Jak vypadá a co by měl obsahovat návrh interiéru

autor Jana Pěkná on Červen 30, 2015 in praxe designéra with one Comment

Nedávno jsme v článku “Je krásná vizualizace zárukou kvality designéra?“ mluvili o tom, že 3D vizualizace není tou jedinou (a možná ani nejdůležitější) součástí návrhu interiéru. Jak tedy vlastně takový konečný návrh interiéru vypadá a co by měl hlavně obsahovat?

Obecně by taková prezentace měla obsahovat:

1. Mood board či koncept board – nastínění atmosféry budoucího interiéru, stylu, barevnosti a nosné myšlenky. (více o mood boardu zde)

2. Půdorysné řešení interiéru v měřítku – tj. 2D pohled na místnosti “z vrchu” – jakobyste se dívali od stropu. Díky tomuto pohledu krásně vidíte, kde jsou umístěny jednotlivé prvky – skříně, sedačka, stůl, kuchyňská linka… Právě na půdorysu je vidět, zda bude kolem nábytku dost místa na procházení apod., což kolikrát bývá ve 3D pohledu zkresleno.

3. Vzorkovnice – tj. vizuální přehled všech konkrétních výrobků, které budou v návrhu použity (jednotlivé výrobky mohou být očíslovány a odpovídající čísla mohou být uvedena na nábytku v půdorysu pro ještě lepší přehlednost). Další důležitou součástí vzorkovnice by měly být skutečné vzorky materiálů, které budou použity, aby si je zákazník mohl osahat. V ČR sice není úplně snadné získat skutečné vzorky, ale stále se to zlepšuje a mnoho firem už tento servis nabízí – zejména u látek a tapet). Pokud designér nemůže do vzorkovnice skutečné vzorky použít, může s klientem zajít přímo do obchodu, kde si materiály osahá a prohlédne.

4. Seznam všech použitých výrobků s uvedením ceny a místa, kde je lze zakoupit (zejména pokud si klient plánuje realizaci zařídit sám a nebude ji na klíč provádět designér), celkový rozpočet, případné dodací lhůty jednotlivých prvků apod.

5. 3D vizualizace – jak už jsme zmiňovali v minulém článku, může mít různé formy – od kreslení rukou po sofistikovanou fotorealistickou vizualizaci – záleží na konkrétním projektu.

6. Nárysy stěn v měřítku – další způsob 2D zobrazení interiéru. Nárysy mohou být součástí návrhu nebo mohou i nahradit 3D vizualizaci, protože také dobře popisují rozmístění jednotlivých prvků – v kombinaci s půdorysem poskytují poměrně komlexní informaci pro realizaci interiéru.

Nárysy - pohled na stěny v interiéru

Nárysy – pohled na jednotlivé stěny v interiéru (zdroj)

7. Technické výkresy – řešení poklády podlah a obkladů, osvětlení, řešení nábytku na míru, řešení okenních dekorací apod.

Jednotlivé prvky mohou být ve výsledném návrhu na samostatných listech, nebo kombinované – jako koláž. Styl hotové prezentace a její grafický vzhled se může lišit, designér od designéra. Každý návrh resp. jeho jednotlivé části by ale měli mít společnou linku – může to být jednotný styl a grafika, písmo, značka designéra a pod., která je použitá na všech listech či deskách.

Návrh může být v tištěné formě, například svázán v deskách. Nebo to mohou být jednotlivé desky (čtvrtky, kapadesky apod.), na kterých bude návrh prezentován.

pudorys a vzorkovnice

Kombinace půdorysu se vzorkovnicí (zdroj)

 

Také se můžete setkat s tzv. prezentačním boardem – nástěnkou, na které je na jednom místě zachycena hlavní myšlenka a hlavní body návrhu. Ta může být použita při prezentaci hotového projektu klientovi a doplněna tištěnou dokumentací (nebo dokumentací v elektronické podobě) – s půdorysy, technickými výkresy, rozpisy výrobků s cenami atd.

presentation-board-2

Nástěnka – prezentační board. Obsahuje to nejdůležitější z celého návrhu a slouží pro prezentaci návrhu klientovi (zdroj)

Různé ukázky návrhů můžete najít také na mém Pinterestu.

Úkol pro vás: zkuste si prohlédnout různé prezentace a způsoby návrhů a pokuste se najít takový, který by vám osobně vyhovoval a seděl vám. Studujte různé (české i zahraniční) designéry a jejich projekty a prezentace. Díky tomu budete vědět,  k jakému cíli se při studiu designu snažíte přiblížit.

Napište mi do komentářů odkaz na některou prezentaci, kterou jste objevili a která se vám osobně nejvíc líbí!