Pokud se zajímáte o bydlení a interiéry, první zdroj, který vás asi napadne v souvislosti s informacemi a inspirací, jsou časopisy o bydlení.

Těch je na našem trhu celá řada. Pokud se ovšem o interiéry zajímáte opravdu vážně, je dobré si vybírat ty časopisy, které vám skutečně přinesou očekávanou hodnotu. Chcete, aby vám přinášely relevantní informace, inspiraci, ponaučení, ne jen zábavu k odpolední kávě a plno reklamy…

Co by takový kvalitní časopis pro (budoucího) interiérového designéra měl podle mně přinášet?

– nejnovější trendy
– novinky ze světových veletrhů
– novinky na trhu
– informace o nových nebo zajímavých materiálech (textil, podlahy, úpravy stěn…)
– představení zajímavých firem, výrobců nebo inovativních řešení
– zajímavé realizace – a zde pozor, moc nám nepomůže částé novinářské povídání o tom, kdo v daném interiéru bydlí (včetně téměř celého životopisu), kde pracuje, kolik má dětí a co dělá ve volném čase. A už vůbec ne to, jak bydlí “slavní” (i když někdy to přínosné být může…) To, co hledáme, jsou spíše informace o samotné realizaci, jak se klienti rozhodovali, co požadovali, jak realizace probíhala, jaké byly překážky, jaká kreativní řešení se podařilo vymyslet atd. Skvělé jsou i fotky „před a po“ nebo půdorysy a vizualizace.

Jsou to tedy spíše informace odborné.

Které časopisy v češtině tedy podle mě stojí za to pravidelně odebírat?

Moderní byt

modernibyt

Další velmi kvalitní časopis, který by měl designér pravidelně sledovat. U zajímavých realizací (zejména českých) interiéru najdeme půdorysy řešených prostor. U popisů obrázků téměř vždy najdeme informaci o tom, od jaké firmy ten který zajímavý kus vybavení pochází, což je velmi užitečné. V novinkách jsou opravdu zajímavé kousky, ne jen ty, které prosadili inzerenti či PR agentury, jak tomu někdy bývá. Inspirativní jsou i rozhovory. A nelze opomenout ani občasné speciály časopisu např. zaměřené jen na kuchyně.

Elle Decoration

elle decoration

Česká verze světoznámého časopisu přináší opět pohled na to „nej“ co se v současnosti na světové interiérové scéně děje. Má ale, asi díky zahraničnímu vzoru, trochu jiný „šmrc“, i když některé články a dekor story jsou připravované ryze českou redakcí.

Rezidence

rezidence

Tento časopis doporučuji z několika důvodů. Za prvé je zaměřen na luxusní interiéry pro náročné klienty. A to může být zajímavá cílová skupina. Časopis dělá dobrou práci v průzkumu trhu a všeho, co je v nabídce. I reklamy tu nepůsobí nějak násilně a rušivě, vlastně jen pomáhají udělat si přehled o nabídce na trhu. Ačkoli interiéry jsou často zahraniční, zabývá se i českým prostředím a designéry. Zajímavé informace najdete také v každém čísle v příloze – v malém sešítku vloženém do časopisu, který vždy představuje nějakou zajímavou značku, designéra apod.

Panel plus

panel plus

Panelových domů a bytů, které potřebují rekonstrukci je u nás velké množství – tedy opět zajímavá cílová skupina. A tento časopis se právě na ni specializuje, ukazuje různá řešení rekontrukcí panelových bytů. Najdete tu rozkreslené původní a nové dispozice bytů a mnoho konkrétních tipů, triků a informací týkajících se specifik panelového bydlení.

A ještě jeden tip na závěr. Také milujete zahraniční časopisy o bydlení, ale nemáte k nim snadný přístup? Pak mi budete vděční za tento odkaz na online časopisy zdarma na platformě ISSUU.

V záplavě velké spousty časopisů o všem možném najdete i takové perly, jako prosincové vydání anglického Living etc.  nebo Ideal Home (a spoustu vydání předchozích), Elle Decor všech možných mezinárodních mutací,  australský Real Living a tak bychom mohli pokračovat do nekonečna. Skočte na Issuu.com a začtěte se :-)

UPDATE: Začal vycházet český časopis pro profesionály v oboru interiérů s názvem INTERIÉRY – a ten byste si rozhodně neměli nechat ujít. Díky němu budete opravdu v obraze, co se týče novinek, trendů atd.