Na první pohled se může zdát, že psát o bílé barvě a o tom, jak ji použít v interiéru, je jako nosit dříví do lesa. Bílá je přece neutrální. Hodí se úplně ke všemu a nic s ni nezkazíme. Ano. Na jednu stranu je to opravdu tak. Bílou můžeme použít opravdu všude. Ale na druhou stranu můžeme její kvality využít na maximum a zajistit, aby vypadala opravdu nádherně – pokud budeme znát několik „tajných triků“.

Bílá barva působí čistě, svěže, dodává interiéru lehkost a uklidňuje. Je elegantní, okázalá i luxusní.  Čistě bílé interiéry jsou (v současné době hlavně pod vlivem skandinávského stylu) velmi oblíbené. Pokud toužíte po takovémto krásném interiéru, první věc, kterou si ale musíte uvědomit je, že bílá je vysoce náročná na údržbu. Máte-li děti a domácí mazlíčky, na bílou na nábytku raději zapomeňte.

kuchyn bila cervena

Stačí trochu červené a jinak bílá kuchyň získá úplně nový rozměr. Zdroj: Pinterest

Co se týče barevných kombinací pak ano, bílá se hodí opravdu ke všemu. Pokud ji ale zkombinujete s barvou taupe nebo s pískovými tóny, dosáhnete maximálního efektu – s těmito dvěma odstíny to totiž bílé obzvlášť sluší (pozor: nikdy nekombinujte v jedné místnosti taupe s pískovou!)

bílá a taupe

Kombinace bílé s taupe je velmi elegantní. Zdroj: Pinterest

To, co dělá bílou barvu tak krásnou je ale světlo.  Aby bílá působila tak krásně zářivě, potřebuje totiž přirozené denní světlo. Bez něj bude působit našedle a veškerý efekt je pryč.  Pokud jste nečetli článek Jak vymalovat tmavou místnost, tak doporučuji si ho přečíst – dozvíte se o tom, jak bílá barva funguje, více. Zářivost bílé můžete v místnosti podpořit třeba pomocí zrcadel, která budou odrážet světlo, nebo použijte lesklý či průhledný nábytek.

Prosklené dveře a odraz v zrcadle bílou rozzáří. Zdroj: Pinterest

Prosklené dveře a odraz v zrcadle bílou rozzáří. Zdroj: NZ House&Garden via Pinterest

Bílá má také ráda výrazné barvy na doplňcích – třeba červenou, fialovou nebo námořnickou modrou. Slavná britská designérka Kelly Hoppen ale nedoporučuje v kombinaci s bílou příliš mnoho černé (nechcete se přece doma cítit jako uvnitř partie šachů…). Stačí pár drobných detailů – černobílé fotografie nebo rámy obrazů či pár drobností. Chybu ale určitě neuděláte s šedou. Dokonalým doplňkem bílé je také dřevo – zejména to se zajímavou strukturou.

01c98186c0b87912128c2686fe852ad5

Světlé dřevo se strukturou dodá bílé šmrnc. Zdroj: Pinterest

Je dobré si také uvědomit, že bílá má stovky různých nuancí. Není to jen ta 100% „polární bílá“. Prakticky každý odstín z barevného spektra má svou „bílou verzi“. Může tak být bílá s nádechem do růžova, žluta, zelena i modra. Můžete toho využít a zvolit takovou bílou, která zajistí zamýšlenou atmosféru ve vaší místnosti – například chladnější nebo hřejivější.

Podíváte-li se na nátěr na zdi kolem krbu, zdá se čistě bílý. Srovnejte ho ale se stropem! Zdroj: House to Home

Podíváte-li se na nátěr na zdi kolem krbu, zdá se čistě bílý, zvlášť na pravé straně. Srovnejte ho ale se stropem! Zdroj: House and Garden

Pokud budete používat hodně bílé, platí pravidlo, že musíte do místnosti vnést různé zajímavé kontrasty na materiálech a texturách – hrubý pletený pléd na hladké sedačce, lesklý polštářek vedle matného atp. Bez kontrastů bude celá bílá místnost působit jako nemocniční pokoj.

Kožešiny pomáhají do bílých interiérů vnést tolik potřebnou texturu. Zdroj: Pinterest

Kožešiny pomáhají do bílých interiérů vnést tolik potřebnou texturu. Zdroj: Pinterest

Když se bílá použije správně, může rozzářit každou místnost a vytvořit opravdu jedinečný interiér. Jak se vám líbí bílé interiéry?