře chápu je možné pomocí kombinace neutrálních barev vymalovat celou místnost? Nebo je vhodné použití jednu základní např. mě zajímá vhodná kombinace pro žlutou a k ní pak přidat nějakou neutrální barvu? Děkuji za upřesnění.
S pozdravem
Radka
Dobrý den Radko. Ano, můžete celou jednu místnost zařídit v neutrálních barvách. Ale právě že jsou (viz obrázky u článku), různé barvy, které spolu ladí těmi podtóny. Takže vybírejte ty z „jedné rodiny“. A nebo, když máte tu žlutou jako hlavní, vyberte k ní neutrální barvy také se žlutým nádechem. Pohrajte si s tím – od nejtmavší po nejsvětlejší. A když jsou v místnosti jen neutrální barvy, je dobré, dodat také nějaké struktury na materiálech – hladké, hrubé, lesklé, matné atp. – kvůli kontrastům.
Dobrý den, paní Pěkná,
dovoluji si Vás poprosit o radu týkající se kombinace barev do ložnice. Bude zde přírodní dubová podlaha, je i ve zbývající části bytu. Nábytek bude vyroben z lamina kombinace bílé a kamenné šedé, oboje matné. Zdi bílé. Rozhodovala jsem se ještě mezi pískovou, ale nakonec vyhrála kamenná šedá, přišla mi do kombinace výraznější a zajímavější. Bylo mi řečeno, že jsou to obě uni barvy, takže jestli dobře chápu, přírodní neutrální.
Můj dotaz spočívá v tom, zda mohu použít ještě jednu barvu na doplňky, nějakou výraznější (např. modrou, zelenou nebo i fialovou), která by prostor trochu osvěžila nebo už je to moc? Uvažuji také, že bych na jednu stěnu (za postel) dala tapetu, kde by se ta výraznější barva třeba decentně objevila. Co myslíte?
Předem děkuji za radu. Jana
Dobrý den paní Jano. Tak na odpověď jsem se zeptala několika studentek a absolventek mých kurzů, aby měli také nějaký ten trénink :-). Celkově se shodují (a já s tím naprosto souhlasím), že doplňkovou barvu by to určitě chtělo. Nejvíc hlasů bylo pro tu fialovou. Lucie by např. dala fialovou tapetu za postel a k tomu polštářky a pléd na postel ve stejné barvě. Daniela zase naopak v případě tapety za postelí doporučuje už jen barevné polštářky, pléd či přehoz už zvolit neutrální – ale hodně záleží na tom, jakou tapetu si vyberete. A Miriam doporučuje tapety jako např. goo.gl/AiinbG nebo goo.gl/DFb6do, které obsahují tu šedou, kterou už v pokoji máte, plus v tomto případě zelenou.
Dobrý den Jano, velmi mě zaujaly Vaše články ,tipy a názory , proto bych Vás chtěla velmi poprosit o radu. Chceme si zařídit obývací pokoj ve starobylém interiéru, nábytek je je z let 1870-1930 – převážně stylu rokoko, ale bez přílišného zdobení – barvy velmi tmavě hnědé, komoda v kombinaci s medovou na výplních dvířek . Podlaha je parketová – světlá. Čalounění židlí světlé ( špinavá bílá ) s motivy květin a ornamentů, sofu teprve vybíráme , ale stejný dekor jako je u židlí určitě netrefime, tak vybrat nějaký, který by se ke zbytku hodil a dotvořil hezký interier. V pokoji je velké okno a prosklené dveře, tudíž světla dost. Chtěla bych Vás požádat, jakou barvu vybrat na stěny- papírové tapety nechceme , máme možnost tzv. tapetovacich válečků s různými motivy květin , místnost je 5×4 a cca 2,7m strop. Zelenou ani modrou a fialovou barvu nepreferuji. Láká mě pod jídelní židle červený koberec s ornamenty, ale nevím, jak doladit zbytek barev stěn a doplňků ( popřípadě barvy stěn/stěny s barvou“tapetového válečku“ ) a závěsů. Budu moc ráda, když mi poradíte. S přáním krásného dne Tery
Dobrý den Tery,
děkuji za komentář, resp. dotaz. Pro Váš interiér bychom potřebovali vidět i pár fotografií. Sice vše popisujete, ale přeci jen, vidět to je něco jiného :-). Pokud tedy chcete, pošlete mi pár fotek Vašeho interiéru, já je prodiskutuji se studenty, resp. už vystudovanými absolventy. S podobnými dotazy to dělám tak, že vybraní designéři by Vás kontaktovali mailem každý osobně a odpověděli na Váš dotaz.
Pokud s tím souhlasíte, napište.
Dobrý den,
Chystám se dělat renovaci pokoje, ale stále si nevím rady s barvou. Chtěla bych něco neutrálního, napadla mne kombinace šedá-stříbrná-bíla. Myslíte, že se tyto barvy k sobě hodí spolu s bříza – nábytkem? Jaký by byl nejlepší odstín šedé? Popřípadě jaká ještě jiná barva by se k bříze hodila?
Jedná se o barvu sedačky, židle – křesla, polštářů, rámečků na fotografie a malý kobereček, (zeď bude bílá).
Děkuji za odpověď a přeji krásný den,
Aneta
Děkuji za dotaz, Aneto! Tak co milé designérky, absolventky mého kurzu. Co byste Anetě poradili?
Dobrý deň pani Aneta,
ja by som k tej kombinácii bielej, a šedej dala radšej zlatú farbu na doplnkoch, pretože mám radšej teplejšie odtiene a ako ďalšiu farbu na doplnkoch by som zvolila staroružovú ( bledoružová). Ak máte radšej studené farby môže zostať aj tá strieborná a k nej by sa hodila potom tyrkysová ( zelenomodrá ) ako doplnková , odtieň šedej by som zvolila stredne šedú alebo bledošedú, nie veľmi sýtu farbu , aby vynikla doplnková farba na doplnkoch.
Prajem pekný deň
Daniela
Milá Aneto, vycházela bych z toho, jakou atmosféru chcete v pokoji docílit a o jaký pokoj konkrétně se jedná. Použitím stříbrné bude mít pokoj nádech luxusu. U barvy šedivé bych v případě břízy, vybírala šedou s podtóny do fialova nebo modra. Dobrou volbou může být i bílá, šedá, stříbrná a lila odstíny. Nebála bych se ani kombinace bílé, světle hnědých barev a stříbra. Zemitá hnědá barva vytvoří zajímavý kontrast s pocitově studeným stříbrem. Pokud nechcete do pokoje použít nějakou opravdu výraznou barvu, vsadila bych především na různorodost materiálů a vzorů na doplňcích, tady se můžete fakt „rozšoupnout“ – kožešiny, pleteniny, výraznější a větší vzory. A samozřejmě ke stříbru svíčky, odlesky jejich světla vytvoří v pokoji neopakovatelnou atmosféru. Přeji šťastnou ruku u zařizování. Lenka Dubská
Rozepsala jsem se tak, že jsem zapomněla nechat na sebe kontakt :-). http://www.lenkadubska.cz. Pro klienty připravuji i návrhy barevných kombinací, takže v případě zájmu, Vám ráda pomůžu. Mějte se hezky.
Ahoj, díky moc všem za tipy :)
Chtěla jsem se ještě zeptat, co říkáte na bříza + ta šedobéžová co psala Jana Krahulcová + tmavší modrá (ne úplně blue night, taková ‚facebooková‘ nebo jak ju nazvat :D ) + bílá. Nebylo by to už moc tmavé? :) Díky, Aneta
Dobrý den Aneto, bílá -šedá – stříbrná je super kombinace barev. Ale šedá má tolik odstínů! Já bych vybrala na sedačku teplou šedou (šedou s nádechem hnědé, taky se jí říká šedobéžová ) takovou střední, ani příliž světlou ani příliž tmavou. Na kobereček potom podobnou barvu, ale trochu tmavší, víc šedivější, aby nesplýval se sedačkou a křesílko by bylo ideálně stříbrné, ale to je nereálné, tak aspoň stříbrně šedé a třeba s leskem. A nebo bílé? Pokud nemáte zvířeta a nebo 5 dětí tak klidně! Polštáře bych potom namíchala podle nálady – světle a tmavě šedobéžové, bílé, šedé, stříbrné – vytvoří chladnější,elegantní vzhled. Výměna šedé a stříbrné za růžovou nebo lila pokoj oživí. Tyto kombinace jsou nekonečné, ale vždy musíte přihlížet k sytosti barev, k obsaženým podtónům, k velikosti vzorů…… Rámečky na fotky (předpokládám, že černobílé) by byly tenké černé nebo stříbrné nebo oboje namíchané a bílá pasparta. Ještě bych se přimlouvala za vymalování zdi ne úplně čistě bílou (je příliž kontrastní a ostrá), ale třeba smetanovou nebo světlounkou šedobéžovou nebo holubí šedou. Další doplňky – svícny, misky, vázy- stříbrná, bílá i trochu černé.
Pracovala jsem už s podobnou barevnou kombinací v interiéru zařízeném nábytkem ze světlé břízy a fotky z této realizace mám na svých stránkách http://www.janakrahulcova.cz. Podívejte se, třeba vás budou inspirovat. A pokud by jste měla ještě nějaké otázky, ozvěte se. Jinak přeji ať se daří a pěkný den Jana Krahulcová
Milá Aneto,
kombinace barev co jsem navrhovala v první odpovědi (šedobéžová-TAUPE, stříbrná, bílá) jenatolik neutrální,že se k ní hodí i modrá.
A jestli celé schéma vyzní tmavě nebo ne, záleží na tom, jak je velký pokoj a kolik té modré použijete. Může být třeba na křesílku a potom ve vzoru na polštářích. Nebo jenom na polštářích. Modrá vytvoří určitý kontrast k těm neutrálům a může je i podpořit. Záleží také na tom, jakou atmosféru chcete v pokoji navodit. Modrá+bílá+stříbrná to jsou všechno chladné odstíny. A pozor kombinace modrá+bílá+světlé dřevo může navodit tzv. námořní styl.
Takže kombinovat břízu+šedobéžovou TAUPE+bílou + modrou můžete, ale záleží na odstínu, na množství barvy, na velikosti místnosti a na atmosféře,kterou chcete docílit.
Pro konkrétnější rady nebo diskuzi nad fotkami daného prostoru mně kontaktujte na mé stránce http://www.janakrahulcova.cz .
Těším se na spolupráci a přeji pěkný večer JanaKrahulcová