Nedávno jsme v článku “Je krásná vizualizace zárukou kvality designéra?“ mluvili o tom, že 3D vizualizace není tou jedinou (a možná ani nejdůležitější) součástí návrhu interiéru. Jak tedy vlastně takový konečný návrh interiéru vypadá a co by měl hlavně obsahovat?

Obecně by taková prezentace měla obsahovat:

1. Mood board či koncept board

Koncept je nastínění atmosféry budoucího interiéru, stylu, barevnosti a nosné myšlenky. (více o mood boardu zde)

2. Půdorysné řešení interiéru v měřítku

Tj.  2D pohled na místnosti “z vrchu” – jakobyste se dívali od stropu. Díky tomuto pohledu krásně vidíte, kde jsou umístěny jednotlivé prvky – skříně, sedačka, stůl, kuchyňská linka… Právě na půdorysu je vidět, zda bude kolem nábytku dost místa na procházení apod., což kolikrát bývá ve 3D pohledu zkresleno.

3. Vzorkovnice

Viizuální přehled všech konkrétních výrobků, které budou v návrhu použity. Jednotlivé výrobky mohou být očíslovány a odpovídající čísla mohou být uvedena na nábytku v půdorysu pro ještě lepší přehlednost.

Další důležitou součástí vzorkovnice by měly být skutečné vzorky materiálů, které budou použity, aby si je zákazník mohl osahat. Sehnat skutečné vzorky může být náročné, ale stále se to zlepšuje a mnoho firem už tento servis nabízí – zejména u látek a tapet.

Pokud designér nemůže do vzorkovnice skutečné vzorky použít, může s klientem zajít přímo do obchodu, kde si materiály osahá a prohlédne.

4. Seznam všech použitých výrobků

Přehled všech použitých produktů s uvedením ceny a místa, kde je lze zakoupit (zejména pokud si klient plánuje realizaci zařídit sám a nebude ji na klíč provádět designér). Dále tu musí být celkový rozpočet a případné dodací lhůty jednotlivých prvků apod.

5. 3D vizualizace

Jak už jsme zmiňovali v minulém článku, 3D vizualizace může mít různé formy. Od kreslení rukou po sofistikovanou fotorealistickou vizualizaci – záleží na konkrétním projektu.

6. Nárysy stěn v měřítku

To je další způsob 2D zobrazení interiéru. Nárysy můžou být součástí návrhu nebo můžou i nahradit 3D vizualizaci, protože také dobře popisují rozmístění jednotlivých prvků – v kombinaci s půdorysem poskytují poměrně komplexní informaci pro realizaci interiéru.

Nárysy - pohled na stěny v interiéru

Nárysy – pohled na jednotlivé stěny v interiéru (zdroj)

7. Technické výkresy

Tento bod zahrnuje řešení pokládky podlah a obkladů, osvětlení, řešení nábytku na míru, řešení okenních dekorací apod.

Jednotlivé prvky můžou být ve výsledném návrhu na samostatných listech, nebo kombinované – jako koláž.

Styl hotové prezentace a její grafický vzhled se může lišit, designér od designéra. Každý návrh resp. jeho jednotlivé části by ale měli mít společnou linku – může to být jednotný styl a grafika, písmo, značka designéra a pod., která je použitá na všech listech nebo deskách.

Návrh může být v tištěné formě, například svázaný v deskách. Nebo to můžou být jednotlivé desky (čtvrtky, kapadesky apod.), na kterých bude návrh prezentován.

pudorys a vzorkovnice

Kombinace půdorysu se vzorkovnicí (zdroj)

 

Také se můžete setkat s tzv. prezentačním boardem – nástěnkou, na které je na jednom místě zachycena hlavní myšlenka a hlavní body návrhu. Ta může být použitá při prezentaci hotového projektu klientovi a doplněná tištěnou dokumentací (nebo dokumentací v elektronické podobě) – s půdorysy, technickými výkresy, rozpisy výrobků s cenami atd.

presentation-board-2

Nástěnka – prezentační board. Obsahuje to nejdůležitější z celého návrhu a slouží pro prezentaci návrhu klientovi (zdroj)

 

Pro lepší představu se podívejte se na návrhy, které vypracovali naši studenti kurzu Základy designu interiérů. Každý absolvent musí na konci kurzu vypracovat projekt jedné místnosti a návrh musí obsahovat vše, co je pro realizaci projektu potřeba.

Různé ukázky zejména zahraničních návrhů můžete najít taky na mém Pinterestu.

Úkol pro vás: zkuste si prohlédnout různé prezentace a způsoby návrhů a pokuste se najít takový, který by vám osobně vyhovoval a seděl vám. Studujte různé (české i zahraniční) designéry a jejich projekty a prezentace. Díky tomu budete vědět,  k jakému cíli se při studiu designu snažíte přiblížit.

Napište mi do komentářů odkaz na některou prezentaci, kterou jste objevili a která se vám osobně nejvíc líbí!