Nedávno se na mě obrátila čtenářka Martina s dotazem:

„Bydlím s manželem a dvěma dětmi v panelákovém bytě. Pořád se snažím o vylepšování našeho bydlení, ale s jedním oříškem si neporadím… Máme červenou sedačku a já pořád nevím, jaké barvy k ní zvolit… Mám k ní béžové závěsy a polštáře, ale nějak cítím, že to není ono. Poradíte mi barvu, kterou k sedačce použít?“


A zde je má odpověď:
Červená sedací souprava je výrazná, ale zdá se, že květináče máte také v červené barvě, což je super – je totiž důležité, pokud něco červeného v místnosti máte – v tomto případě sedačku – použít tuto barvu v menším množství rovnoměrně po celé místnosti – tudíž např. ty květináče jsou super, pokud jsou nejen okolo sedačky, ale i např. naproti. Případně přidejte pár červených doplňků – opravdu drobnosti – vázička, svíčky apod. 
Pokud máte, jak píšete, béžové závěsy, myslím, že je to naprosto v pořádku. Problém vidím v tom zeleném polštářku na sedačce. Zelená vytváří k červené ten největší možný kontrast jaký může být. To nemusí být zcela špatně, pokud je vaším cílem navodit v místnosti živou atmosféru (pak ale opět musíte zelenou použít v místnosti na více doplňcích). Pokud má ale místnost působit spíše relaxačne a uklidňujícím dojmem, musíte zvolit doplňkové barvy více příbuzné té červené. Tj. např. oranžovou a žlutou. Nebo se držte neutrálních odstínů – béžové, krémové, smetanové, hnědé. Neutrální barvy by měly mít červený (resp. růžový) podtón. 
Další problém jsou myslím ty bílé zdi. Opět vytváří velký kontrast k červené a béžové a místnost působí neútulně. Doporučovala bych výmalbu v odstínu s nádechem opět béžové. Podívejte se prosím na video http://idesignercz.blogspot.cz/2014/03/video-jak-vybrat-barvy-do-interieru.html – to je přesně Váš případ – najděte barvu ve vzorníku odpovídající barvě vaší sedačky a polštářků a k tomu vyberte světlejší odstín na výmalbu.

Nemusíte se bát té barvy na zdi, určitě nemyslím nějaký tmavý odstín. Něco hodně světlého jen s nádechem béžové. To určitě místnost neztmaví. Kdyžtak si vyzkoušejte, jak by to vypadalo “nanečisto” v programu na http://www.colordesigner.cz – můžete tam vložit vlastní fotku a zkoušet přebarvit zdi. Doporučuji vyzkoušet světlejší odstíny, které budou mít v kódu písmeno R (procházejte barvy v záložce “Listovat vzorníkem”). 
A ještě k obrázku s máky nad sedačkou: Problém je, že je moc malý. Obrazy musíte vždy posuzovat vzhledem k předmětům, které jsou pod ním – tj. k sedačce v tomto případě. Musela byste tam mít třeba 3 takové stejné vedle sebe, aby to vypadalo lépe. Problém bude asi také v té bílé paspartě a rámu – na bílé zdi takto nevynikne. Pomohl by dřevěný rám, třeba v barvě konferenčního stolku.
Máte také podobné dilema? Napište mi!