K dnešnímu zamyšlení mě přivedla návštěva prezentační akce jedné nejmenované firmy, která vyrábí tzv. technický kámen. Při jejich popisu procesu výroby a uplatnění tohoto kamene mně přepadla myšlenka, zda někdy naše nároky na „designové“ a „luxusní“ bydlení a sledování trendů nejsou až příliš sobecké a že přehlížíme, jak při výrobě trpí naše planeta a mnohdy i lidé, kteří se na výrobě podílejí.

Posuďte sami na tomto konkrétním příkladu: na výrobu tohoto technického kamene se používá jako základ pravý přírodní kámen. Ten je potřeba někde vytěžit. Aby byl na výběr velký počet atraktivních barev, těží se tento kámen v lokalitách po celém světě. Následně je přepravován do ČR, kde je rozemlet na jemný prášek. Ten se v továrně mísí s pryskyřicí a dalšími komponenty a lisuje se z tohoto polotovaru deska. Část produkce míří na český trh, ale velká většina se exportuje do světa. Slouží k obložení stěn, kuchyňských desek, podlah atd. Najdete ho třeba v luxusních hotelích v Saudské Arábii…

Představte si tu ekologickou stopu, kterou výroba takového produktu za sebou zanechává – vytěžená území, znečištění ovzduší při přepravě do továrny a následně hotového výrobku do světa atd… A nedělám si iluze, že pracovníci např. v kamenolomu někde v Asii získávájí za svou práci kdovíjak vysokou odměnu.

Ano, tento kámen je krásný a má úžasné užitné vlastnosti. Ale skutečně to potřebujeme?

Neříkám, že není důležité, jak máme zařízený interiér a jak esteticky působí. Ale bylo by dobré, abychom se při výběru zařízení zamýšleli nejen nad tím, jak krásně vypadá, ale také nad tím, zda bylo vyrobené ekologicky udržitelným způsobem, z obnovitelných zdrojů, zda je výrobek recyklovatelný, jak daleko k nám putoval či zda pracovníkovi, který daný výrobek vyráběl, byla poskytnuta spravedlivá odměna.

Co si o tom myslíte vy?