K dnešnímu zamyšlení mě přivedla návštěva prezentační akce jedné nejmenované firmy, která vyrábí tzv. technický kámen. Při jejich popisu procesu výroby a uplatnění tohoto kamene mně přepadla myšlenka, zda někdy naše nároky na „designové“ a „luxusní“ bydlení a sledování trendů nejsou až příliš sobecké a že přehlížíme, jak při výrobě trpí naše planeta a mnohdy i lidé, kteří se na výrobě podílejí.
Posuďte sami na tomto konkrétním příkladu: na výrobu tohoto technického kamene se používá jako základ pravý přírodní kámen. Ten je potřeba někde vytěžit. Aby byl na výběr velký počet atraktivních barev, těží se tento kámen v lokalitách po celém světě. Následně je přepravován do ČR, kde je rozemlet na jemný prášek. Ten se v továrně mísí s pryskyřicí a dalšími komponenty a lisuje se z tohoto polotovaru deska. Část produkce míří na český trh, ale velká většina se exportuje do světa. Slouží k obložení stěn, kuchyňských desek, podlah atd. Najdete ho třeba v luxusních hotelích v Saudské Arábii…
Představte si tu ekologickou stopu, kterou výroba takového produktu za sebou zanechává – vytěžená území, znečištění ovzduší při přepravě do továrny a následně hotového výrobku do světa atd… A nedělám si iluze, že pracovníci např. v kamenolomu někde v Asii získávájí za svou práci kdovíjak vysokou odměnu.
Ano, tento kámen je krásný a má úžasné užitné vlastnosti. Ale skutečně to potřebujeme?
Neříkám, že není důležité, jak máme zařízený interiér a jak esteticky působí. Ale bylo by dobré, abychom se při výběru zařízení zamýšleli nejen nad tím, jak krásně vypadá, ale také nad tím, zda bylo vyrobené ekologicky udržitelným způsobem, z obnovitelných zdrojů, zda je výrobek recyklovatelný, jak daleko k nám putoval či zda pracovníkovi, který daný výrobek vyráběl, byla poskytnuta spravedlivá odměna.
Co si o tom myslíte vy?
Dobry den,
ja s clankom a s Vasim nazorom plne suhlasim, ono je fakt, ze peniaze aj v tomto obore hraju dolezitu ulohu, takze sa SKORO nikto nepozastavuje nad zivotnym prostredim nieto este nad spravodlivou odmenou pre tych, ktori dru doslova ako kone
Děkuju za komentář, Lucko. Tak snad se mi podaří třeba začít s někou tou osvětou, aby se nad tím začli lidé zamýšlet :-)
Dobrý den Jani,
včera večer po „nakupovacím řádění“, kdy jsem pořídila dlouho plánované, samé opravdu pěkné i potřebné věci do bytu, mě napadla velmi podobná otázka – co všechno ještě potřebuju, aby obraz bytu byl podle mé představy? nebylo by lepší se na to vykašlat a zkusit jen něco namalovat – i když by to bylo vlastně poprvé v dospělém životě? ekologická stopa abstraktních výtvorů je jistě menší. Asi je to jako ve všem – všeho s mírou, snažit se používat i selský rozum a myslet na druhou stranu mince. jsem ráda, že i vás přepadají podobné myšlenky. magda
Dobrý den Magdo. Určitě souhlasím – všeho s mírou a trochu o tom, co vlastně kupujeme přemýšlet :-)
Tohle ekologické myšlení mě přepadlo na dovolené, kde jsme museli kupovat balenou vodu v pet lahvích a pivo prodávali jen v plechu. Najednou jsem si všimla kolik odpadu jsme vyprodukovali za 14 dní. Člověk někdy potřebuje změnit prostředí, aby si uvědomil jak moc plýtváme a zatěžujeme přírodu. Ekologické myšlení je mi čím dál bližší, ale přiznám se, že ve spojení s designem jsem o něm ještě nepřemýšlela. Děkuji za inspiraci.
Rádo se stalo, Jitko. Právě myslím, že o tom málokdo přemýšlí. Je fajn, že v jiných oborech už se o tom mluví hodně, třeba v oděvním průmyslu atd. Tak snad se to posune i do oblasti zařizování bydlení :-)