Jaro je v plném proudu a možná se i ve vás probudilo srdce zahrádkáře. Co si ale počít, když máte k dispozici jen malý balkónek nebo dokonce jen parapet? Nad tím se zamyslela Anita Blahušová v nové knížce Zahrádka v květináči.

Knížka je určena všem, bez odhledu na zahradnické zkušenosti. Pro mně nebyl začátek knížky zase až tak objevný vzhledem k tomu, že jsem vyrostla v rodině, kde obě babičky i maminka byly vášnivými zahradnicemi. Kdo ale zatím zasadil maximálně řeřichu na vatě, jistě uvítá informace o tom,  co je to jednoletka, dvouletka nebo trvalka, jaké nářadí se vám bude hodit a jak sázet a přesazovat a čím hnojit.

Hlavní část knížky – a tím je opravdu výjimečná – je plná balkonových zahrádek rozdělených podle témat – tak třeba můžete na svém balkonu či terase vytvořit Anglickou sezónu (se zimostrázy tvarovanými do koulí, kontryhelem, krásenkou a stračkou), Italskou inspiraci (s rajčátky a bylinkami potřebnými pro dokonalou italskou kuchyni), Horskou stráň, Citrusovou zahrádku, nebo zahrádku pro alergiky (ano, vážně existují i kvetoucí rostliny, se kterými může alergik na zahrádce v klidu relaxovat) … Mě nejvíc zaujala Lesní paseka, protože máme na zahradě smrk, který je krásný, ale pod ním nic neroste a tak by se problém dal vyřešit pěstováním borůvek, lesních jahůdek a různých travin v nádobách.

Na konci knížky najdete profily a rady k pěstování jednotlivých rostlin zmíněných v přechozích kapitolách.

Knížka je poměrně útlá, ale nabízí spoustu nápadů. Fotografie autorka pořídila sama, což obdivuji, jen mi trochu chybí nějaké celkové pohledy na jednotlivé zahrádky, třeba s dekoracemi a posezením. I tak v knížce ale naleznete spoustu inspirace a pokud máte nějaký ten balkónek, určitě zalistujte a nechte se inspirovat.

Děkuji nakladatelství Smart Press za recenzní výtisk. Knížku můžete koupit v knihkupectvích nebo online zde.