Ať už si chcete sami pro sebe vyzkoušet, jaké to je navrhnout interiér a potřebujete nějaký nástroj, který vám pomůže nebo jste profi designér, na internetu najdete spoustu šikovných programů a pomůcek. V dnešním článku najdete 5 z nich, které vám pomůžou s rozmístěním nábytku, vytvoří jednoduchý 3D návrh, pomůžou vybrat barvy nebo vytvořit prezentaci neboli inspirativní koláž – tzv. moodboard.
1. Rozmístění nábytku v půdorysu a jednoduchá vizualizace v češtině
Pokud potřebujete nakreslit půdorys a vyzkoušet si, jak by vypadalo různé rozmístění nábytku, tento program je pro vás to pravé. Není tu žádná jazyková bariéra, protože je v češtině (a dalších mnoha jazycích). Na výběr máte docela dostačující množství různého nábytku a doplňků, takže výsledek se bude velmi blížit skutečnosti.
Navíc ani nemusíte umět pracovat ve 3D prostředí a program vám sám vytvoří 3D pohled do místnosti. Zatímco umisťujete nábytek v půdorysu, vše se rovnou promítá do vizualizace ve 3D.
Program je naprosto zdarma bez jakéhokoliv omezení. Vlastně to není online nástroj, ale stahuje se přímo do vašeho počítače a pracovat v něm můžete offline. Nevýhodou může být omezené množství nábytku a trošku „dětsky“ působící výsledná vizualizace. Pro představu o budoucím prostoru to ale na začátek stačí.
2. Rozmístění nábytku a 3D vizualizace
Skvělá je aplikace Floorplanner, ale je v angličtině (případně několika dalších světových jazycích). Pracuje se s ní přímo ve vašem webovém prohlížeči. Kromě půdorysu, který funguje velmi podobně jako v předchozím případě, je zde také možné i jednoduše vytvořit 3D pohled. Uděláte si tak mnohem lepší představu o budoucím interiéru.
Nemusíte se bát, stačí jedno kliknutí a 3D pohled se vygeneruje sám. Aplikace je v základní verzi zdarma. Omezení je v tom, že můžete vytvořit v každém projektu jen jedno patro domu a export 3D obrázků je v nízkém rozlišení (SD kvalita, 960 x 540px).
Vzhled výsledného návrhu je ale v této aplikaci o poznání hezčí než z program Sweet Home 3D. A taky tu najdete mnohem víc interiérového vybavení, ze kterého můžete vybírat – je tam přes 150 000 zařizovacích prvků a materiálů!
3. Tvorba moodboardu z reálného nábytku – Biano Studio
Tenhle nástroj jsem dlouho záviděla zahraničním uživatelům! A teď ho díky biano.cz máme také!
Z nábytku a doplňků, které lze zakoupit v českých obchodech a e-shopech, si můžete vytvořit koláž (moodboard), díky které vidíte, zda všechno, co plánujete koupit, bude dohromady ladit a dobře vypadat. Je to zdarma a zvládne to každý, na počítači i na mobilu.
V kolážích můžete nábytkem otáčet, měnit perspektivu a retušovat – včetně odstranění nechtěného pozadí! A hlavně, jde o produkty, které můžete ihned opravdu koupit, což je obrovská výhoda a úspora času.
4. Jakou barvou vymalovat
Tahle otázka je velkým oříškem při nejednom návrhu interiéru. Jakou barvu vybrat? Jak bude výsledný odstín vypadat na stěně? Nebude moc výrazný? Nebo naopak nenápadný? Bude vše ladit? Využijte aplikaci od Primalexu. Nahrajete fotografii svého interiéru a vyzkoušíte si, jak by vypadaly stěny vymalované libovolnou barvou ze vzorníku Primalex.
Velkou výhodou je, že Primalex používá k číslování svých barev univerzální systém NCS. Díky tom, ať přijdete do jakéhokoli míchacího centra, budou umět danou barvu namíchat, i když nebude přímo od Primalexu.
5. Barevná inspirace z fotek
Photocopa od Colorlovers
Pokud máte nějaký oblíbený obrázek, který se vám líbí po barevné stránce, můžete ho použít jako základ pro vytvoření barevné palety pro váš interiér. Stačí fotku nahrát do tohoto prográmku a on sám vám „vytáhne“ jednotlivé odstíny. Vy si pak několik vybraných odstínu poskládáte do barevné palety.
Na webu Colorlovers navíc najdete i inspiraci v podobě prací ostatních uživatelů, trendy barevné kombinace a další… Studenti našeho kurzu designu vědí, že palety mohou skládat do harmonií nebo kontrastů, podle toho, jakého efektu chtějí dosáhnout.
6. Pro tvorbu koláže nebo prezentace
Canva
O tomto programu jsme tu na blogu už mluvili a zde najdete návod jak pracovat s programem Canva a tvořit třeba pěkné prezentace. Program ale můžete použít i na tvorbu hezké koláže – moodboardu. Stačí posbírat inspirativní obrázky, nahrát je do Canvy a poskládat tak, aby působily co nejlépe. Tady je ukázka moodboardu od naší studentky Alexandry Moncmann.
Až některou z aplikací vyzkoušíte, dejte mi vědět, jak se vám s ní pracovalo! A pokud máte nějaký svůj vlastní tip na nějaký online prográmek zdarma, podělte se v komentářích!
Velmi přínosné tipy na nástroje k tvorbě návrhu interiéru :) zkoušel jsem ještě 2 nástroje, které byste také mohli použít a to je nástroj z Ikea, v kterém lze použít přímo jejich produkty nebo Opunplanner, který je přehledný a je k němu spoustu srozumitelných návodů :)
Děkujeme, Vladimíre! Ikea plánovač je určitě dobrý, pokud kupujete nábytek přímo od nich (pozor třeba na kuchyně – mají jiné rozměry skříněk než „standartní“ kuchyně na trhu – tudíž bych neradila plánovat si tam jinou kuchyň než z IKEA…). Ale ten Opunplanner jsem neznala – díky za tip – prozkoumám! Vypadá, že práce v něm by mohla být jednoduchá.
Aktuálně zrovna toto řeším a vyzkoušel jsme snad již tak 10 aplikací, a nejvíce přehledná a užitečná mi přišla home.by.me Můžete přidat do seznamu :)
Prikladám ďalšie typy na zaujímavé programy:
Na moodboardy a v podstate aj na riadenie celého projektu je vhodný nástroj Milanote
Na predstavenie vzoriek materiálov sa javí celkom zaujímavý projekt Mattoboard, ktorý je zatiaľ v príprave, dá sa však zaregistrovať a dostať pozvánku na testovanie.
Trochu lepšou alternatívou pre Canvu sa mne javí Vista Create (bývalé Crello).
Na návrh kuchýň a kúpelní používam kitchenDraw, výhodou je nabitých 30 hodín na začiatok, čo stačí na učenie a tvorbu cca 10-15 jednoduchých projektov so širokým sortimentom nábytkov.
To jsou zajímavé tipy, Peter! Děkujeme!
Určitě jednotlivé programy prozkoumám, protože kromě KitchenDraw je neznám.
Ale na ten Mattoboard jsem už také narazila skrz Instagram, uvidíme, jak to bude využitelné v praxi – tj. zda ty materiály, které program bude nabízet, budou standardně ke koupi v našich končinách :-)
Aplikácia má síce slabú databázu, no už ponúka nahrávanie vlastných materiálov, takže je na najlepšej ceste stať sa veľmi dobrým pomocníkom dizajnéra…ak to však samozrejme nakoniec nepokazia nejakou nezmyselnou cenotvorbou.
Do pozornosti ešte dávam aplikácie podobné Primalex colorDesigneru…Spectrum mobile od Caparol-u, Color Portfolio od Benjamin Moore, Dulux Visualizer (všetky štyri vrátane Primalexu je možné miešať napríklad u Caparol partnerov) a ColorSnap od Sherwin-Williams, kde však môže nastať problém s prevodom pre miešacie stroje SK/CZ.
Na vizualizáciu občas použijem aj Homestyler.