Tedy, možná ne tak úplně snadno a rychle. Neutrální respektive přírodní barvy jsou v interiérech velmi oblíbené. Ne vždy je ale úplně jednoduché vybrat ty pravé. Obecně panuje přesvědčení, že tyto barvy lze kombinovat bez jakýchkoli problémů. Není to ale tak docela pravda. Může se stát, že s neutrálními barvami získáte nudný až depresivní interiér, a nebo že použijete příliš mnoho odstínů s různými podtóny a výsledek také nebude nic moc. Kromě samotné barvy, která vás možná zaujme na vzorečku, hraje také důležitou roli světlo – ať už přirozené (viz také článek Jak světové strany ovlivňuji barvy v místnosti) nebo umělé.

Proto se mi líbí palety přírodních barev, jak je stvořila firma Farrow & Ball. (britská společnost vyrábějící nátěrové hmoty pro interiér a také tapety. Vychází z historických barev používaných v Anglii a je ve světě barev známým pojmem). Podívejme se na něteré z nich. Myslím, že vám o neutrálních barvách dost prozradí.

Traditional-Neutrals-crop

„Tradiční neutrální“ odstíny jsou právě ty, které pocházejí z minulosti – z interiérů, které bychom mohli datovat až do 18. století. Určitě se ale hodí i do těch dnešních. Vytvářejí rafinovaný a uvolněný efekt. Mají v sobě kapku šedé a zelené barvy. V místnostech s nedostatkem světla (severní orientace) může tento zelenavý tón více vystoupit. Nejlépe dle Farrow & Ball vypadají tyto odstíny spolu pohromadě – některý odstín může být na stropě, jiný na zdech, některý např. na dveřích či dřevěném obložení.

Architectural-Neutrals-crop

„Architektonické“ odstíny se perfektně hodí do industriálních interiérů. Jsou chladné s modrým nádechem. Jsou skvělou alternativou k čistě bílé, která může působit příliš stroze. Tyto odstíny navozují pocit prostornosti, aniž by působily sterilně. Odstín „Blackened“ se doporučuje na zdi, kdežto nejtmavší „Manor House Gray“ spíše na podlahy.

Contemporary-Neutrals-crop

„Moderní“ neutrální odstíny mají čistší a více městský vzhled oproti výše zmíněným tradičním odstínům. Mají v sobě fialový podtón a působí velmi útulně v každém rodinném domě. Určitě nehrozí sterilní a neosobní vzhled. Pozor v místnostech orientovaných na západ – při západu slunce může více vystoupit fialový podtón.

Yellow-Based-Neutrals-crop

Neutrální odstíny se žlutým podtónem jsou možná ty, které si představíte pod názvem vanilková. Působí samozřejmě hřejivým dojmem a v místnostech , do kterých dopadá sluneční světlo budou ještě zářivější. V severně orientovaných místnostech mohou ale zase jít trochu dozelena – tam se doporučují teplejší odstíny s ještě větším podílem samotné žluté.

Více barevných palet a inspirace najdete na stránkách Farrow&Ball.

U nás lze koupit barvy Farrow&Ball v showroomu Stockist, nebo u dovozce v Karlštejně. Ale lze objednat i přímo z Anglie v jejich e-shopu. Počítejte ale s vyšší cenou – barvy jsou opravdu kvalitní a cena tomu odpovídá.

I když si ale pořídíte nějaké barvy jiné značky, myslím, že na těchto obrázcích je krásně vidět, že není neutrální odstín jako neutrální. Některé k sobě ladí lépe než jiné. A každý má svou vlastní „povahu“. Důležité je se zamyslet, v jakém stylu je interiér, který zařizujete a jakého chcete dosáhnout efektu. A samozřejmě vyzkoušet barevný vzorek v dané místnosti – nechat na něj působit světlo během celého dne – a ideálně natřít v místnosti zkušebně kus stěny a pozorovat vliv světla na samotný odstín.

Zdroj foto: Farrow&Ball