Dokonalost není tím, o co bychom se měli snažit při zařizovávní interiérů.
Nechápejte prosím tento výrok špatně. Interiér navržený a zařízený interiérovým designérem by měl být perfektní, co se kvality práce týče.
To co mám na mysli je taková ta “katalogová” dokonalost. Když každá věc, každé aranžmá v místnosti je tak dokonalé, že se stává taková místnost muzeem. Je bez života. Bez špetky osobitosti, která by vycházela z nátury obyvatel dané místnosti.
Takto zařízené interiéry můžete vidět na fotkách ukázkových bytů (nebo vizualizací) developerských projektů. Nebo v katalozích nábytkových firem. Nebo v hotelových pokojích. Proč? Protože takové interiéry byly zařízené dokonale – podle všech pravidel interiérového designu. Ale nebyly tvořené na míru konkrétních obyvatel. Naopak. Byly zařízené tak, aby se líbily co největšímu počtu potencionálních zájemců. Jsou neutrální. Studené. Neosobní. (I když krásné).
Malé “nedokonalosti” jsou známkou toho, že v interiéru bydlí skuteční lidé. A že se jim tam bydlí dobře. Stůl po babičce, rodinné fotky, třeba nesourodé, kytara, knížky a pelíšek pro psa… Už chápete?
O co by se tedy měl interiérový designér snažit? Měl by se snažit vnést do interiéru něco neočekávaného – kombinaci barev a látek, textur. Nebo využít světla pro vytvoření atmosféry. Měl by udělat interiér dokonale co se provedení týče, ale zároveň by měl vnést do interiéru život – a nejlépe tím, že ho navrhne s ohledem na životní styl, zájmy a koníčky a osobnost jeho obyvatel Takový, kde se prostě žije.
Navrhujte interiéry osobité, ne perfektní!
P.S. Pokud vás osobitost v interiéru zajímá více, poslechněte si přednášku Osobnost a interiér
Foto: 3dhousedownload.com
Dobrý den, snažím se zrovna o úpravu velmi malé předsíně v rodinném domku. na plochu necelých 2 m2 ústí troje dveře, okno a schodiště do patra. Prostor je dobře osvětlený ze tří stran. Oknem, prosklenými dveřmi a střešním oknem na schodišti. Nechala jsem si vyrobit originální nepravidelný botník na míru z kovového drátu a nad něj jednoduchou šatní tyč na ramínka. Tápu, jakou barvou natřít kovový botník a stěnu za ním. Na podlaze je nepravidelně barevná dlažba pískového, místy žlutavého a šedavého odstínu, dvoje dveře jsou z pařeného buku, který časem chytil odstín dožluta. Rám okna, jedny dveře a radiátor jsou bílé. Mám natřít dráty botníku také nabílo? Nebo načerno v severském stylu? Chtěla bych za botník trochu veselé barvy, ale nevím jak na to.
Předsíň určitě nebude dokonalá, ale nechci ji přímo pokazit. Jako vtip zde mám umístěnou dětskou malbu lva na plátně, kterou nazývám českým státním znakem. Obrázek má i příslušné umístění. To aby se u mě vnučky cítily dobře.
Eva
Dobrý den paní Evo, děkujeme za dotaz. Jen podle textu se ale radí těžko, každý designér potřebuje prostor vidět. Měla byste fotografie? Pak bych je mohla např. ukázat studentům, kteří by Vám napsali své tipy, jak prostor vyřešit. Pokud budete chtít, pošlete prosím fotky na info@janapekna.cz. Děkuji!
Dobrý den, paní Pěkná,
pokusím se prostor vyfotit. Děkuji moc a oceňuji, že jste mi odpověděla.
Eva