Také často uvažujete, jaké vybrat do vašeho interiéru barvy, jak je sladit, aby vypadaly dobře, aby místnost měla tu správnou atmosféru…? Podle mě je to ta nejčastější otázka, kterou lidé řeší. Vybrat nábytek co do rozměrů a funkce nebývá takový problém, ale ty barvy…

Základem uvažování o tom, jaké barvy použít by mělo být zamyšlení se nad tím, jaký účel a atmosféru má zařizovaná místnost mít. Má to být relaxační uklidňující místo? Nebo spíš společenský prostor pro zábavu, setkávání s přáteli, rodinné večeře? Má být prostor reprezentativní, luxusní a zapůsobit na člověka? Nebo spíše jemný, nenápadný? To vše jsou věci, nad kterými se musíte zamyslet. Podívejte se pro srovnání třeba na tyto interiéry:

foto via decoholic.org

 

foto via: http://www.aureafans.net

Oba pokoje obsahují výraznou malinovou barvu, ale každý na nás působí jinak, vyvolává v nás jiné pocity. Nebo tyto obrázky:

foto via http://dartbits.com
foto via interiordesignprinciples.blogspot.com

Pokaždé je v místnosti modrá barva, pokaždé ale má jiný účinek… První obrázek působí klidně, relaxačně (a spíše chladně), druhý živě, energicky, vesele.

Proto, abychom si mohli správně vybrat barvy pro náš interiér potřebujeme dvě věci

1) ujasnit si, jakého výsledku chceme dosáhnout, co budeme v místnosti dělat, jak na nás má působit
2) znát základní barevnou teorii, jak spolu barvy souvisí, komunikují a jaké kombinace můžeme vytvářet

Než začneme s vlastním zařizováním, musíme si udělat důkladnou analýzu sebe samých, svých přání a potřeb a nároků na prostor, který máme k dispozici. Bohužel na to často lidé nemyslí a zbytečně pak začínají rovnou zařizovat a výsledek je nakonec netěší tolik, jak by mohl. Nejprve tedy analyzujte a přemýšlejte, až potom se pusťte do nakupování zařízení!

Více informací o tom, jak barvy v interiéru působí si přečtěte v článku Jak vytvořit v místnosti tu správnou náladu pomocí barev